#Ewangelia: te słowa Jezusa przeczą same sobie. Jak rozumieć tę groźbę śmierci?

(fot. shutterstock.com)

Jezus w dzisiejszej Ewangelii sam sobie zaprzecza. Zobacz sam. Jak to rozumieć? 

 

 

 

 

Ewangelia Łk 21, 12-19

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:

 

«Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić.

 

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

 

 

Mieczysław Łusiak SJ - Próby (egzaminy) są dobre

 

W realiach naszej polskiej rzeczywistości dzisiejsze słowa Jezusa mogą wydawać się zupełnie abstrakcyjne. Warto jednak pomyśleć jak zachowalibyśmy się, gdyby przytrafiło się nam prześladowanie, którego doświadczało w przeszłości i dziś doświadcza tak wielu chrześcijan na świecie. Czy jesteśmy na to gotowi?

           

Prześladowanie z powodu wiary lub osobistych przekonań jest bez wątpienia próbą (egzaminem) siły owej wiary lub poglądów. Ta próba nie pochodzi od Boga, ale od ludzi. Nie jest czymś dobrym z natury, bo bierze się z przemocy nieakceptującej odmienności, ale skoro już nam się coś takiego przytrafi, to może stać się dobrem dla nas - przez to, że jeszcze bardziej scala nas z wiarą lub wyznawanymi poglądami (o ile nie "wymiękniemy"). Ale może stać się czymś dobrym też dla prześladowców - bywa jedynym skutecznym sposobem przemiany ich serc.

           

Tak czy owak, pozostając wierni wyznawanej wierze, ocalamy nasze życie, bo nasze życie to coś dużo więcej niż przychylność wszystkich ludzi i więcej niż życie biologiczne na tym świecie.

 

Adam Szustak OP - Zabiją nas, ale włos nam z głowy nie spadnie

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook