Zasada, którą trzeba się kierować podczas czytania Pisma

(fot. shutterstock.com)

Lubisz czytać Pismo święte? Nie zapomnij o zasadzie, którą powinieneś się kierować podczas lektury - pisze ks. Leszek Mateja.

 

Wstęp:

 

Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą (Rz 8,26-27).

 

A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem (J 14,26).

 

Powstań, wietrze północny, nadleć, wietrze z południa,
wiej poprzez ogród mój, niech popłyną jego wonności!
Niech wejdzie miły mój do swego ogrodu
i spożywa jego najlepsze owoce!

Wchodzę do mego ogrodu, siostro ma, oblubienico;

zbieram mirrę mą z moim balsamem;
spożywam plaster z miodem moim;
piję wino moje wraz z mlekiem moim.
Jedzcież, przyjaciele, pijcie,
upajajcie się, najdrożsi! (Pnp 4,16-5,1)

 

Dzień II


Spotkanie ze Słowem Bożym jest modlitwą, zatem kolejną zasadą, którą powinieneś się kierować podczas czytania Pisma Świętego, jest poprzedzanie czytania modlitwą.

 

Może zapytasz, jaka jest najlepsza. Odpowiedź znowu znajdziesz w Piśmie Świętym: Rz 8, 26-27. Za każdym razem, kiedy otwierasz Biblię, proś o dar Ducha Świętego: J 14, 26 - On jest przewodnikiem po ogrodzie Pisma Świętego, bowiem, "gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy" (J 16, 13).

 

Proś zatem wraz z oblubienicą z Pieśni nad Pieśniami: Pnp 4, 16-5, 1. Kiedy Duch Święty jak wiatr powieje w ogrodzie Pisma Świętego, wtedy szybko odnajdziesz w Nim swego oblubieńca - Jezusa.


Pamiętaj: ilekroć otworzysz Pismo Święte, proś o spotkanie z jego Autorem - Duchem Świętym.

 

*  *  *

 

Cykl tekstów "Jak czytać Pismo Święte?" będzie publikowany w oparciu o rozważania ks. Leszka Matei. Krok po kroku poprowadzimy cię przez karty Biblii, pokazując, że jest ona zrozumiała dla każdego. Towarzyszyć ci będą ojcowie Kościoła, najlepsi nauczyciele lektury Pisma Świętego. Nauczysz się codziennej modlitwy Słowem Bożym, które ożyje w twoim sercu i życiu. Spotkasz Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie i mówi do ciebie: poznaj Mnie.

 

Przeczytaj także:

 

Ks. Leszek Mateja - doktor teologii z zakresu patrystyki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Od wielu lat ze swoimi parafianami wspólnie czyta Pismo Święte.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook