#Ewangelia: po tym poznasz dobrego pasterza

(fot. shutterstock. com)

- Owce nie rozumieją słów, ale je czują. Dla owiec nie jest ważne co mówi pasterz, ale w jaki sposób mówi. Robi to z taką czułością, że owce ufają w jego słowa - mówi Grzego Kramer SJ.

 

Słowa Ewangelii [J 10, 1-10]:

 

Jezus powiedział:


«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, owce zaś postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych».


Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił.


Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości».

 

[Grzegorz Kramer SJ]:

 

 

[Mieczysław Łusiak SJ]:

 

Jezus jest niezwykle Dobrym Pasterzem. On bowiem woła swoje owce po imieniu. Tego zwykły pasterz nie robi. Może umie rozpoznać swoje owce, ale żeby wołał je po imieniu…


Skąd Jezus nas wyprowadza? Z niewoli grzechu. Staje na czele, by nas obronić przed wilkiem (szatanem). Owce, które postępują za Nim, wyprowadza na zielone pastwiska (czyli obdarza życiem wiecznym). Za Nim idą jednak tylko te owce, które znają Jego głos. A z tym bywa problem. Poznanie głosu Jezusa wymaga bowiem dużo czasu spędzonego z Nim. Jest to o tyle ważne, że w świecie jest wielu imitatorów głosu Jezusa. Wydają się mówić nam rzeczy dobre (jak On), ale ostatecznie prowadzą nas do zagłady, bo nie oddają za nas swego życia, ale chcą nas okraść i zniszczyć. Bądźmy więc rozważni i uczmy się rozpoznawać głos Jezusa.

 

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook