Co się dzieje w trakcie konsekracji?

Boska.tv

Rozumiem takich ludzi, którzy mają po prostu problem z mszą świętą. Ja też nie rozumiałem tej tajemnicy. Nagle to zaczęło dla mnie ożywać. Co się stało? Poznaj tajemnicę Eucharystii.

 

Co się dzieje na ołtarzu, kiedy ksiądz wypowiada słowa konsekracji? Jaka rzeczywistość kryje się za sakramentalnymi znakami, gdy wieczność wkracza w historię? Msza święta, liturgia, Eucharystia: gesty, które się nam opatrzyły - słowa, które się nam osłuchały. Chcemy przejrzeć: widzieć, słyszeć, wierzyć i zrozumieć. Tak, zrozumieć, nawet jeśli wiara tego nie wymaga. Eucharystia to jest "maszyna czasu"…

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.79

Liczba głosów:

78

 

 

Komentarze użytkowników (83)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 08:57:24 | 2016-05-26
.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 16:04:23 | 2015-01-10
Wyjasnienia tak ważnej sprawy jak Eucharystia należy szukać u prawdziwych albo świętych znawców teologi i wiary - np. J. Ratzingera (Jezus z Nazaretu czy Wprowadzenie do chrześcijaństwa alboz z jego innych homili czy wykładów) czy encyklika Św. Jana Pawła II o Eucharystii a nie u osób które pisza co im byc może przychodzi do głowy, nieprofesjonalnie i bez oparcia ścisłego o nauczanie KK

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misjonarz 18:32:08 | 2015-01-09
Co się dzieje, co się dzieje ? To proste dzieje się miłość, bo miłość może tylko się dziać. Tylko, że na miłość trzeba się otworzyć, na miłość, którą wlewa w nas Duch Święty. No tak, ale na ołtarzu, nagle pojawia się ciało Chrystusa i gdzie tu "duch" ?. Hmm. a jak Jezus był krzyżowany i konający na krzyżu, to dopiero pokazała się miłość. Gdy Jezus ukazał się po swoim zmartwychwstaniu uczniom to pokazał im swoje ciało, w tym swoje rany (które nie zniknęły). Kapłan, który konsekruje chleb, pokazuje nam ciało Chrystusa a to ciało to miłość. Gdy Jezus udowodnił św. Tomaszowi swoje zmartwychwstanie, tenże wyznał wiarę "Pan mój i Bóg mój". Tak więc św. Tomasz, pomimo niedowiarstwa zrozumiał, że ciało Chrystusa to miłość.  Tak samo można pojąć miłość, którą nam daje Chrystus eucharystyczny, ale trzeba uwierzyć w Chrystusa zmartywchwstałego a to bywa trudnawe.

Oceń 12 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lady zgaga 12:01:10 | 2015-01-09
Co ma sie dziac ?  nic sie nie dzieje , wszystkie religie to bajki dla naiwnych 

Oceń 5 36 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Komentarz ukryty przez moderatora.

Zgłoś do moderacji

~pawq 11:10:45 | 2015-01-09
Świety Paweł jasno się wyraził, że nie chodzi tu o zwykłą pamiątkę, ale o Ciało i Krew Pańską:

"23 Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24 i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: "To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę". 25 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: "Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę". 26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej.
28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31 Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. 32 Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. 33 Tak więc bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę] poczekajcie jedni na drugich! 34 Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę."

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rafi 10:52:32 | 2015-01-09
Warto się przyjrzeć słowom Jezusa, które, myślę, umykają:

«To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!»
«Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.»

Pierwsza rzecz: to jest Ciało Chrystusa, które zostało wydane za nas, na Krzyżu. A co się dokonało na Krzyżu? Warto zwrócić uwagę na drugie zdanie, na słowa: Nowe Przymierze. Bóg zawarł z nami nowe przymierze. Pierwszym przymierzem było to na górze Synaj, które zawarł z Izraelitami. Wtedy dał Izraelowi Dekalog.

Warto tutaj przytoczyć słowa proroka Jeremiasza:

Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana -
kiedy zawrę z domem Izraela <i z domem judzkim>
nowe przymierze.
Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami,
kiedy ująłem ich za rękę,
by wyprowadzić z ziemi egipskiej.
To moje przymierze złamali,
mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana.
Lecz takie będzie przymierze,
jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana:
Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa
i wypiszę na ich sercu.
Będę im Bogiem,
oni zaś będą Mi narodem.
I nie będą się musieli wzajemnie pouczać
jeden mówiąc do drugiego:
"Poznajcie Pana!"
Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego
poznają Mnie - wyrocznia Pana,
ponieważ odpuszczę im występki,
a o grzechach ich nie będę już wspominał»
(Jr 31, 31-34).

Właśnie to przymierze zawarł z nami Jezus.

W starym Przymierzu kapłani składali wielokrotni ofiary za grzechy. W nowym Przymierzu jedynym Kapłanem jest Jezus Chrystus. On złożył ofiarę doskonałą za nasze grzechy - uczynił to raz, i więcej już nikt nie musi składać ofiar.

Jednak samo rozumienie tych prawd nie daje nam pełni obrazu. Bo Jezus jest nie tylko Odkupicielem. Jest też Nauczycielem, jest Drogą, Prawdą, Życiem, naszym Królem. Samo głębsze poznanie Boga pogłębia przeżycie Komunii.

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ELINOR 10:01:10 | 2015-01-09
kurcze! z jakiej choinki spadłeś jan777? A o Lanciano słyszałeś? to poczytaj o cudach eucharystycznych... a jeśli nie jesteś katolikiem, to nie ma o czy dyskutować....

Oceń 8 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misjonarz 22:12:21 | 2014-09-07
Jezus Chrystus przyszedł w ciele, każdy duch, który uznaje, że On przyszedł w ciele jest z Boga. Podobnie jest z konsekracją "duch, który uznaje, że Chrystus przychodzi w ciele jest z Boga".

p.s. do tego strasznie upartego "jana", człowieka o jakichś dziwnych poglądach "okołozielonoświątkowych". Jezus nie miał ciała pozornego, on miał i ma w niebie prawdziwe ciało ludzkie, chociaż to ciało jest przebóstwione, uwielbione i chwalebne, to ono jest prawdziwe. Gdy Jezus po swoim zmartwychwstaniu zstępował z nieba na ziemię (bo przecież nie mieszkał albo ukrywał sie już w Jerozolimie lub okolicach), to ukazywał się uczniom w ciele. Tak więc ciało Pana Jezusa jest bardzo ważne i nie umniejsza Jego boskości, to ludzie chcieli umniejszyć Jego człowieczeństwo i Boskość, maltretując i przybijając Jego ciało do krzyża.

Oceń 14 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~danka 17:09:37 | 2014-09-07
Nigdy nie dużo dowiedzieć się więcej i dokładniej.Ja osobiście ten moment mszy św.zawsze w szczególny sposób przeżywałam i przeżywam.Dodatkowo dowiedziałem się cudownej tajemnicy konsekracji.Mój sposób uczestniczenia w mszy św.wynika z dobrego przygotowania mnie na naukach religii.Za moich czasów nie było religii w szkołach,chociaż jeszcze I i II kl religia była.Następne nauki były w Kościołach lub salce katechetycznej.Księża,którzy mnie uczyli przekazywali tę wiedzę w sposób bardzo przystępny a w zwązku z tym lepiej ta wiedza utrwałała się w naszch młodych głowach.Koniecznie muszę dodać,że autorytet Księdza miał wielkie znaczenie.Teraz tego autorytetu nie ma nikt ani nauczyciel,ani ksiądz w zasadzie brak autorytetów.Przyczyna leży w rodzinie ale nie zawsze.Zanm rodziny dobrze ułożone a dzieci poszły zupełnie inną drogą.To jest rzeczywiostość obecnego modnego świata.

Oceń 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?