Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?

(fot. shutterstock.com)

Dziś Środa Popielcowa. Czy wiesz, że obowiązuje wyjątkowy rodzaj postu? Dowiedz się, na czym dokładnie polega, jak należy pościć i przeżyć ten dzień.

 

Post ścisły nie jest zwykłym postem. W Polsce obowiązuje on w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia.

 

>>>Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?<<<

 

Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

 

Zasady ścisłego postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego (kanon 1252):


"Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty." (kan. 1252).

 

Pamiętajmy jednak, że Wielki Post, który dziś zaczynamy, to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z kochającym nas Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są narzędziami, które mają nam w tym pomóc. Koncentrowanie się tylko na prawie i przepisach, jeśli nie jest zanużone w pragnieniu spotkania Boga, może być całkowicie bezowocne.

 

Polecamy posłuchać wprowadzenia arcybiskupa Grzegorza Rysia do okresu Wielkiego Postu

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.72

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andreasw 19:38:42 | 2017-02-28
Szpitalny post pooperacyjny zakłada 24 godzin bez jedzenia i bez picia ... najwyżej zmoczenie ust wodą... nie zależnie od wieku pacjenta... i da się przeżyć .... bez żadnych dyspens.... Więc nie tragizujmy... sam tego doświadczyłem....

Oceń 23 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 17:53:38 | 2017-02-28
Patrząc po wpisach (TomaszL) zaśmiecajacych wiele dyskusji ta tym forum zastanawiam sie, czy jest tutaj jakiś admin?

Oceń 16 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 17:47:37 | 2017-02-28
Jutro (czyli w dzień postu ścisłego) warto wybrać sie do centrów handlowych, aby zobaczyć "poszczacy inaczej" kwiat katolickiej przecież młodziezy.

​No i ta reklama "cudownej" diety - tak jakby nie na miejscu bo nie o "cudowne" uzdrowienie ciała przez jakieś diety tutaj chodzi.

Oceń 13 19 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook