Gdy ksiądz obraża podczas spowiedzi

Maskacjusz

Jeśli ksiądz zaczyna mnie obrażać podczas spowiedzi, najlepiej o tym mu powiedzieć. Każdy ma swoją godność, także jako grzesznik.

 

Jeśli spowiednik kontynuuje swoje zachowanie, można odejść od konfesjonału - radzi o. Remigiusz Recław SJ, jezuita. Trzeba pamiętać, że tajemnica spowiedzi obowiązuje nie tylko księdza, ale też penitenta. "Nie rozpowiadaj zła" - apeluje o. Remigiusz.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (224)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Iwona 11:42:55 | 2015-04-12
Niczego mądrego Ksiądz nie powiedział.
1) Nie mamy obowiązku przebaczania "z automatu". Ani Bóg, ani spowiednik nie odpuszczają grzechów komuś, kto za nie nie żałuje, nie postanowił poprawy ani zadośćuczyniienia i nadal zuchwale grzeszy! Gdybyśmy przebaczali automatycznie, dawalibyśmy przyzwolenie na zło.
2) Jak Ksiądz spobie wyobraża wpłynięcie na zmianę zachowania osoby trzeciej bez uprzedniego omówienia tego z kimś zaufanym? Jak mamy sobie to wszystko poukładać w głowach? Skąd by ksiądz wiedział o takim problemie, gdyby ktoś tego nie ujawnił? Czy nie powinniśmy ostrzec swoich bliźnich przed tym księdzem, który nas obraża. Porównał Ksiądz spowiednika do lekarza. Jeśli lekarz przeprowadza operacje pod wpływem alkoholu i zaszywa ludziom nożyczki w brzuchach, to mamy nie ujawniać zła i nie rozpowiadać tego narażając bliźnich na utratę zdrowaia lub życia?

No weź się człowieku pomódl do Ducha Świętego zanim znowu coś powiesz. Dodatkowo zalecam post o chlebie i wodzie w środy i w piątki.

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pola 11:28:46 | 2015-04-12
"tajemnica spowiedzi nie obowiązuje penitenta względem swojej spowiedzi" http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajemnica_spowiedzi

Nie piszcie bzdur!!!

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomasz 02:29:31 | 2015-04-08
Obrażanie ludzi klęczących przy konfesjonale, to często jedyna przyjemność w życiu niektórych księży, ich zdaniem przyjemność w pełni uprawniona, więc nie oczekujmy, że zrezygnują z niej bez walki i że nie będą jej bronić jak niepodległości.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~princes 15:11:47 | 2015-04-07
A jak powinien według was zwracać się spowiednik do penitenta?
Bo ja jestem raz ,,PANI" a raz ,,Ty".?

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~historyk 14:46:44 | 2015-04-04
według mnie, dobra spowiedź trwa 20-30 min. dla osób z Warszawy polecam jako spowiedników księży misjonarzy z kościoła Św. Krzyża. sam byłem raz "zrugany" w konfesjonale i co? od razu wyszedłem "wyprostowany" :) nudzą mnie banalne nauki, które zwykle słyszałem od księży w trakcie ekspresowych spowiedzi. osobiście odczówałem po nich pewien niedosyt. oczywiście na spowiedniku ciąży duża odpowiedzialność, bo co mnie w ogóle nie razi, inną osobę może odepchnąć od konfesjonału i vice versa.

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ika 07:42:48 | 2015-04-04
Cosik się tu autorowi pomieszało.Tajemnica spowiedzi dotyczy samej spowiedzi i dotyczy spowiednika. Nie dotyczy spowiadajacego sie ( jezeli ma ochote rozgłaszać swoje grzechy to nic nikomu do tego, moze np sie przyznac do zbrodni przed sądem). Nie dotyczy równiez zachowan, ani spowiadajacego ani nawet ...spowiednika. Jezeli by spowiadajacy np rzucił się na księdza z nożem to co? Ma byc to tajemnicą? Albo opryskał go kwasem? Przeciez musiałby wezwac pogotowie no nie?
Owszem moze przykłady drastyczne ale nie wmawiajmy spowiadajacym sie ze ich obowiązuje tajemnica.

Oceń 4 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mirek 00:46:48 | 2015-04-04
Nie wiem, czy zyję w innym Kościele niż wielu autorów wpisów, zawsze podczas spowiedzi otrzymałem duchową pomoc i Boże słowo, a miałem długi czas w życiu gdy nisko upadłem i nie umiałem się sam pozbierać. Odbieram poziom niektórych wpisów jak wręcz prostackie. Spowiedź jest po to aby dojść do prawdy o sobie i otrzymać łaskę uświęcającą, która pomoże aby lepiej zyć.

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Johny 22:52:12 | 2015-03-28
Św. pamięci ks. Tishner powiadał, że nie słyszał aby z powodu przeczytania dzieł Marksa i Engelsa ktoś wiarę stracił, za to z powodu złego proboszcza niestety wielu...

Oceń 13 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maciek88 08:44:44 | 2015-03-26
Rozumiem, że tajemnica spowiedzi dotyczy księdza. Ale dlaczego też penitenta? Toż to absurd, wyglądający na zabezpieczanie interesów duchownych na okoliczność ich niewłaściwych zachowań.

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~neasa 00:24:34 | 2015-03-26
Przejście do innego konfesjonału w tym samym kościele nic nie da, ponieważ księża są między sobą solidarni i jeśli jeden nawrzeszczał na daną osobę, to drugi zrobi to samo, z jeszcze większą agresją.

Oceń 8 15 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook