Różaniec z Fatimy

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:25
Było słoneczne, niedzielne popołudnie. Rodzice Zosi postanowili odwiedzić ciocię Hanię.
więcej

Spotkanie Józia z Józefem

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:20
Józio miał osiem lat. Drobny blondynek z rozwichrzoną czuprynką był wesołym chłopcem. Uważny obserwator mógł jednak dostrzec w jego szarych oczach ukryty na dnie serca smutek. Chłopiec mieszkał z mamą u babci w starej, krakowskiej kamienicy, niedaleko kościoła Św. Marka
więcej

Myślące serce

Etty Hillesum
Środa, 14 października 2009, godz. 09:31
List do Hana Wegerif
więcej

Dostojewski o pięknie

Życie Duchowe
ks. Dariusz Jastrząb
Wtorek, 13 października 2009, godz. 09:19
Jeśli Dostojewski utożsamiał się ze słowami swojego bohatera z Idioty, to "przygotowywał" się do "sądzenia o pięknie" w ciągu całego swojego życia. Książę Myszkin wypowiada jedno z fundamentalnych stwierdzeń pisarza: "Piękno to zagadka". Oznacza to przede wszystkim jedno: piękno jest zanurzone w tajemnicy. Ponadto, pozbawione przymiotu równowagi, uspokajającej harmonii, nie koi za pomocą porządku obowiązującego kanonu, jest raczej zawirowaniem ognia, płomieniem.
więcej

Grzech i przykazania

Posłaniec
Stanisław Łucarz SJ / "Posłaniec"
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 11:19
Czym jest grzech? Większość z nas zapewne odpowie, posługując się katechizmową definicją, wyuczoną na lekcjach religii, że grzech to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Definicja nie jest fałszywa, ale bardzo zawężona.
więcej

Barokowa muzyka jezuitów

Bohdan Pociej/Życie duchowe
Piątek, 9 października 2009, godz. 10:34
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz na początku obecnego na muzycznym rynku południowoamerykańskim ukazało się wiele płyt z nagraniami muzyki dawnych redukcji jezuickich.
więcej

Czym jest miłosierdzie?

ks. Stanisław Mrozek SJ
Wtorek, 6 października 2009, godz. 14:40
W czasie obecnych, tak intensywnych, przemian i zagrożeń dla pokoju w Europie i świecie orędzie Chrystusa Miłosiernego okazuje się nagląco aktualne. Chrystus przez s. Faustynę Kowalską kieruje do świata współczesnego następujące słowa: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do Miłosiernego Serca Mojego, a Ja ją napełnię pokojem.”
więcej

Współczujący Bóg

ks. Jerzy Szymik/Życie duchowe
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 15:32
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teologicznego i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę. Dobrze o tym pomyśleć w dorocznym Tygodniu Miłosierdzia.
więcej

Mistyka miłosierdzia w "Idiocie" F. Dostojewskiego

Jacek Bolewski SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 14:56
Mistyka w literaturze pięknej... Jako amator, czyli miłośnik literatury nie wdaję się w analizy „przekrojowe”, zajmujące się wieloma dziełami; nie pociągają mnie także „przeglądy”, które z powodu wielości poruszanych treści stają się powierzchowne. Wolę skupić się na jednym – arcydziele. Można je rozpoznać po tym, że pozwala, zaiste, wypłynąć na głębię. Pragnę podzielić się doświadczeniem Idioty Dostojewskiego.
więcej

Nawracać czy prowadzić dialog?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Niedziela, 4 października 2009, godz. 11:00
O współczesnych kłopotach katolików z religijnym pluralizmem z Księdzem Profesorem Adelbertem Denaux, teologiem z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii rozmawia Sebastian Duda
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook