Czy Jezus, Maryja i Józef byli uchodźcami? "Biblia jest jednoznaczna"

James Martin SJ
(fot. Eugène Alexis Girardet / kafeinkolik / Shutterstock.com)

Gdy w mediach temat migrantów i uchodźców nie schodzi z pierwszych stron gazet, jeden z najbardziej znanych jezuitów odpowiada na pytanie, czy można Świętą Rodzinę uznać za uchodźców.

 

"Tak" - pisze James Martin SJ - "czytamy o tym w Ewangelii św. Mateusza".

 

Jezuita przywołuje historię ucieczki do Egiptu opisanej w drugim rozdziale (Mt 2, 12-15), gdzie anioł przychodzi do Józefa i radzi mu, by czym prędzej uciekł z Betlejem do Egiptu. Przyczyną jest Herod, który chce zgładzić Jezusa.

 

"Co więc dzieje się zgodnie z tekstem Ewangelii św. Mateusza? Rodzina jest zmuszona do ucieczki ze swojej ojczyzny z obawy przed prześladowaniem. To klasyczna współczesna definicja uchodźcy" - pisze James Martin SJ i przywołuje definicję wprowadzoną w latach 50. XX wieku przez UNHCR: osoba, która na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej zmuszona była opuścić kraj pochodzenia oraz która z powodu tych obaw nie może lub nie chce korzystać z ochrony swojego kraju.

 

Jak wskazuje ojciec Martin, również Święta Rodzina uchodziła do Egiptu "na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem".

 

"Oczywiście" - pisze jezuita - "Józef i Maryja nie aplikowali o oficjalny status uchodźcy (…) Tego rodzaju regulacje najprawdopodobniej wówczas nie obowiązywały". Jednak, jak wskazuje James Martin SJ, Egipt był poza jurysdykcją Heroda i tradycyjnie stanowił miejsce schronienia dla Żydów.

 

 

"Nawet język, którego używa Mateusz, wskazuje na ich sytuację" - pisze jezuita, przywołując oryginał grecki: Ἐγερθεὶς παράλαβε τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ φεῦγε εἰς Αἴγυπτoν (Mt 2, 13: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu).

 

"Słowem, na którym należy się skupić, jest  φεῦγε (transl. feuge), "uchodź", od którego wywodzi się słowo "uchodźca" (ang. refugee), "ten, który ucieka"" - pisze James Martin SJ - "Nawet więc anioł św. Mateusza identyfikuje Świętą Rodzinę jako uchodźców".

 

Jezuita kieruje również swój argument do tych, którzy nie uznają takiej interpretacji Ewangelii i nie uznają współczesnej definicji "uchodźcy". "Mimo to nadal powinniśmy odczuwać współczucie i być gotowi pomóc współczesnym uchodźcom i migrantom" - pisze ojciec Martin - "Czemu? Ponieważ prosi nas o to Jezus (Mt 25)".

 

"Polecenie Jezusa, by pomagać obcym jest dla chrześcijan prawem ponad wszystkimi innymi prawami" - pisze jezuita i przywołuje własne doświadczenie pracy w Jezuickiej Służbie Uchodźcom (JRS) w Kenii.

 

"Poznałem tam setki uchodźców, którzy uciekli z Sudanu, Ugandy, Somalii, Etiopii, Erytrei, Rwandy, Burundi, Wybrzeża Kości Słoniowej i wielu innych krajów" - wspomina James Martin SJ - "Niektórzy byli świadkami śmierci swoich dzieci, czyli tego, czego obawiała się Święta Rodzina. Pomimo niewyobrażalnego cierpienia byli oni jednymi z najbardziej wierzących ludzi, jakich spotkałem: swoistymi świętymi rodzinami".

 

"Z pewnością te rodziny zasługują na naszą ochronę tak samo jak Święta Rodzina" - podsumowuje James Martin SJ.

 

Jezuita napisał swój komentarz dla America Magazine w czasie, gdy Amerykanie są oburzeni faktem śmierci dwójki dzieci-migrantów w ośrodkach detencyjnych:

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców w Polsce? Zobacz, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej w Terespolu >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

373

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 00:56:14 | 2018-12-31
Brak słów!
Gdyby to pisał jakiś ateista to bym się nie dziwił. Zdziwił bym się gdyby takie głupoty napisał gnostyk.

Kim jest pan James Martin?
Boję się napisać, domyślcie się!

Oceń 28 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 17:18:07 | 2018-12-30
Biblia jest jednoznaczna. Józef byl uchodźcą, do roboty nie chodził - wolał żyć z zasiłku Faraona, tubylcami gardził a jego ulubioną rozrywką było molestowanie i gwałcenie Egipcjanek.  

Oceń 27 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sven 10:28:18 | 2018-12-30
Idąc dalej tą analogią uchodźcą wojennym był też Wąż, którego Adam i Ewa tak skwapliwie przyjęli w Edenie ;)

Oceń 76 12 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook