Miłość jest jak ogień - Łk 12, 49-53

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 20 października 2011, godz. 00:06
W wywiadzie z papieskim fotografem Arturo Mari pt.: "Do zobaczenia w raju" możemy znaleźć wspomnienie o tym, jak Jan Paweł II stanowczo, wręcz krzykiem, upominał prezydenta Sudanu, że nic nie robi, by zaradzić masowym mordom i głodowi w swoim kraju. Tak! Wizyta Papieża w Sudanie nie dała pokoju prezydentowi. W tym, podobnie jak i w wielu innych sprawach, Jan Paweł II naśladował Pana Jezusa. Gdyż Jezus jest pierwszym, który nie daje pokoju człowiekowi czyniącemu zło.
więcej

Może lepiej być ignorantem? - Łk 12, 39-48

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 19 października 2011, godz. 00:01
Pan Jezus przypomina oczywistą zasadę, że zło popełniane przy ograniczonej świadomości niesie ze sobą mniejszą winę, niż zło czynione z pełną świadomością. Może więc lepiej nie być uświadomionym? Może lepiej być ignorantem, gdy chodzi o to, jak powinno się postępować? Ma to pewne zalety, ale rezygnując z tej świadomości rezygnujemy z roli "rządcy" ...
więcej

Świat potrzebuje świadków - Łk 10, 1-9

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 18 października 2011, godz. 07:16
Królestwo Boże przybliżyło się, jest na wyciągnięcie ręki. Można je odrzucić, ale można też przyjąć je do swego serca i umysłu. Ci, którzy już doświadczyli tego królestwa, mogą i powinni świadczyć o tym, że ono jest blisko każdego, że każdy może je przyjąć.
więcej

Uczucia w życiu duchowym

Jacek Prusak SJ
Poniedziałek, 17 października 2011, godz. 13:03
Czy istnieją jednak jakieś specyficzne uczucia, po których możemy poznać, że zbliżamy się lub oddalamy od Boga? Czy nasze nastroje mogą mieć coś wspólnego z rozwojem duchowym?
więcej

Sposób na wewnętrzną pustkę - Łk 12, 13-21

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 17 października 2011, godz. 00:01
Jezus nie występuje przeciwko bogaceniu się. Głupotą nazywa Jezus zachowanie polegające na gromadzeniu dóbr dla siebie. Dobrze jest więc pomnażać dobra materialne, bo jak sama nazwa wskazuje, są dobre. Winniśmy jednak je pomnażać, by móc więcej dać innym.
więcej

Labirynt Moralny - Media jako nowa religia

radio warszawa
Radio Warszawa

Sobota, 15 października 2011, godz. 10:19
Media jako nowa religia, to temat jaki porusza Monika Florek - Mostowska ze swoim gościem, filozofem kultury - Bartoszem Wieczorkiem w audycji Labirynt moralny.
więcej

Komu Bóg nie przebaczy? - Łk 12, 8-12

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 15 października 2011, godz. 07:17
Abyśmy mogli doświadczyć Bożego miłosierdzia, musimy być otwarci na Ducha Świętego. Bez Jego działania w nas jest to niemożliwe. Dla przebaczenia niezbędny jest choćby żal za grzechy, który jest przejawem współpracy z Duchem Świętym...
więcej

Jezus, religia i polityka

Dariusz Piórkowski SJ
Piątek, 14 października 2011, godz. 12:39
Dlaczego polityka budzi wielkie emocje, polaryzuje i dzieli ludzi? Myślę, że dzieje się tak dlatego, ponieważ zbyt wiele od niej oczekujemy i de facto ją ubóstwiamy. Jedni lamentują, że władza daje im za mało. Inni, że zabiera zbyt dużo.
więcej

Krzywda prawdziwa i pozorna - Łk 12, 1-7

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 14 października 2011, godz. 07:01
Nam się wydaje, że gdy ludzie nas krzywdzą, to jest to dowodem na to, iż nie jesteśmy ważni dla Boga. Tymczasem wcale tak nie jest, bo Bóg doskonale wie (my nie przyjmujemy tego do wiadomości), że tak naprawdę to żaden człowiek nie jest w stanie nas skrzywdzić.
więcej

Co rok bliżej Boga

Joan Chittister
Czwartek, 13 października 2011, godz. 13:06
Przeżywać rok liturgiczny to pamiętać o Bożej dobroci w życiu, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, okres za okresem, a co za tym idzie, przypominać sobie nieustannie, że mamy obowiązek przeżywać życie inaczej.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook