Przestrzegajmy jedno przykazanie, ale dobrze

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?"


On mu odpowiedział: "«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem». To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy".

 

Rozważanie do Ewangelii

 

W Starym Testamencie można znaleźć kilkaset przykazań. Które z nich jest największe? Jezus wybrał dwa. Dając nam jednak Nowy Testament, oba te przykazania zredukował do jednego: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem" (J 15, 12). Boga i siebie nawzajem powinniśmy miłować taką Miłością, jaką Jezus umiłował nas. To jedno przykazanie jest jedyne. Inne są właściwie niepotrzebne, bo w nim wszystko się zawiera - Miłość wyznacza wszelkie dobre postępowanie. Nie zajmujmy się więc przestrzeganiem wielu przykazań. Przestrzegajmy jedno, ale dobrze.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Terenia 15:27:02 | 2011-08-21
Ten sam czyn, te same słowa mogą być grzechem  nm nie być. Zależy z jakiej motywacji wyrastają. Wściekłość i ostre słowa względem matki tłukącej soje małe dziecko i tak samo wściekłość i te same słowa alkohoem zamroczonego w stosunku do żony, do swojej matki.Przykład nader wyrazisty.
Ktoś tu odróżnił miłość od tego co do miłości podobne. Ja powiem o miłości nie do końca, na pół gwizdka. Bo zbesztać matkę nerwuskę i jeszcze do tego młodą i głupią...to nic tak trudnego i wielkiego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alicja 11:33:44 | 2011-08-21
Ja interprtacje xMieczyslawa o przykazaniach zrozumialam tak: Milosc jest najwazniejsza, zreszta juz Sw.Pawel jasno nam to uswiadomil, tylko, zeby Milosc posiasc, nalezy skrupulatnie przestrzegac innych przykazan. Temu, ktory posiadl Milosc do Boga i do blizniego inne przykazania sa niepotrzebne,poniewaz wlasnie Milosc nie pozwala mu grzeszyc. Ktos taki nie dopuszcza do siebie nawet mysli o grzechu. Czlowieka Milujacego grzech nie pociaga, nie ekscytuje, on grzechem sie poprostu brzydzi!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Popieram 14:20:22 | 2011-08-20
"autorską" wizję rozważyciela. Jedno wystarczy. Ale miłośnikom Prawa to za mało... i za dużo jednocześnie - ukryć najważniejsze w gąszczu przepisów!

Kiedyś obrazą moralności było noszenie spodni przez kobietę. Dzisiaj mieszkanie pod jednym dachem przed ślubem, choćby we wstrzemięźliwości!
Niektórzy tęsknią za "szariatem".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~joan 13:38:46 | 2011-08-20
Droga Redakcjo/Drogi Autorze, proszę o zwrócenie uwagi na wcześniejszy wpis @polonistki. Na forum błędy warto zignorować, w tytułach Waszych tekstów nie...
"Przestrzegajmy JEDNEGO przykazania". Jak chcecie to poprawcie tytuł i usuńcie mój wpis, ale poprawcie, proszę, tytuł.

Tak, również proszę o interwencję. Ten błąd bardzo rzuca się w oczy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 13:31:19 | 2011-08-20
1J 5:3 "albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie."
Kto dziś przestrzega Przykazań Bożych?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~And. 12:54:14 | 2011-08-20
XlLeszek jest mądrzejszy od XMieczysława...
do tego stopnia pycha zżera... Współczuję szczerze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XLeszek 07:29:21 | 2011-08-20

Bracie XLeszek,
nie dał nam Nowego Testametu - Przymierza podczas Ostatniej Wieczerzy? Nie o tekst pisany tutaj chodzi.

W ten sposób to można 'udowodnić' nawet że jedzenie piasku jest bardzo zdrowe: piasek to ziemia, a ziemia to grunt, a grunt to zdrowie. A bzdura pozostaje bzdurą.

MB może się pochylała nad zwojami jakichś pism, pra-NT, kto wie, w wersji ziemskiej albo niebiańskiej :-)

Możesz sobie żartować lub fantazjować o jakichś głupotach typu pra-NT, ale bzdura pozostaje bzdurą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:49:44 | 2011-08-19
 Droga Redakcjo/Drogi Autorze, proszę o zwrócenie uwagi na wcześniejszy wpis @polonistki. Na forum błędy warto zignorować, w tytułach Waszych tekstów nie...
"Przestrzegajmy JEDNEGO przykazania". Jak chcecie to poprawcie tytuł i usuńcie mój wpis, ale poprawcie, proszę, tytuł.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 23:44:26 | 2011-08-19
bardzo dobry, syntetyczny tekst,

"Boga i siebie nawzajem powinniśmy miłować taką Miłością, jaką Jezus umiłował nas."

dokładnie tak, i tyle, piękny tekst..

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 23:04:24 | 2011-08-19
Jezus nie "zredukował" żadnych przykazań. To jakaś prywatna interpretacja Autora. Powiedział tylko, że dwa przykazania są największe, są źródłem, z którego wypływają inne przykazania. Absolutnie też nie powiedział, że wystarczy przestrzegać dwóch przykazań. Nic takiego nie ma. Powiedział za to bardzo wyraźnie:
Mt 5
"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim."

Jezus nie przyszedł na świat, żeby przynieść jakąś uproszczoną formę religii "for dummies". Przyszedł, aby zwieńczyć i wypełnić to co Bóg ogłosił Prorokom.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?