Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością? "W tym przypadku na pewno nie ma mowy o grzechu ciężkim"

WAM
(fot. shutterstock.com)

"Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej" - pisze o. Jordan Śliwiński. Trzeba wtedy pamiętać o jednym.

 

W najnowszej książce ojca Śliwińskiego, doświadczonego kapłana i spowiednika, znajduje się krótka, ale celna wskazówka:

Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej. Pamiętajmy, że kapłana w konfesjonale nie interesują pikantne szczegóły, nawet jeśli media czasem sądzą, że spowiednik siedzi i jest zainteresowany tylko tematyką związaną ze sferą seksualności. Nie wierzcie w to! Dla spowiednika ważne jest, by mógł ocenić i zrozumieć, o jaki grzech chodzi. Jeżeli ktoś przyjdzie i powie, że przewinił przeciwko szóstemu przykazaniu, to kapłan może zapytać, czy było to dobrowolne przyjmowanie i rozwijanie myśli erotycznych i fantazji, czy była to zdrada małżeńska.

 

Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania kapłana lub w ogóle - co powiedzieć - przeczytaj, co jeszcze napisał o. Śliwiński:

Często zadajemy sobie również pytanie, czy coś jest grzechem, czy nie jest. Przypomnijmy, że grzech jest świadomym i dobrowolnym działaniem człowieka, ale niezgodnym z tym, czego Bóg od nas oczekuje. Co z tego wynika? Chociażby to, że nie można grzeszyć we śnie. Na przykład jestem wściekły na sąsiada i śni mi się, że rozbiłem mu siekierą drzwi. Nie mam na to wpływu, więc nie jestem odpowiedzialny. To samo jest w przypadku fantazji erotycznych. Gdy nie mamy pełnej świadomości, nie ma naszej zgody i woli, trudno mówić o grzechu, a już na pewno nie o grzechu ciężkim.

* * *

 

Chcesz wiedzieć więcej o spowiedzi? Przeczytaj książkę ojca Śliwińskiego, zajrzyj na kanał WAM-u na Youtube lub poznaj nasz projekt "Jak się spowiadać?"

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.35

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jacek Rozpędowski 22:12:05 | 2018-12-16
A ja trochę się obawiam tego zdjęcia, jest zbyt odważne i może niektórych doprowadzić do upadku. Bo powiedzmy, że ktoś nie ma żony ani dziewczyny żeby współżyć i np. to zdjęcie go podnieci a on nie ma z kim współżyć i dojdzie do masturbacji i co wtedy? Artykuł mówi jak się spowiadać ale też sam tę spowiedź prowokuje takimi zdjęciami. Powinno być inne zdjęcie nie wiem np kratki konfesjonału albo stuła zarzucona na ławę kościelną

Oceń 12 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 22:07:20 | 2018-12-16
Ho ho ho... można wiedzieć kto wyszukuje ilustracji do artykułów na deonie? Widać zna się na rzeczy, ma dojście do dobrych źródeł. Jakby co, to kolega pytał.

Oceń 10 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:39:05 | 2018-12-16
Bardzo proszę ,żeby następnym razem tematy traktujące o seksualności ilustrować np. bocianem lub kapustą a najlepiej nie pisać o takich bezeceństwach.

Oceń 3 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 19:42:14 | 2018-12-16
" Ich własne przyjemności będą dla nich ważniejsze niż Bóg. Ludzie ci będą zachowywać pozory pobożności, w rzeczywistości jednak ich życie będzie miało niewiele wspólnego z Bogiem. Takich osób strzeż się jak ognia" 2 list św Pawła do Tymoteusza o bezbożności w czasach ostatecznych

Oceń 18 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 17:52:54 | 2018-12-16
Na ten portal zagląda też młodzież....

"Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! "

Oceń 25 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 17:49:35 | 2018-12-16
Na katolickim portalu takie zdjęcie? 
Czy tylko mnie to oburza?

Oceń 43 11 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook