#Ewangelia: moment, w którym twój katolicyzm przestaje być wartościowy

Maskacjusz

Tak naprawdę niepotrzebne jest człowiekowi wszystko, co nie powoduje w nim wzrostu Miłości, lub przynajmniej sprzyja temu wzrostowi. Nawet religia, wiara. Po co komu wiara w Boga i religijne praktyki, jeśli nie nauczy się Miłości?

 

Liturgia na dziś:

Jezus powiedział: «Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».

 

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

 

Łk 11, 42-46

 

Komentarz do Ewangelii:

 

Mieczysław Łusiak SJ - moment, w którym twój katolicyzm przestaje być wartościowy

 

Tak naprawdę niepotrzebne jest człowiekowi wszystko, co nie powoduje w nim wzrostu Miłości, lub przynajmniej sprzyja temu wzrostowi. Nawet religia, wiara. Po co komu wiara w Boga i religijne praktyki, jeśli nie nauczy się Miłości? Niebo nie jest emeryturą dla zasłużonych.

 

Jest nowym życiem, czekającym na KAŻDEGO, ale kształtem tego nowego życia jest Miłość. Dlatego Jezus namawia nas nie do gromadzenia zasług, ale do uczenia się Miłości. Trudna to nauka i skomplikowana umiejętność, dlatego trzeba się spieszyć, trzeba pilnie się uczyć. U najlepszego Mistrza - Jezusa.

 

 

Wojciech Jędrzejewski OP - czym tak naprawdę jest sprawiedliwość?

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

piecuszek 13:38:51 | 2018-10-17
I jak widac aborcja byla jawna - inaczej kto by placil dziesiecine z ziela do niej wykorzystywanego?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 13:37:01 | 2018-10-17
Ruta - panienskie ziele. Mowilo sie "siac rutke" -czyli pozostawac pannna. Jak widac znana i ceniona w czasach biblijnych - bo inaczej dlaczego placono dziesiecine.
Do czego sluzy - do spedzania plodu. Czyli same spedzanie nie bylo naganne ani nieznane. Jezus tez tego nie potepia - bo gdzie?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szymepiotre04 08:40:28 | 2018-10-17
Taka trochę "półPrawda". A jak "pół" to jednak kłamstwo a nie Prawda. W Ewangelii nie chodzi tylko o tłumaczenie wszytskiego Miłością, ale także innymi cnotami, a w konsekwencji Prawdą. Bóg jest nie tylko miłosierny, ale i sprawiedliwy. Boga czcimy w Duchu i Prawdzie. Droga do Miłości nie jest prosta (proszę przeczytać drugi list Piotra a szczególnie 2P 1,3-11) i nie należy pomijać żadnego z etapów, który do Niej prowadzi.
Przyjście Jezusa Chrystusa na świat, Jego śmierć i zmartwychwstanie było zbawienne dla ludzkości, ale przerwało także trwający od wieków system religijny. Ewidentnie Jezus pokazał nam, że wiara i religia to dwie różne rzeczy. Nawet w tym dzisiaj przytoczonym fragmencie (a to tylko jeden z licznych) Pisma Świętego Jezus wskazuje, że zewnętrzne religianctwo jest złe i sprzeczne z wiarą w Niego. Początkowo Kościół to rozumiał. Widać to w najlepiej Dziejach Apostolskich, gdzie poznajemy jak działał Kościół. Niestety, ale Rzymowi to nie pasowało. Jak można "coś" czcić nie stawiając "mu" światyń, posążków, nie celebrując świąt, nie posiadając jakichś rytuałów itp. Ponieważ w pierwotnym chrześcijaństwie tego nie było, a Konstatyn był wrogiem judaizmu, to przytulono rytuały mitraistyczne i pogańskie. Minęło niecałe 400 lat a "Kościół" zapomniał nauk swojego Nauczyciela i powrócił to faryzeizmu.
A zatem słowa przytoczone powyżej są aktualne i odnosza się do dzisiejszego faryzeizmu. 

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook