Brak udziału w niedzielnej Mszy jest grzechem. Czy zawsze?

(fot. shutterstock.com)

Dlaczego niedzielna Eucharystia jest tak ważna i czy istnieją uzasadnione powody, by ją opuścić? Sprawę wyjaśnia serwis ChurchPOP.

 

"Msza nie tylko jest źródłem niezbędnej łaski. W niedziele i święta obecność na Mszy jest obowiązkowa i bez ważnego powodu nie można jej opuścić. Takie zachowanie jest grzechem" - czytamy w artykule.

 

Msza nie jest tylko przyjemnym wydarzeniem, ale też podstawą każdego prawdziwego życia katolickiego. Zauważmy, że w pięciu przykazaniach kościelnych uczestniczenie we Mszy Świętej w niedziele i dni święte jest pierwszym, najważniejszym przykazaniem! Ten wymóg jest również wyraźnie określony w Kodeksie Prawa Kanonicznego:

 

Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

 

Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

 

Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą

 

Jednak pominięcie Mszy nie jest grzechem, jeśli masz ważny powód; na przykład, jeśli jesteś chory lub musisz opiekować się innymi. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, wiedz, że nadal jesteś integralną częścią Kościoła, Kościół modli się za Ciebie i pragnie wszelkich dóbr, które może Ci zaoferować.

 

"Co jeśli jesteś jednym z milionów katolików, którzy regularnie pomijają Mszę bez ważnego powodu? Co powinieneś zrobić? Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest fakt, że Kościół nadal Cię chce! Zawsze możesz wrócić i nikt nie będzie miał o to do Ciebie pretensji" - zauważają redaktorzy ChurchPOP.

 

Jeżeli jesteś gotowy do ponownego zaangażowania się w życie katolickie, włączając cotygodniową obecność na Mszy Świętej, powinieneś iść do spowiedzi, aby rozpocząć od nowa. Pamiętaj, Jezus zawsze na nas czeka. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook