Dla kogo Niebo? - Łk 16, 19-31

Jezus powiedział do faryzeuszów: "Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody.


Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz, i został pogrzebany.


Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu».


Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać».


Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki».


Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają». «Nie, ojcze Abrahamie, odrzekł tamten, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą»".


Rozważanie do ewangelii:

 

Rzecz jasna, Pan Jezus nie chce nam powiedzieć, że w naszym życiu im gorzej jest, tym lepiej, że świetna zabawa jest z natury zła. Wszelka pomyślność i radość jest jednak darem Boga, a nie powinna stawać się naszym celem.


Faktycznie, zionie ogromna przepaść między tymi, dla których przyjemne życie jest celem, a tymi, którzy poprzez trudy i cierpienia wydoskonalili się w miłości.

 

Ci pierwsi po śmierci cierpią straszne męki, bo śmierć pozbawia ich wszystkiego, co mieli i co uczynili podstawą swojego szczęścia.

 

Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło. Niebo czeka na tych, którzy za wszelką cenę chcą kochać.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.83

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Janka 03:57:01 | 2011-03-25
"Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło."
Fantastyczna sentencja.
Mam okazję doswiadczać jej celności. Ostatnio, wczorajszego dnia, gdy z powodu wygodnictwa "przyjaciółka" i współpracownica w jednej osobie odmówiła mi po raz kolejny swojej niezbędnej obecności na ważnym zebraniu. Zostawiła mnie jak to dzieje się zresztą nieustannie samą z zadaniami, które wcześniej zostały nakreślone przy jej udziale. Mam uczucia dostania w pysk. Oto człowiek na pewno nie żyjący po to, żeby pomagać, udzielać się, wspierać ale żeby od czasu do czasu wykonać gest, bo nic więcej, miłościopodobny. Bez większych nakładów wysiłku. Że przez to ktoś jest poszkodowany, zdołowany, zawiedziony - to jego sprawa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

a.l. 22:56:44 | 2011-03-24
He, he. Leszek jest za, a nawet przeciw.


Przestań się wreszcie wygłupiać i podpisywać co chwilę innym nickiem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wstydzący 22:17:47 | 2011-03-24
He, he. Leszek jest za, a nawet przeciw.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 21:39:41 | 2011-03-24
Piekło czeka na tych którzy ZA WSZELKĄ CENĘ chcą być szczęśliwi.

Nie strasz leszku. O.Piórkowski pisze, że sprawiedliwość Chrystusa daje darmową przepustkę do nieba. To tylko cyt.:"faryzejska sprawiedliwość promuje fałszywą "religijną" dorosłość, w której na dar trzeba zasłużyć".do nie wiadomo kogo wstydzącego się samego siebie:

Nikogo nie straszę. Jedynie przyznaję rację stwierdzeniu podanemu przez O.Łusiaka.
I nie rozumiem dlaczego słowa O.Piórkowskiego mają być argumentem przeciw prawdziwości słów O.Łusiaka? Bo ma ładniejsze nazwisko czy imię? Jeżeli nie zgadzasz się ze słowami O.Łusiaka to wykaż ich nieprawdziwość! Ale nie powołuj się bez sensu na zupełnie inną wypowiedź innego Ojca.
A co do samych słów O.Piotrowskiego to sam ich sobie nie wymyślił, powtórzył jedynie to co mówi Biblia, i wyobraź sobie że zgadzam się z tym. Ale nadal powtarzam za O.Łusiakiem:
Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło.
Bo ci co za wszelką cenę chcą być szczęśliwi zwyczajnie oleją tą darmową przepustkę do nieba gdyż nie będą w niebie widzieli żadnej mozliwości szczęścia.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bez obawy 21:24:16 | 2011-03-24
Piekło czeka na tych którzy ZA WSZELKĄ CENĘ chcą być szczęśliwi.

Nie strasz leszku. O.Piórkowski pisze, że sprawiedliwość Chrystusa daje darmową przepustkę do nieba. To tylko cyt.:"faryzejska sprawiedliwość promuje fałszywą "religijną" dorosłość, w której na dar trzeba zasłużyć".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

a.l. 21:08:35 | 2011-03-24

Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło,

Za gotowość popełnienia zła Bóg nikogo nie karze.


Gotowość do popełnienia zła jest równoważna z popełnieniem zła.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:( 20:32:28 | 2011-03-24
Nikt tam nie wie, co Pan Bóg komu złożył. Rzcej każdemu wsadził wielgachny krzyż na bary.

Żeby chociaż każdemu, to by było sprawiedliwie. Ale wsadził jednym, a innym nie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~już 20:14:39 | 2011-03-24
Nikt tam nie wie, co Pan Bóg komu złożył. Rzcej każdemu wsadził wielgachny krzyż na bary.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cóż 19:40:41 | 2011-03-24
Pan Bóg złożył w sercu każdego człowieka pragnienie szczęścia jako pierwotną tęsknotę.
(z komentarza o. St.Biela)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 19:14:49 | 2011-03-24

Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło,

Za gotowość popełnienia zła Bóg nikogo nie karze.

Pozostaje mi powtórzyć: czytaj ze zrozumieniem!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?