#Ewangelia: na czym polega przebaczenie?

#Ewangelia: na czym polega przebaczenie?
(fot. KatsiarynaKa2 / shutterstock.com)
Mieczysław Łusiak SJ, Słucham Pana

Kiedy staniemy w bramach Nieba, to bardzo możliwe jest, że zobaczymy przybyłych już tam przed nami naszych krzywdzicieli.

[Mt 18, 21 - 19, 1]

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?»

DEON.PL POLECA

Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać.

Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: "Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam". Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.

Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: "Oddaj, coś winien!" Jego współsługa padł przed nim i prosił go: "Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie". On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.

Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło.

Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: "Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?" I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu.

Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu».

Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan.

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Dlaczego umiejętność hojnego przebaczania (potwierdzona praktyką) jest taka ważna? Otóż musimy mieć świadomość, że kiedy staniemy w bramach Nieba, to bardzo możliwe jest, że zobaczymy przybyłych już tam przed nami naszych krzywdzicieli. W końcu Boża moc docierania do grzesznych serc człowieka, by je skutecznie przemienić, jest wielka! I jeżeli nie przebaczyliśmy wcześniej naszym krzywdzicielom, to nie będziemy chcieli wejść tam, gdzie mielibyśmy przez całą wieczność przebywać z nimi. A alternatywą jest piekło. Dlatego śpieszmy się przebaczać, a jeśli tego nie potrafimy, to uczmy się tej sztuki jak najszybciej.

Pamiętajmy jednak, że przebaczenie to nie akt emocjonalny, tylko woli. Oznacza to, że "przebaczyć", to nie "polubić". Przebaczyć, to chcieć dobra naszego krzywdziciela, nawet jeśli nas nie przeprosił i życzyć mu Nieba pomimo tego co zrobił lub powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: na czym polega przebaczenie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.