Czym jest miłosierdzie?

ks. Stanisław Mrozek SJ
Wtorek, 6 października 2009, godz. 14:40
W czasie obecnych, tak intensywnych, przemian i zagrożeń dla pokoju w Europie i świecie orędzie Chrystusa Miłosiernego okazuje się nagląco aktualne. Chrystus przez s. Faustynę Kowalską kieruje do świata współczesnego następujące słowa: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do Miłosiernego Serca Mojego, a Ja ją napełnię pokojem.”
więcej

Współczujący Bóg

ks. Jerzy Szymik/Życie duchowe
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 15:32
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teologicznego i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę. Dobrze o tym pomyśleć w dorocznym Tygodniu Miłosierdzia.
więcej

Mistyka miłosierdzia w "Idiocie" F. Dostojewskiego

Jacek Bolewski SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 14:56
Mistyka w literaturze pięknej... Jako amator, czyli miłośnik literatury nie wdaję się w analizy „przekrojowe”, zajmujące się wieloma dziełami; nie pociągają mnie także „przeglądy”, które z powodu wielości poruszanych treści stają się powierzchowne. Wolę skupić się na jednym – arcydziele. Można je rozpoznać po tym, że pozwala, zaiste, wypłynąć na głębię. Pragnę podzielić się doświadczeniem Idioty Dostojewskiego.
więcej

Nawracać czy prowadzić dialog?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Niedziela, 4 października 2009, godz. 11:00
O współczesnych kłopotach katolików z religijnym pluralizmem z Księdzem Profesorem Adelbertem Denaux, teologiem z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii rozmawia Sebastian Duda
więcej

Szatan na Patriarszych Prudach. Na marginesie Mistrza i Małgorzaty

slo / Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:24
"Mistrz i Małgorzata" po wyjściu z rąk Bułhakowa zaczyna żyć własnym życiem, odkrywając znaczenia i sensy, których być może sam autor nie przewidywał...
więcej

Nadzieja czy strach?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Sobota, 3 października 2009, godz. 08:57
Skoro nadzieja podpowiada nam, że oczyszczenie i pokuta zachodzą i za bramą śmierci, że zbawienia dostąpić mogą i najwięksi zbrodniarze, dlaczego my żyć musimy tu – na ziemi, w czasie, ze wszystkimi konsekwencjami? Doznajemy tu szczęścia, staramy się postępować według przykazań, ale i doświadczamy też cierpienia, czynimy zło. Po co to wszystko? Z ks. Wacławem Hryniewiczem rozmawia Sebastian Duda
więcej

Pytania o ekumenizm

Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 16:36
Dlaczego mówimy o jednym Kościele i zarazem o wielu Kościołach? Czy podziały, które nastąpiły w ciągu dziejów, dotknęły jedności Kościoła? Jak pogodzić wiarę w jeden Kościół z faktycznymi podziałami wśród chrześcijan?
więcej

Nasze biblijne matki

Bella Szwarcman-Czarnota
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 13:21
Jedyną kobietą określaną w Torze mianem „matki w Izraelu” była Debora z Księgi Sędziów. Wszelako nie tylko ją mamy na myśli, mówiąc o matkach biblijnych. Na ogół do ich grona zaliczamy Sarę, Rebekę, Rachelę i Leę.
więcej

Dzieci pytają: Co to znaczy „ewangelia"?

Michele Brambilla
Sobota, 26 września 2009, godz. 16:05
Wyraz „ewangelia" pochodzi z języka greckiego i znaczy „dobra nowina". Ewangelie są kronikami, opowiadaniami spisanymi przez ludzi, którzy widzieli Jezusa, którzy słuchali Go i poszli za Nim.
więcej

Czy Jezus naprawdę istniał?

Michele Brambilla
Sobota, 26 września 2009, godz. 15:55
Takie pytanie zadano dopiero 300 lat temu. Do końca XVIII wieku nikomu nie przyszło do głowy, nawet najzacieklejszym wrogom chrześcijaństwa, podawanie w wątpliwość historycznego istnienia Jezusa. To ten człowiek podzielił czas historii na dwie ery i nie bez powodu przecież mówi się, że coś wydarzyło się przed Chrystusem albo po Chrystusie.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook