Czy dzisiaj obowiązuje piątkowy post? Wyjaśniamy sytuację

(fot. shutterstock.com)

Dzisiejszy piątek jest częścią Oktawy Wielkanocnej. Czy w związku z tym można jeść mięso? Prawo kanoniczne wyjaśnia sprawę. 

 

Oktawa (czyli osiem dni) po Wielkiej Nocy, to szczególny czas w Kościele Katolickim. Właściwie jest to jedno święto rozciągnięte na osiem kolejnych dni, z których każdy jest traktowany jak uroczystość.

 

>>W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Kogo dotyczy?<<

 

Prawo mówi wyraźnie:

 

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". (KPK 1251)

 

Każdy dzień oktawy, a więc także i piątek, traktowany jest jako uroczystość. Nie obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Poza tym, w każdym dniu Oktawy Wielkanocnej możemy usłyszeć czytania związane ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.

 

>>Skąd się wziął post eucharystyczny i po co on jest?<<

 

Ciekawostka. W Kościele obowiązuje trzy typy dni świątecznych: uroczystość, święto i wspomnienie. Przy czym uroczystości są najważniejsze. Hierarchię poszczególnych dni świątecznych określa "tabela pierwszeństwa dni liturgicznych". 

 

Wspomóż Nas
Tagi: post, piątek, mięso

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czesiek900 10:08:42 | 2017-04-21
(Izajasza 58:5-7) Czyż taki miałby być post, który wybieram — taki jak dzień, w którym ziemski człowiek trapi swą duszę? W którym zwiesza głowę jak sitowie oraz podściela sobie wór i popiół? Czyż to nazywasz postem i dniem godnym upodobania Jehowy? 6 „Czyż post, który ja wybieram, nie jest taki: Rozwiązać pęta niegodziwości, rozerwać wiązadła przy drążku jarzma i puścić wolno zdruzgotanych, i żebyście złamali każdy drążek jarzma? 7 Czy nie chodzi o to, byś udzielił swego chleba głodnemu i żebyś uciśnionych, bezdomnych wprowadził do swego domu? Żebyś, widząc kogoś nagiego, okrył go i żebyś się nie chował przed własnym ciałem? Na uczniów Chrystusa nie nałożono powinności poszczenia w określone dni; poszczenie jest sprawą dobrowolną, pozostawioną własnej decyzji. W chrześcijaństwie znane są obowiązkowe posty, zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi. Za czasów proroka Izajasza nie byłoby zastrzeżeń do samorzutnie podjętych postów „domu Jakuba”, gdyby je zachowywano w dobrej intencji i ze szczerych pobudek. Przypomnijmy wszakże, co działo się w „domu Jakuba” podczas postów lub przed i po tych okresach: Dochodziło do kłótni i sporów, wymyślano sobie nawzajem podniesionym głosem, a nawet bito innych „niegodziwą pięścią”. Formalistyczne poszczenie i umartwianie się na pewno nie mogło służyć za parawan ukrywający wszystkie takie niegodziwości przed przenikliwymi oczami Jehowy Boga. Nic więc dziwnego, że wydawał się On nie widzieć ich postów, czyli że nie zwracał na nie żadnej uwagi! 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 09:18:12 | 2017-04-21
Cóż - katolicyzm sprowadzony do pytania, czy w piatek można jeść mięso jest dosyć żałosny.

​Znika świętowanie oktaw (szczególnei iż zostaly tylko dwie) to i znika rozumienie czym jest oktawa.
Co gorsza, tylko jedna z dwóch oktaw jest w randze uroczystości. 

ps. co do miesnych piątków, to w czerwcu po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w piątek zapewne biskupi udzielą dyspensy bo świecka tradycja długich weekendów, ale oktawa dla tej uroczystości nie zostanie przywrócona. 

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook