#Ewangelia: może ty też jesteś prorokiem?

(fot. shutterstock.com)

Możemy wiele stracić, jeśli nie chcemy słuchać kogoś, kto wydaje się być zły albo głupi. Może to, co właśnie słyszę z "niewłaściwych" ust, przybliży mnie do Boga i uczyni lepszym?

 

Słowa Ewangelii [J 11, 45-57]:

 

Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił.

 

Arcykapłani więc i faryzeusze zwołali Sanhedryn i rzekli: «Cóż zrobimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, a przyjdą Rzymianie i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród». Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród».

 

Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus ma umrzeć za naród, i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Tego więc dnia postanowili Go zabić.

 

Odtąd Jezus już nie występował otwarcie wśród Żydów, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami.

 

A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: «Jak wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto?»

 

Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, by można było Go pojmać.

 

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

 

 

[Mieczysław Łusiak SJ]:

 

Kiedyś mieszkańcy Nazaretu nie chcieli słuchać Jezusa, bo był On dla nich po prostu cieślą, synem Józefa. Św. Jan Ewangelista doskonale wiedział kim był Kajfasz - że był jednym z inicjatorów skazania Jezusa na okrutną śmierć, a jednak potrafił w nim zobaczyć proroka. No i sam Bóg nie pogardził Kajfaszem i włożył w jego usta swoje słowa: "Lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród".

 

Możemy wiele stracić, jeśli nie chcemy słuchać kogoś, kto wydaje się być zły albo głupi. Nie o to chodzi, by każdego słuchać, ale kiedy już coś słyszymy, nie skupiajmy się na tym kto to mówi, ale co mówi. Może to, co właśnie słyszę z "niewłaściwych" ust, przybliży mnie do Boga i uczyni lepszym? Może będzie tą właśnie prawdą, której w tej chwili bardzo potrzebuj?

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?