Zbyt bliski Bóg – o książce ks. Tomasza Halika

Więź
Michał Buczek / "Więż" listopad - grudzień 2009
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, godz. 06:14
Ci, którzy mieli szczęście spotkać się z Ewangelią wiedzą, że w pewnych okolicznościach może ona stać się niebezpieczna. Jest wtedy w stanie zupełnie zmienić bieg życia, jego charakter, logikę, smak, a wreszcie jego sens.Aby jednak Dobra Nowina miała szansę stać się dla nas tak potrzebnym zagrożeniem, trzeba pozwolić jej być sobą. I o tym właśnie pisze Tomáš Halík w Cierpliwości wobec Boga.
więcej

Spowiedź u księdza - czy to aby konieczne?

Abp Bruno Forte/opr. Andrzej Hołowiński SJ
Sobota, 12 grudnia 2009, godz. 06:34
Nie raz można usłyszeć: “po co mam opowiadać obcemu człowiekowi o moich grzechach, przecież Pan Bóg i tak wszystko wie, i tak mi przebacza?” Jest jeszcze gorzej, jeśli dowiaduję się z różnych źródeł, że człowiek który siedzi po drugiej stronie kratek konfesjonału też ma wiele na sumieniu... A jednak jest sens!
więcej

Jedna spowiedź czy może aż trzy?

Abp Bruno Forte/opr. Andrzej Hołowiński SJ
Piątek, 11 grudnia 2009, godz. 06:06
Spowiedź nie jest rzeczą prostą. Okazuje się jednak, że aby ją dobrze przeżyć potrzeba aż “trzech spowiedzi".
więcej

Wieloraka grzeszność, wiecznie niszczące zło

ks. Andrzej Zwoliński
Czwartek, 10 grudnia 2009, godz. 06:30
Grzechy różnią się od siebie. Wszystkie są nieuporządkowaniem, obrazą wyrządzoną Bogu, lecz wprowadzają zaburzenia w różne punk­ty porządku ustanowionego przez Boga.
więcej

Czy można mówić o sztuce spowiadania?

Życie Duchowe
Cezary Sękalski
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 17:14
Czy można mówić o "sztuce spowiadania". Efekt spowiedzi nie zależy przecież od spowiednika, tylko od Boga, który udziela rozgrzeszenia. Spowiedź jest darem łaski Bożej. Czy zatem domaga się jakiegoś kunsztu?
więcej

Sekret szczęścia – słuchać Słowa Bożego

ks. Krzysztof Osuch SJ
Wtorek, 8 grudnia 2009, godz. 06:20
Dzięki przyjęciu Bożego zwiastowania nasza zwyczajna historia życia staje się wzniosłą historią zbawienia, naszego zbawienia.
więcej

Śmierć i oczekiwanie - rozważanie na Adwent

Gustave Martelet
Piątek, 4 grudnia 2009, godz. 06:20
Śmierć opanowała dziś całe pole ludzkiej świadomości. „Być albo nie być" dawniej było przedmiotem wyboru. Formuła ta odtąd przywdziewa maskę absurdu. Już nie „być albo nie być", ale: „być i nie być", lub jeszcze lepiej: „być, aby już nigdy nie być"! Jest to wielkie nieszczęście, które sprawia, że tak trudno jest mówić dobrze o człowieku. Nie mogąc mówić, można by przynajmniej coś robić dla człowieka.
więcej

Wiara i radość naukowego eksperymentowania

ks. Tomasz Jelonek
Sobota, 28 listopada 2009, godz. 06:42
Jedynie Bóg jest święty, ale w swoim dziele stwórczym, a także w ta­jemnicy Wcielenia dzieli się swoją świętością ze wszystkim co stwo­rzył. To rozszerzenie świętości obejmuje najpierw świętość osób, rze­czy, miejsc i czasów szczególnie wydzielonych dla Boga i oddzielo­nych od innego użytku, ale poza tym jest tak powszechne, że w biblijnym pojęciu świętości zanika podział na sacrum i profanum, a nieświęta, a więc odpowiadająca profanum, jest jedynie sfera grzechu, której w życiu człowieka być nie powinno.
więcej

Boża kara i dziedziczenie winy przodków

Przegląd Powszechny
Zuzanna Grębecka/Przegląd Powszechny
Piątek, 27 listopada 2009, godz. 08:50
Pewien człowiek, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, zniszczył na polecenie władz przydrożną kapliczkę. Dosięgła go za to kara Boża - jego syn zginął w wypadku samochodowym.Pewien chłopiec bawił się na łące wyrywając ptaszkom języczki. Gdy dorósł, za karę jego córki były niemowami.
więcej

Ojcostwo i synostwo w "Braciach Karamazow"

Życie Duchowe
Ks. Dariusz Jastrząb
Sobota, 21 listopada 2009, godz. 07:00
Fiodor Dostojewski kochał dzieci. Na tle jego często mrocznych i infernalnych opisów to dzieci właśnie promieniują siłą życia, niewinnością, dobrocią. Obdarzone są swoistą mądrością i prostotą, kontrastującą z zawiłymi wywodami i poglądami osób starszych, jakże często lekceważących ich świat. Pisząc swoje tragedie w formie powieści, Dostojewski obdarzał dziecko niezależnością myślenia i samostanowienia.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook