#Ewangelia: "Grzech, który nie będzie odpuszczony"

Bóg może zbawić człowieka bez jego udziału i bez zasług. Nie może jednak zbawić człowieka wbrew jemu - mówi Mieczysław Łusiak SJ.

 

Słowa Ewangelii [Mk 3, 20-35]

 

 

Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».


A uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».


Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi.


Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».


Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie».


Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką».

 

Bóg, który cierpi z nami >>

 

Grzech, który nie będzie odpuszczony [Mieczysław Łusiak SJ]

 

Jeśli ktoś uważa, że Jezus "odszedł od zmysłów", to jeszcze nic takiego. Na początku znajomości z Jezusem jest to nawet trochę zrozumiałe. Grzech, który nie będzie odpuszczony popełnia dopiero ten, kto uważa, że Jezus "ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy", czyli kto odrzuca Jezusa jako kogoś bardzo złego. Taki człowiek bowiem odrzuca zbawienie dokonane przez Jezusa.


Bóg może zbawić człowieka bez jego udziału i bez zasług. Nie może jednak zbawić człowieka wbrew jemu. Aby Bóg mógł uwolnić nas od "grzechu wiecznego", musimy tego chcieć.

 

Zbiorowy obłęd i pytanie, które zadaje sobie człowiek pokorny [komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook