Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością? "W tym przypadku na pewno nie ma mowy o grzechu ciężkim"

WAM
(fot. shutterstock.com)

"Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej" - pisze o. Jordan Śliwiński. Trzeba wtedy pamiętać o jednym.

 

W najnowszej książce ojca Śliwińskiego, doświadczonego kapłana i spowiednika, znajduje się krótka, ale celna wskazówka:

Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej. Pamiętajmy, że kapłana w konfesjonale nie interesują pikantne szczegóły, nawet jeśli media czasem sądzą, że spowiednik siedzi i jest zainteresowany tylko tematyką związaną ze sferą seksualności. Nie wierzcie w to! Dla spowiednika ważne jest, by mógł ocenić i zrozumieć, o jaki grzech chodzi. Jeżeli ktoś przyjdzie i powie, że przewinił przeciwko szóstemu przykazaniu, to kapłan może zapytać, czy było to dobrowolne przyjmowanie i rozwijanie myśli erotycznych i fantazji, czy była to zdrada małżeńska.

 

Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania kapłana lub w ogóle - co powiedzieć - przeczytaj, co jeszcze napisał o. Śliwiński:

Często zadajemy sobie również pytanie, czy coś jest grzechem, czy nie jest. Przypomnijmy, że grzech jest świadomym i dobrowolnym działaniem człowieka, ale niezgodnym z tym, czego Bóg od nas oczekuje. Co z tego wynika? Chociażby to, że nie można grzeszyć we śnie. Na przykład jestem wściekły na sąsiada i śni mi się, że rozbiłem mu siekierą drzwi. Nie mam na to wpływu, więc nie jestem odpowiedzialny. To samo jest w przypadku fantazji erotycznych. Gdy nie mamy pełnej świadomości, nie ma naszej zgody i woli, trudno mówić o grzechu, a już na pewno nie o grzechu ciężkim.

* * *

 

Chcesz wiedzieć więcej o spowiedzi? Przeczytaj książkę ojca Śliwińskiego, zajrzyj na kanał WAM-u na Youtube lub poznaj nasz projekt "Jak się spowiadać?"

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.59

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jacek Rozpędowski 22:12:05 | 2018-12-16
A ja trochę się obawiam tego zdjęcia, jest zbyt odważne i może niektórych doprowadzić do upadku. Bo powiedzmy, że ktoś nie ma żony ani dziewczyny żeby współżyć i np. to zdjęcie go podnieci a on nie ma z kim współżyć i dojdzie do masturbacji i co wtedy? Artykuł mówi jak się spowiadać ale też sam tę spowiedź prowokuje takimi zdjęciami. Powinno być inne zdjęcie nie wiem np kratki konfesjonału albo stuła zarzucona na ławę kościelną

Oceń 26 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 22:07:20 | 2018-12-16
Ho ho ho... można wiedzieć kto wyszukuje ilustracji do artykułów na deonie? Widać zna się na rzeczy, ma dojście do dobrych źródeł. Jakby co, to kolega pytał.

Oceń 18 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:39:05 | 2018-12-16
Bardzo proszę ,żeby następnym razem tematy traktujące o seksualności ilustrować np. bocianem lub kapustą a najlepiej nie pisać o takich bezeceństwach.

Oceń 4 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 19:42:14 | 2018-12-16
" Ich własne przyjemności będą dla nich ważniejsze niż Bóg. Ludzie ci będą zachowywać pozory pobożności, w rzeczywistości jednak ich życie będzie miało niewiele wspólnego z Bogiem. Takich osób strzeż się jak ognia" 2 list św Pawła do Tymoteusza o bezbożności w czasach ostatecznych

Oceń 19 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 17:52:54 | 2018-12-16
Na ten portal zagląda też młodzież....

"Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! "

Oceń 27 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 17:49:35 | 2018-12-16
Na katolickim portalu takie zdjęcie? 
Czy tylko mnie to oburza?

Oceń 47 12 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook