#Ewangelia: tak właśnie działa święty Józef

(fot. shutterstock.com)

Józef odegrał rzeczywiście ważną rolę. Gdyby nie on Maryja byłaby wobec ludzi matką nieślubnego dziecka i to w dodatku poczętego na skutek zdrady małżeńskiej. To, co dla niej zrobił, świadczy, że ten święty potrafi działać w niezwykły sposób.

 

Tekst Ewangelii:

 

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.


Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.


Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».


A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.


Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

 

Mt 1, 18-24

 

 

Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ:

 

Józef odegrał rzeczywiście ważną rolę. Gdyby nie on Maryja byłaby wobec ludzi matką nieślubnego dziecka i to w dodatku poczętego na skutek zdrady małżeńskiej. A co byłoby dalej w ówczesnych realiach nie trudno się domyśleć. Łatka "bękarta" ciągnęłaby się za Jezusem pewnie do końca życia.

 

Józef od początku nie miał w sobie zgody na taką sytuację, nawet zanim ukazał mu się anioł we śnie. "Oddalając" Maryję zrobiłby wrażenie, że Jej dziecko jest jego dzieckiem, a jednocześnie zrobiłby w Jej życiu miejsce dla ojca dziecka. Jednocześnie sam zyskałby wśród ludzi opinię bezdusznego faceta, który porzuca ciężarną żonę.


Na szczęście Bóg wybawia Józefa od konieczności dokonania tak trudnych wyborów. Daje mu coś w rodzaju "zwiastowania". Dlaczego Józef uwierzył w to zwiastowanie? Zapewne dlatego, że znał dobrze Maryję i przez to wiedział, że w życiu takiej kobiety jak Ona poczęcie z Ducha Świętego jest możliwe. To wszystko świadczy o niezwykłym geniuszu Józefa.

 

 

Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?