#Ewangelia: takie religijne zachowanie nie zapewnia życia wiecznego. Potrzeba jeszcze jednego

(fot. unsplash.com)

Efekt zewnętrzny w postaci przestrzegania przykazań i gorliwości w praktykach religijnych nie zapewnia zdrowia (życia) duchowego, a więc także życia wiecznego. To może dać tylko wewnętrzne oczyszczenie, czyli przyjęcie postawy Miłości, bo tylko ona jest czysta.

 

[Ewangelia]

 

 

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.

 

Na to Pan rzekł do niego: «Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste». (Łk 11, 37-41)

 

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

 

 

[Komentarz Grzegorza Kramera SJ]

 

Kiedyś usłyszałem historię, jaką przytoczyła pewna kobieta. "Byłam jakiś czas temu na jednym ze spotkań parafialnych świadkiem nieprzyjemnej wymiany zdań. Jedna z osób zarzuciła nadzwyczajnemu szafarzowi Eucharystii oskarżenie ciężkiego kalibru, że powinien zwolnić się ze swojej funkcji, gdyż sieje zgorszenie.

 

- Jakież to zgorszenie, sieje pan X? - zapytał ksiądz proboszcz.
- Nie klęka podczas Mszy świętej, a przecież wszyscy na niego patrzą.
- Kto więcej z państwa jest zgorszony? Podniosło się kilka rąk.
- Pan X choćby chciał, nie mógł i nie będzie mógł uklęknąć. Po operacji nogi, staw kolanowy jest całkowicie nieruchomy. Czy są jeszcze jakieś zarzuty? - zapytał proboszcz. Zapadła cisza."

 

Problem stary jak świat. Ktoś powie, u nas rada parafialna takimi bzdurami się nie zajmuje. Owszem nie, ale popatrzmy jak to jest - my młodsi mówimy, że te panie noszą takie, a nie inne berety. Owe panie mówią znów czasem, że ten czy tamten młody ma długie włosy lub jest łysy. Często wystawiamy etykietkę po wyglądzie, jakimś mało istotnym szczególe, który może być błędnie przez nas zinterpretowany, dostrzeżony.

 

Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii. Wielu ludzi przychodzi do Pana i zadaje wiele pytań dotyczących czystości misek i kubków oraz dłoni. Jezus reaguje bardzo ostro. Pokazuje, że człowiek idzie na łatwiznę, że łatwiej jest mu zająć się czystością dłoni; łatwiej zająć się wydumanym problemem - czy klękać, czy stać, łatwiej jest zająć się problemem roztrząsania, czy zjedzenie kromki ze smalcem W piątek jest złamaniem postu czy nie. Łatwiej robić to wszystko niż zająć się swoim sercem. A więc swoimi intencjami, motywacjami skierowanymi ku drugim.

 

Można "prawdę Bożą zamienić na kłamstwo". Dzieje się tak wtedy, kiedy oddaje się cześć stworzeniu, nawet jeśli to stworzenie jest czymś bardzo dobrym i "pobożnym" samo w sobie.

 

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

 

Zdrowiu (i życiu) fizycznemu sprzyja czyszczenie przede wszystkim wnętrza naczyń stołowych. Czyszczenie zewnętrznej strony daje ładny efekt wizualny i wrażenie powszechnej czystości, ale nie zapewnia zdrowia.

           

Tak samo jest z życiem duchowym. Efekt zewnętrzny w postaci przestrzegania przykazań i gorliwości w praktykach religijnych nie zapewnia zdrowia (życia) duchowego, a więc także życia wiecznego. To może dać tylko wewnętrzne oczyszczenie, czyli przyjęcie postawy Miłości, bo tylko ona jest czysta (i dająca życie wieczne). Przestrzeganie przykazań nie jest niestety równoznaczne z tym sposobem życia, jakim jest Miłość.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook