Na tym polega świętość

(fot. shutterstock.com)

Jedynie Duch Święty może nas uczynić istotami duchowymi. Przemienia nas, abyśmy byli święci. Świętość nie polega tylko na tym, że przestanę kląć, wyzywać, nadmiernie palić i że częściej się będę uśmiechać.

 

W teologii rozróżniamy świętość ontologiczną i moralną, ale żadna z nich nie istnieje bez Ducha Świętego. Świętość ontologiczna oznacza, że przez chrzest, przez wszczepienie w Chrystusa, przebywa we mnie Święty i ja do Niego należę. Świętość moralna urzeczywistnia się wtedy, gdy pozwalam, aby Bóg przez Ducha widzialnie upodabniał mnie do Chrystusa. Dlatego wschodni chrześcijanie mówią na swoich świętych "prepodobnyje", czyli ci, którzy są "bardzo podobni do Chrystusa".

 

Karmelitanka Maria Magdalena de Pazzi napisała: "Duch Święty wkracza do duszy jak tryskające źródło. Dusza zaś zanurza się w Nim, jakby zlewały się ze sobą dwie rzeki, w taki sposób, że mniejsza traci swoje imię i przyjmuje imię większej... Tenże Duch, szafarz bogactwa złożonego w sercu Ojca i strażnik decyzji tworzących się między Ojcem a Synem, przenika do duszy z taką subtelnością, że nawet się Go nie zauważa i że tylko nieliczni rozpoznają Jego prawdziwą wielkość. Mocno i lekko wionie Duch we wszystkie miejsca, które pragną i są gotowe go przyjąć".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 19:05:05 | 2016-04-12
Trzeba się gorąco i wytrwale modlić do Boga, aby nas "szerzej" otwierał na Ducha Bożego, tak byśmy mogli się w Nim całkowicie zanurzyć i zacząć oddychać Duchem Świętym na co dzień.

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook