#Ewangelia: jak nie myśleć o przyszłości

(fot. shutterstock.com)

Kiedy myślimy o przyszłości nie myślmy o niej ani zbyt dobrze, ani zbyt źle. Jeśli wybierzemy pierwszy wariant, grozi nam rozczarowanie; jeśli ten drugi - przygnębienie.

 

Słowa Ewangelii [Łk 2, 22-40]

 

Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego.
Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:

 

«Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».


A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».


Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.


A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

 

 

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Maryja i Józef usłyszeli od Symeona zarówno wspaniałe, jak i smutne rzeczy na temat przyszłości Dziecka. Musiało to spowodować u nich niezłą mieszankę uczuć. Na pewno zdawali sobie jednak sprawę, że takie jest życie na tym świecie - przeplatanka smutku i radości.


Kiedy myślimy o przyszłości nie myślmy o niej ani zbyt dobrze, ani zbyt źle. Jeśli wybierzemy pierwszy wariant, grozi nam rozczarowanie; jeśli ten drugi - przygnębienie, które odbierze nam siłę do dobrego tworzenia swojej przyszłości. Najlepiej jest spodziewać się dobrej przyszłości, ale z jednoczesną zgodą na wszystko, co ona przyniesie ze sobą. Taką postawę zapewne mieli Maryja i Józef.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.78

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Neo.j 11:14:03 | 2017-02-02
To co napisał Czesław 900 jest NIEPRAWDĄ.
Jego wypowiedź  przeczy słowom nawet samego Pana Jezusa Chrystusa.
Już nie wspominając o całym NT. Ów człowiek twierdzi, że zbawienie jest przez władcę tego świata ‘’Jehowę’’, a Pana Jezusa Chrystusa uważa za jakiegoś anioła.

‘’ 7 Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. 8 Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami2, a nie posłuchały ich owce. 9 Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę’’

Czesław900 dotyka zależności o których NIE MA BLADEGO POJĘCIA.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 11:12:47 | 2017-02-02
Pan Jezus Chrystus powiedział że jest w Ojcu a Ojciec jest w nim.

‘’ «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». 9 Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" 10 Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych3 dzieł. 11 Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!

Jak wyglądały by powyższe słowa przy słowach :

‘’ 36 Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».

Ten świat nie pochodzi od Ojca Pana Jezusa Chrystusa . Ponieważ gdyby pochodził to Pan Jezus Chrystus nie powiedział by że Królestwo jego nie pochodzi z tego  świata  Z RACJI WŁAŚNIE ŻE PAN JEZUS CHRYSTUS JEST W OJCU A OJCIEC W NIM.

Pan Jezus Chrystus powiedział:

‘’ 1 Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie1 w Boga? I we Mnie wierzcie! 2 W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. 3 A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. 4 Znacie drogę, dokąd Ja idę». 5 Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» 6 Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem2. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.’’

W powyższych słowach nie potrzeba nic logarytmować bo słowa te są proste i czytelne.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 11:10:43 | 2017-02-02
‘’ 2 W domu Ojca mego jest mieszkań wiele.’’
Wyrażnie jest napisane, że w DOMU OJCA MEGO.
Wiemy także. Że :


‘’ 15 Nie miłujcie świata3
ani tego, co jest na świecie!
Jeśli kto miłuje świat,
nie ma w nim miłości Ojca.
16 Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc:
pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia4
nie pochodzi od Ojca, lecz od świata.’’


Także nie można pominąć rzeczy :

‘’ 1 I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową,
bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły,
i morza już nie ma. …………..5 I rzekł Zasiadający na tronie:
«Oto czynię wszystko nowe».’’

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 11:08:56 | 2017-02-02
Co do słów Czesława 900:

‘’ . Logika podpowiada więc, że Objawienie 21:4 musi nawiązywać do przyszłych błogosławieństw właśnie na ziemi’’

to napisałem, że nie ma bladego pojęcia czego dotyka. To nie jest moja złość, czy jakakolwiek pycha lecz  prawdziwe określenie braku wiedzy przez niego czy innych, którzy zaraz będą minusować  bo tylko to im zostało zamiast zainteresować się tematem i zacząć prawdziwie poszukiwać PRAWDY , KTÓRA JEST ZAWARTA W PIŚMIE ŚWIĘTYM.

Jak można cokolwiek logicznie rozumować co do przyszłej ziemi, jeśli się nie zna praw obecnej. Jak można logicznie rozumować jeśli się nie ma pojęcia co to znaczy, że Pan Jezus Chrystus jest w Ojcu a człowiek w nijak wygląda zależność od tego, że w nim zyje człowiek a ON sam może się przechadzać wśród nich. Kim wreszcie jest człowiek, kim mężczyzna i kobieta . Jak Wam wytłumaczyć, że wąż który kusił Ewą to DNA LUDZKIE ( NA TO WPADŁA METANOIA z którą nawet nie chcecie rozmawiać i która posiada wiedzę którą np. Czesiek900 na wiarę nawet nie przyjmie)

Czesław900 i podobni tobie ZACZNIJCIE PRAWDZIWIE SZUKAĆ PRZEZ MOC OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA – DUCHA ŚWIĘTEGO.

Oceń 9 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 08:32:25 | 2017-02-02
Czy wszyscy dobrzy ludzie idą do nieba?  (Objawienie 21:4) I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło”.
Uważasz, że opisane tu błogosławieństwa odnoszą się do życia w niebie.   Skup się na szczególe zawartym w tym fragmencie. Czytamy tu, że „śmierci już nie będzie”.  Czy zgadzasz się z tym, że aby czegoś już nie było, wcześniej musiało to istnieć.  TAK?.  W niebie nigdy nie było śmierci; ludzie umierają tylko tu, na ziemi. Logika podpowiada więc, że Objawienie 21:4 musi nawiązywać do przyszłych błogosławieństw właśnie na ziemi. (Psalm 37:29) Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze. (Mateusza 5:5) „Szczęśliwi łagodnie usposobieni, gdyż oni odziedziczą ziemię.  (Psalm 115:16) Co się tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy, lecz ziemię dał synom ludzkim.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook