Wybierzesz Jezusa czy Barabasza?

(fot. Mihály Munkácsy via Wikimedia Commons)

Jezus Chrystus ze swoim przykazaniem miłości do nieprzyjaciół oraz z zasadą nieopierania się złu stanął na antypodach tej sprawiedliwości, która w świecie jest powszechnie stosowana. Sprawiedliwość świata wymaga, by na przemoc odpowiedzieć przemocą, na krzywdę odwetem. Wroga można nienawidzić, należy go wyeliminować, dać mu porządną nauczkę, trzeba się przed nim bronić. Duch Jezusowy jest odwrotnością tego wszystkiego.

 

To przeciwstawienie tych dwóch typów sprawiedliwości znalazło swój dramatyczny wyraz w pewnej ważnej sekwencji procesu Jezusa. Piłat przekonany o niewinności Jezusa, ale jednocześnie nie wiedząc, jak wybrnąć z tej niewygodnej dla siebie sytuacji, postanowił skorzystać ze zwyczaju amnestii udzielanej jakiemuś jednemu więźniowi z okazji święta Paschy. O tym, jaki więzień wyjdzie na wolność, decydował lud. Piłat zaproponował Żydom dwóch kandydatów: Jezusa i Barabasza. Ten ostatni nie był pierwszym lepszym pospolitym mordercą. Bardzo wielu biblistów jest dziś zdania, że ów znaczny więzień, jak go określa ewangelista Mateusz (zob. Mt 27,16), należał do skrajnego stronnictwa zelotów, może nawet był jednym z jego przywódców. Zeloci zaś, to najbardziej na całego idący patrioci i nacjonaliści żydowscy tamtych czasów, odznaczający się nieprzejednanym stanowiskiem wobec okupantów rzymskich, panowaniu których nad Izraelem należy położyć kres przemocą, akcją podjazdową, wywołaniem zbrojnego powstania, organizowaniem zamieszek ulicznych. Typowa sprawiedliwość świata ucieleśniona w Barabaszu! Toteż człowiek ten, który w ramach jakiejś akcji sabotażowej zabił jakiegoś Rzymianina lub osobę sympatyzującą z Rzymem, wcale nie był za to piętnowany przez opinię społeczną, wprost przeciwnie, uchodził w oczach wielu za bohatera.

 

W Jezusie jest ucieleśniona zupełnie inna mentalność. On nie tylko uczy, że wroga należy kochać tak jak brata i że nie trzeba się opierać niesprawiedliwości, którą on wyrządza; Jezus za chwilę zademonstruje to wszystko w swoim własnym ciele. Gdy Żydzi przyjdą go aresztować, Piotr będzie chciał go bronić mieczem. Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną - odpowie mu Jezus (Mt 26,52). Całe zaś Jego zachowanie się w czasie męki, najlepiej oddają prorocze słowa z Księgi Izajasza: Nękany, pozwolił się upokorzyć i nie otworzył ust. Jak baranek prowadzony na rzeź, jak owca niema wobec tych, którzy ją strzygą, nie otworzył ust (por. Iz 53,7). Na krzyżu, otoczony swymi wrogami, którzy się z Niego śmieją i naigrawają, Jezus nie przeklina ich, nie ciska na nich gromów potępienia, ale modli się: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23,34).

 

Barabasz i Jezus - dwa zupełnie przeciwstawne rodzaje sprawiedliwości! Kogo wybieracie? Tłum woła - Wypuść nam Barabasza! (por. Łk 23,18). Dziwne? Wcale nie! Świat wyczuł w Barabaszu identyczność myśli, tę samą logikę życiową, tego samego ducha. Wybierając tego, świat po prostu upomniał się o to, co swoje.

 

A teraz pomyślmy: Gdybyśmy my stali tam przed trybunałem Piłata i gdyby od nas uzależniono życie lub śmierć Jezusa, kogo byśmy wybrali? Barabasza czy Jezusa? Każdy z nas myśli w tej chwili: Ja bym wybrał bez wahania Jezusa!

 

To nie było tylko pytanie retoryczne. W rzeczywistości każdego dnia dokonujemy i my także tego wyboru, i wybieramy, niestety, też Barabasza. Robisz to na przykład, gdy w stosunku do twojego męża stosujesz przemoc psychiczną, nie rozmawiając z nim przez kilka dni. Dzieje się to także, gdy rodzice swoimi łzami i okazywaniem, jacy to oni są nieszczęśliwi, wymuszają na swych dzieciach taki wybór kierunku studiów, którego one same nigdy by nie wybrały. Odrzucenie Jezusa ma miejsce ilekroć jesteśmy twardzi, nieustępliwi, ilekroć przez jakiś subtelny, wyrafinowany szantaż naginamy drugiego do podporządkowania się naszej woli. Wybór przeciw Chrystusowi dokonuje się tam, gdzie w życiu politycznym i społecznym głosi się i realizuje walkę klas, stosowanie przemocy, bronienie swoich praw przemocą. Za każdym razem, gdy myślimy w takich kategoriach lub wybieramy taką drogę działania, kłania się nam Barabasz i dziękuje za swoje uwolnienie.

 

Tekst pochodzi z książki "Chrześcijaństwo ponownie odkrywane"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.97

Liczba głosów:

61

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 13:11:42 | 2017-04-14
Jest nawet taka herezja, na którą ukułem sobie nazwę "patrioteizm" - najpierw ojczyzna vel naród, a potem Bóg. Nie chodzi o deklaracje słowne, ale o to, co de facto jest na pierwszym miejscu w myśleniu ludzkim. 

Oceń 335 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 10:30:52 | 2017-04-14
Barabasz nie był zwykłym przestępcą, był nacjonalistą żydowskim przeciwstawiającym się rzymskiemu okupantowi, był dla Żydów walczących o niepodległość bohaterem. A Jezus nauczał o miłości do wszystkich ludzi, nie wyróżniał narodu żydowskiego, z którego pochodził. Dlatego patrioci żydowscy wybrali Barabasza, bo wolność ich narodu była dla nich najważniejsza.
Wielu katolików nie zdaje sobie sprawy, jak trudny był to wybór dla Żydów, bo też rzadko księża mówią, kim był Barabasz, często przedstawiany jest on, jako pospolity przestępca.
Wybór w takich okolicznościach byłby również trudny dla współczesnyh katolików. Przekonani o swoim oddaniu Chrystusowi, często nie rozumiemy do końca, czym była Jego nauka.

Oceń 325 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 09:50:58 | 2017-04-14
Niestety, cały paradoks Wielkiego Piątku polega na tym,że my wybieramy Barabasza i nie potrafimy wybierać inaczej. Ewangelizacja nie zmienia naszej natury tylko naszą świadomość:im bardziej jesteśmy Chrystusowi,tym bardziej jesteśmy świadomi tego jak wielka jest przepaść pomiędzy nami a Bogiem i jak niedostajemy do wyboru Chrystusa. Strasznie to przykre dla zwolenników humanizmu, i dla mnie również bolesne, ale niestety my nigdy nie wybieramy Chrystusa, my zawsze wybieramy Barabasza.

Oceń 11 326 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook