Jezus o tolerancji religijnej

(fot. shutterstock.com)

Fragment Łukaszowej Ewangelii zawiera niezwykłe wskazania na wielokulturowość i tolerancję religijną. Powinni go długo medytować walczący "w imię religii".          

 

Rzymski setnik, którego sługa choruje, prosi Jezusa o uzdrowienie. Zyskuje przy tym poparcie Żydów. Jest bowiem ich dobroczyńcą. Mamy tu więc rzadki w Ewangeliach, godny naśladowania, przykład współpracy pogan, Żydów i chrześcijan (Jezusa). Uczy on nas, że "w chrześcijaństwie nie można usprawiedliwiać żadnej formy ostracyzmu wobec innej kultury, religii ani tym bardziej rasy. Miarą prawdy i wielkości jakiejś religii nie jest zamknięcie się na inne formy religijności, ale jej wielkoduszność i pobłażliwość względem innych. Tak myśleli Jezus i apostołowie" (F. Palmisano).

           

Gdy Jezus był w drodze do setnika, ten wysłał swoje sługi, przekazując mu informację: "nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój… Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony". Słowa setnika są wspaniałym wyznaniem wiary w boską moc Jezusa. Powtarzamy je w czasie każdej Eucharystii przed przyjęciem Ciała Pańskiego. Są również uznaniem własnej pokory i niegodności. Setnik (jako poganin) nie czuje się godny gościć Jezusa; ufa jednak, że On może uczynić wszystko, co zechce. Jego pokorna i autentyczna wiara jest przy tym bezinteresowna. Nie prosi o nic dla siebie. Wstawia się za służącym. 

           

Jezus czyni cud a zarazem podziwia wiarę setnika, podobnie jak podziwiał wiarę Kananejki proszącej o uzdrowienie córki. Co więcej, stawia setnika jako wzór dla synów Izraela (i dla nas)!

           

Czy jestem otwarty na dialog z innymi religiami i współpracę z innymi kulturami? Jakimi cechami określiłbym moją wiarę? Co czuję (myślę) wymawiając w czasie Eucharystii słowa: "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie"?

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.03

Liczba głosów:

124

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

nickname 15:31:21 | 2016-05-29
Cóż za absurdalna konkluzja tej "chrześcijańskiej" i niby katolickiej agitki multikulti !

"Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii.  Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!" (Gal 1, 6-9)

Oceń 29 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 13:38:40 | 2016-05-29
Jezus uzdrowił sługę setnika, bo tamten cierpiał. To wskazówka dla nas - pomagać cierpiącym bez względu na ich rasę, funkcję, wyznawaną religie. I to bez wzglęu na to, czy współpracują i czy są naszymi dobroczyńcamietc..
Czy to już dowód na "współpracę, wielokulturowość, tolerancję"?
No i słowo wytrych - dialog.
Czy dobrze rozumiem, że znaczy ono wymianę poglądów i przyjmowanie tego co u nich dobre? Na swój niedoskonały zapewne sposób poznaję dobro wynikające z nauki Chrystusa i to mi wystarcza.  Mam szanować wszystkich ludzi, bo są moimi braćmi, ale czy mam obowiązek  z nimi dialogować i przyjmować ich nauczanie? To chyba tak jak z tolerancją, innym współczesnym słowem wytrychem. Oznacza ono - przyjmuję do wiadomośći..., godzę sie z istnieniem...Dziś u wielu to żądanie akceptacji, a na to nie ma zgody.

Oceń 30 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

aadamski 13:19:25 | 2016-05-29
A może trzeba po prostu przyjąć do wiadomości, że jeden jest Bóg dla całego świata. A reszta to nasze ludzkie wyobrażenia o nim i formy jego najlepszego (znowu w ludzkim wyobrażeniu) Jego uczczenia. A Jezusowe "idźcie i nauczajcie" może jest polecenierm przekazywania międzyreligijnego najlepszych wartości własnej wiary, a nie walką z innymi religiami.

Oceń 6 41 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 10:23:25 | 2016-05-29
Rzymski setnik uwierzył w  zbawczą moc Pana Jezusa!
 "Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" (Dz 4, 12)

Oceń 38 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 09:02:37 | 2016-05-29
Jezus otwarty na dialog międzyreligijny ?
Wam już całkiem odwaliło.

Oceń 52 32 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook