Jesteśmy Bożą własnością!

Jesteśmy Bożą własnością! (fot. Dominik Tomczyk)

Już na samą myśl, że mogę być czyjąś własnością, przechodzą mnie ciarki. Każdy z nas chce być wolny i z tej wolności korzystać. Ale czy bycie Bożą własnością zabiera nam naszą wolność? Na czym polega owa "Boża własność"?

 

Jeżeli jednak jestem Bożą własnością, to oznacza, że nikt inny nie ma do mnie prawa, tylko Bóg jako mój jedyny Właściciel!


A zatem kiedy staję się Bożą własnością? Czy muszę cokolwiek robić, aby stać się Bożą własnością?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy po wybrane biblijne teksty Starego i Nowego Testamentu. Spróbujmy zobaczyć, z czym jeszcze łączy się Boża własność.

 

W świetle Starego Testamentu

 

Biblia jednoznacznie potwierdza, że wszystko należy do Boga, że wszystko jest Jego własnością: ziemia, księżyc, morze i wszystko co w nim żyje, wszelkie stworzenie na ziemi i na niebie. To akt stworzenia sprawił, że wszystko jest Bożą własnością: "Do Pana, Boga twojego, należą niebiosa, niebiosa najwyższe, ziemia i wszystko, co jest na niej." (Pwt 10,14).

 

Biblia w wielu innych miejscach pokazuje nam w jaki sposób człowiek czy nawet cały naród staje się własnością Boga. Dokonuje się to poprzez Boży wybór. O proroku Jeremiaszu czytamy: "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię." (Jr 1,5).

Dla przykładu przyjrzyjmy się Lewitom, którzy byli dziedzicznym rodem kapłańskim w Izraelu: "Oto Ja wziąłem lewitów spośród synów Izraela na miejsce wszystkich pierworodnych, którzy się narodzili z łona matek, dlatego lewici są moją własnością." (Lb 3,12).

 

I w innym miejscu czytamy: "Weź lewitów na miejsce wszystkich pierworodnych u Izraelitów oraz bydło należące do lewitów zamiast ich bydła. I będą lewici należeć do Mnie, bo Ja jestem Pan." (Lb 3,45) [Biblia Warszawska: Wyodrębnij dla mnie Lewitów jako moją wyłączną własność w zamian za wszystkich pierworodnych wśród synów izraelskich, a bydło Lewitów w zamian za ich bydło. Lewici będą należeć do mnie, bom Ja jest Pan."]

 

Możemy zadać sobie pytanie: po co, w jakim celu Pan chce na wyłączną własność Lewitów? Sam Jahwe udziela odpowiedzi: "Oto Ja wziąłem [Biblia Warszawska: wybrałem] waszych braci, lewitów, spośród synów Izraela jako dar za was, jako oddanych Panu, aby pełnili służbę w Namiocie Spotkania." (Lb 18,6).

 

"Wtedy nadejdą kapłani, synowie Lewiego; bo Pan, Bóg twój, wybrał ich, by Mu posługiwali, błogosławili w Jego imieniu i by ich wyrokiem rozsądzano wszelki spór i sprawę o zranienie." (Pwt 21,5).

 

Wybór na wyłączną własność ma konkretny cel: pełnienie służby przy Namiocie Zgromadzenia, błogosławienie w imieniu Pana oraz rozstrzyganie sporów.

 

Boża własność ma charakter dynamiczny, a nie statyczny; ma charakter społeczny a nie tyle indywidualny. Jestem Bożą własnością w bardzo konkretnym celu, mam do spełnienia bardzo konkretne zadania, mam wypełnić konkretną służbę, do której zostałem powołany. Nie jestem Bożą własnością sam dla siebie. Bóg czyni mnie swoją własnością jako dar dla innych!

 

Przyjrzyjmy się teraz Izraelowi. W Księdze Powtórzonego Prawa znajdujemy wiele ciekawych fragmentów, które potwierdzają wybór narodu na własność Boga:


"Ty bowiem jesteś narodem poświęconym Panu, Bogu twojemu. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością." (Pwt 7,6).


"bo wy jesteście ludem poświęconym Panu, Bogu swemu: was wybrał Pan, byście się stali ludem będącym Jego wyłączną własnością spośród wszystkich narodów, które są na ziemi." (Pwt 14,2).

 

"A Pan uzyskał to, żeś ty dziś obiecał być ludem stanowiącym szczególną Jego własność, [Biblia Warszawska: jako lud będziesz wyłączną jego własnością] jak ci powiedział, abyś zachowywał Jego wszystkie polecenia." (Pwt 26,18). A Psalmista napisał: "Pan bowiem wybrał sobie Jakuba, Izraela - na wyłączną swoją własność." (Ps 135,4).

 

Izrael ma być "wyłączną własnością", "wyłącznym ludem", to jego "wybrał" sobie Bóg. U podstaw każdej Bożej własności jest akt Bożej woli, Jego pragnienie. To On i tylko On sprawia, że mogę stać się Jego wyłączną własnością.

 

1 2 3  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

robert.kozuchowski 15:32:25 | 2010-01-02
Coś o Maryi

Mateczka Maryja


Syneczku, syneczku
gdzie, tyle lat byłeś
Syneczku, syneczku
Ty 16 lat nie żyłeś
Mateczko, Mateczko
Strasznie siebie zagubiłem
Mateczko, Mateczko
prawie już nie żyłem.
Syneczku, mój synku
Co się z duszą działo
Syneczku, mój synku
wtedy, żyło samo ciało
Mateczko, Matuńko
Ja wiem i żal serce trworzy
Mateczko, Matuńko
zasłużyłem na gniew Boży
Syneczku, milusi synusiu
mój Syn ci pomoże
Syneczku, milusi synusiu
Jego Imię jest to Imię Boże
Matulu, matulu
Ja grób sobie kopałem
Matulu, matulu
łzami go zalałem
Synusiu, mój synku
Chrystus z tobą się smuci
Synusiu, mój synku
Pan cieszy się, żeś w końcu powrócił

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JurekS 14:28:14 | 2010-01-02
Zabierz Panie i przyjmij
całą wolność moją,
pamięć i rozum
i wolę mą całą
cokolwiek mam i posiadam
Ty mi to wszystko dałeś
Tobie to Panie ofiaruję
Twoje jest wszystko
Rozporządzaj tym w pełni
wedle swojej woli
Daj mi jedynie
miłość Twą i łaskę
albowiem to mi wystarcza

Ignacjańskie i coraz bardziej moje.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Gog 14:01:43 | 2010-01-02
Odkurzyłem - czytany przed kilkudziesięciu laty - poemat dramatyczny   Imre Madach - tragedia człowieka.
Zakończył  Bóg swe dzieło Stworzenia świata. Dzieło wspaniałe. Stanął obok szatan i szydził.      Dzieło wspaniałe, ale ten stworzony na Twe podobieństwo człowiek ....małpuje tylko swego Pana, własnej woli mu brak.
Bóg .......posłuchał......przegonił szatana.  Ufny w swe dzieło obdarzył go wolną wolą.
Konstrukcja poematu jakby na kanwie księgi Joba.
Mimo pokus łatwego życia Bóg nigdy człowieka nie opuścił. Ostatnio wyciągnął do nas rękę poprzez Faustynę. Jestesmy Jego własnością łącznie z naszym grzechem.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook