10 rzeczy, które musisz mieć w koszyczku wielkanocnym

(fot. domena publiczna)

Dziś Wielka Sobota, tradycyjny czas święcenia pokarmów, które zjemy w czasie wielkanocnego śniadania. Zobacz, co musisz mieć w koszyczku i jakie jest znaczenie poszczególnych potraw.

 

1. Jajka - symbol życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Chrystusa. Jajka najczęściej barwi się różnymi kolorami lub ozdabia specjalnymi wzorami (pisanki). Dla ozdoby można dodać także kolorowe wydmuszki.

 

2. Chleb - symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa i wydarzeniami Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy. Chleb jest podstawowym posiłkiem, modlimy się o niego w modlitwie "Ojcze Nasz" i prosimy, by nigdy go nie zabrakło.

 

3. Baranek - oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź, umierającego za człowieka, a następnie zmartwychwstałego i triumfującego. Baranka wykonuje się masła, z ciasta lub z cukru. Najczęściej zawiera także chorągiewkę z napisem Alleluja - okrzykiem radości wychwalającym Boga.

 

>>Benedykt XVI: tajemnica Wielkiej Soboty<<

 

4. Sól - symbolizuje ochronę przed zepsuciem, ale także obronę przed wszelkim złem i działaniem diabła. Chrystus mówił o swoich uczniach, że są "solą ziemi". Jej znaczenie nawiązuje także do więzi między Bogiem a jego ludem.

 

5. Mięso i wędliny - są symbolem witalności, zdrowia i dostatku. Są także pamiątką baranka paschalnego i wieczerzy, którą Jezus zjadł z apostołami przed swoją męką i śmiercią.

 

6. Chrzan - oznacza ludzką krzepę, fizyczną siłę i zdrowie, wzmacnia właściwości pozostałych potraw.

 

7. Ciasto - najlepiej, gdy jest zrobione przez nas, nie kupione w sklepie. Symbolizuje ludzkie umiejętności, kunszt wykonania i zdolności. Jest także oznaką słodyczy, która następuje po dniach postu i wyrzeczenia.

 

8. Ser - pokazuje związek między człowiekiem a przyrodą. Nawiązuje do dziękczynienia za pokarm otrzymany od zwierząt i szacunku wobec nich.

 

>>Dlaczego Msza w sobotę liczy się jak ta w niedzielę?<<

 

9. Pieprz - przypomina o gorzkich ziołach, które Izraelici jedli na pamiątkę swojego pobytu w Egipcie.

 

10. Woda - spotykana czasem jako symbol odrodzenia i chrztu, który obmywa nas z grzechu.

 

Koszyczek powinien być wiklinowy, dekorowany bukszpanem, z białą serwetką. 

 

Znaczenie Wielkiej Soboty

 

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. 

 

>>Ks. Kaczkowski: to trzeba mówić ludziom, którzy święcą pokarmy<<

 
Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
 
Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.
 
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. 
 
W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
 
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 23:40:29 | 2017-04-15
Ciasto jak ciasto... powinna być babka.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tezik 21:29:00 | 2017-04-15
U nas obowiązkowy punkt w koszyku to... ŻELKI! Poszliśmy podziękować Panu Bogu za to, co mamy do jedzienia więc dzieci koniecznie musiały podziękować za żelki. Do tego chleb, jajko i kiełbasa. Starczyło.

Oceń 10 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?