Józef twardzielem nie jest

(fot. futureshape / flickr.com / CC BY)

"Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem" (Mt 2, 13).

 

Józef twardzielem nie jest. Twardziele, w przeciwieństwie do mięczaków, nie dają się łatwo nabrać na bajeczki o aniołkach i dzieciach poczętych bez udziału mężczyzny. Twardziele udają silnych, wkładają maski niepokonanych, puchną od hardości, by nie pokazać słabości.

 

Józef twardzielem nie jest, ale nie obawia się niespodzianek i zaskoczenia. Najpierw widok jego własnej żony, która zaszła w ciążę, ale nie z nim. Przecież nie tak to wszystko miało wyglądać. Potem przyjęcie pod swój dach "cudownego" dziecka z "cudowną" kobietą. A niby dlaczego…

 

Józef twardzielem nie jest, ale natychmiast wykonuje polecenia Boga odczytane we śnie. Bo kiedy człowiek śpi, to jest bezbronny, słaby, łatwo go zaskoczyć i obezwładnić. W śnie mechanizmy obronne pryskają jak bańka mydlana. Kontrola zanika. Rozum ustępuje wyobraźni. Doprawdy trzeba mieć niezwykle pojemną wyobraźnię, by spotkać w niej posłańców Bożych, a potem robić to, co każą.

 

Józef mięczakiem nie jest, bo gdy przychodzi co do czego, to nie daje drapaka i nie zostawia samotnej kobiety z dzieckiem na pastwę siepaczy Heroda. A przecież zawsze może wybrać święty spokój i uwić sobie wygodniejsze gniazdko z "normalną" kobietą.

 

Józef mięczakiem nie jest. Podejmuje wyzwania. W środku nocy zostawia wszystko, co ma i rusza w nieznane. A konkretnie do Egiptu. Nie marudzi, że go los tak pokrzywdził i nie jęczy, że się nie da. I nie wypłakuje się Maryi do rękawa, że taki z niego nieudacznik…

 

Józef nie jest ani twardzielem, ani mięczakiem. Jest normalnym facetem. I chyba dlatego może nauczyć męskości i ojcostwa, chociaż w Ewangelii nie wypowiada ani jednego słowa. Taki nauczyciel bez słów.

 

 

 

 

Cuda świętego Józefa. Świadectwa i modlitwy >> zdobądź swój egzemplarz.

 

Książka zawiera pięćdziesiąt autentycznych świadectw oraz modlitwy. Różnorodność uzyskanych łask od nawróceń, uzdrowień, poprzez znalezienie pracy, współmałżonka, domu... aż po naprawę komputera potwierdza misję św. Józefa jako opiekuna.

 

Książka umacnia w wierze i nadziei, że Pan Bóg nikogo nie zostawia w potrzebie bez pomocy. Dołączone dokumenty papieskie - encyklika Leona XIII Quamquam pluries oraz adhortacja apostolska Jana Pawła II Redemptoris custos przybliżają osobę i misję św. Józefa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

63

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~poldek34 11:31:40 | 2014-12-30
Nadzwyczajność Józefa nie tkwi w "zgrywaniu jakiejś wypasionej postaci" albo "napinaniu mięśni" lecz w wierności zarówno swojej żonie jak i Bogu. A to się nazywa także odpowiedzialność za drugiego człowieka i swoje zbawienia.

Św.Józef w tych własnie dwóch niezwykle realizowanych cechach jest wzorem dla mężczyzny wierzącego. Również Księdza. Bo co to za Ksiądz który nie jest wierny Bogu i odpowiedzialny za ludzi których prowadzi do Boga.

Również męża. Bo, co to za mąż który nie jest odpowiedzialny za żonę, dzieci, rodzinę a szuka jedynie własnego komfortu. Co, to za mąż który Pana Boga ma za nic.. .

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~powtórka Piórkowskiego 19:52:19 | 2014-12-29
~wierny 17:19:13 | 2013-12-29
Cenzura nadal działa. Nie wolno krytykowac obłudy jezuity Piórkowskiego - za to mile widziane (bez moderacji niegodne komentarze wobec Episkopatu i biskupów).

Piórkowski, Prusak, Kramer to nie są normalni jezuici - ale bracia od większej hucpy adopcji, seksualizacji dzieci, poprawności i postmodernizmu. A managerem oczywiście od tego ks. Han

MINĄŁ ROK A KS. PIÓRKOWSKI i DEON RACZEJ NIC SIĘ NIE ZMIENILI. CHYBA MOŻE TYLE - ŻE TERAZ DEON JEST RZECZYWIŚCIE ODPOWIEDNIO POSTRZEGANY PRZEZ WIELU KOMENTATORÓW -  ZGODNIE Z TYM CO NAPISAŁ ROK TEMU ~wierny

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 13:21:00 | 2013-12-31
moj komentarz tez raz usunieto, bardzo sie ucieszylam z tego powodu!!!

...
Mojego nie usunięto, ale przeczytałam kilka innych, które ulotniły się.

Wracając do tematu - to pewnie zależy od tego, jakie definicje "twardziela" i "mięczaka" przyjmie się jako założenie.
Dla mnie twardziel to nie typ macho (przynajmniej w polskim rozumieniu tego stylu ;)), który zakląwszy pod wąsem obije swoją żonę, bo "baba nie bita to jak kosa nie klepana". Mięczak to nie mężczyzna, który nie lubi się tłuc, nie ma rozlicznych wypracowanych na "siłce" supłów zamiast ramion i któemu zdarza się płakać.
Tak więc spokojnie mogę założyć, że Św. Józef, przy niewątpliwym Bożym wspraciu - twardzielem był, jest i pozostanie.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tola_faj 12:04:09 | 2013-12-31
moj komentarz tez raz usunieto, bardzo sie ucieszylam z tego powodu!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Iwona 10:41:35 | 2013-12-31
Moglabym takie swoje swiadectwo na temat dzialania św. Józefa w zyciu swoim przedstawić. Najkrócej jak sie da. Około 30-ki zostałam sama z 9 letnią córką. Mąż odszedl z inną kobietą. Zresztą małżeństwo było nieudane i pelne przemocy, ze to raczej było błogosławieństwo i dla mnie i dla córki, ze odszedł. Pomimo, ze nie byłam gorliwą katoliczką, nie maiał realcji z Bogiem, nie uczestniczyłam we mszach w tym swoim poczuciu osamotnienia i trudności "przyszło" mi do głowy, żeby św. Józefa, ktory nie zawiódł ani Maryji, ani Jezusa wybbrac na swojego patrona, opiekuna mojej poszatkowanej rodziny. Potrzebowałam tez pracy a on jest patronem ludzi pracujących. Moja córka wyrosła na wspaniała młodą, wykształcona, kobietę z pasją. Dzis ma juz swoją rodzine, efektywnie realizuje sie i wzrasta rowniez w swojej wspólnocie. Sama bez pomocy "z gory" bym jej tak nie wychowała. Ja sama, juz po 40 sie nawrócilam i ciagle nawracam. A pomogł mi w tym m.in. pewien cudowny sen. Buduje codzien relacje z Bogiem i ludżmi, pomimo słabosci i upadków. Nie wyszłam ponownie za mąż, mam różne braki i ograniczeniaw zyciu, ale mimo to czuje sie spelniona i szczęśliwa, jak nigdy dotąd. Polecam św, Józefa jako ptarona. Po ciuchu, bez rozgłosu zrobi co naleźy i nawet o to nie proszony zaprowadzi do Boga i ku innym świętym. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.

Oceń 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 09:50:29 | 2013-12-31
Św. Józef był starcem bo starcy miewają sny a młodzieńcy widzenia. Józef miał przynajmniej trzy sny, w które uwierzył i były one prawdziwe. Co nie znaczy, że musiał być stary, gdyż jaki Pismo mówi nie siwizną głowy mierzy się starość człowieka, ale życiem nieskalanym. Zatem fizycznie mógł być młody, ale duchowo był starcem.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 14:17:40 | 2013-12-30
Dlaczego część postów spod tego tekstu jest usuwana?

Składam wniosek formalny do szefa DEON-u:
Moderacja komentarzy do własnego tekstu nie powinna być autorom dozwolona.
Jakieś minimum obiektywności powinno być zapewnione.
I to w publikacjach na każdy temat, łącznie z tymi najbardziej kontrowersyjnymi.
Nie domagam się oczywiście zaniechania działań w ramach obowiązującego regulaminu i strzeżenia norm obyczajowych

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 13:58:52 | 2013-12-30
Dlaczego część postów spod tego tekstu jest usuwana?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~??? 13:54:43 | 2013-12-30
Cenzura ks. Piórkowskiego działa. Nie lubi sie być podobnym do Judasza w KK?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 22:57:57 | 2013-12-29
Zaplatałam się w tym wszystkim i dalej nie wiem  czy Józef był twardzielem jak  mi się zawsze wydawało, czy był zwyczajny i słaby a Bóg pomógł mu w tym wszystkim

Był twardzielem i to z tych klasy mistrzowskiej, którzy bardziej ufają Bogu, niż sobie.
I wbrew wszelkim ludzkim kalkulacjom i obiektywnie, ale tylko po ludzku, ocenianej rzeczywistości, dobrze na tym wychodzą (Bóg widzi dalej).
Bo żeby zaufać Bogu trzeba być twardzielem. Każdy to z różnym skutkiem przerabia.
Na dzisiejsze czasy, gdy często mamy z tym ogromny problem, dostaliśmy za pośrednictwem świętej Faustyny wskazanie-modlitwę: "Jezu, ufam Tobie".

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?