Potrzebni są święci, nie reformatorzy!- Mt 7,1-5

(fot. PotironLight/flickr.com)

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim wy sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.


Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: «Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka», gdy belka tkwi w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata".

 

Rozważanie do Ewangelii

 

Tak naprawdę zmienić można tylko siebie. Owszem, czasem trudno nie zauważyć zła czynionego przez innych, ale skoro tak trudno zmienić siebie, to o wiele trudniej drugiego człowieka. Dlatego powinniśmy zmieniać tylko siebie. Możemy pomóc innym w wewnętrznej przemianie, ale tylko wtedy, gdy nas o to poproszą. Jeśli ktoś nas o to prosi, to zapewne widzi, że mamy coś, czego ten ktoś potrzebuje. Dlatego może nam się przytrafić, że pomożemy drugiemu człowiekowi stać się lepszym, ale tylko dzięki osobistemu duchowemu bogactwu. O takie bogactwo powinniśmy się więc starać.


Świat nie potrzebuje reformatorów, ale świętych.

 

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tom 22:37:05 | 2014-06-27
Ale taki sposób interpretacji nie może prowadzić do relatywizmu moralnego (mam nadzieję). Dlaczego jak widzę zło lub doświadczam zła od innych  mam o tym nie mówić, domagać się naprawienia szkód i ukarania takiej osoby. Jeśli tylko mówimy prawdę a nie plotkujemy, to chyba ok. Ale skoro mnie osądzą tak jak ja osądzam innych, to nawet jeśli komuś wyrządzę zło i będę musiał ponieć tego konsekwencję to chiałbym by pamiętano o moich dobrych uczynkach i zachowaniach. Jeśli zatem mowimy o kimś źle bo zrobił coś złego (a nie plotkujemy), postarajmy się też powiedzieć o nim coś dobrego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Przemek 09:16:43 | 2014-06-23
Większość świętych to reforamtorzy - choć nie każdy reforamtor to święty... Potrzebujemy świętych reforamtorów!

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rafi 08:44:40 | 2014-06-23
To nie jest wcale tak, że człowiek zmienia siebie. Człowiek nie jest w stanie siebie zmienić. Może co najwyżej chcieć się zmienić. Ale to właśnie bycie z innymi zmienia człowieka. Relacje zmieniają człowieka. Osoba będąca w złym towarzystwie zmienia się na gorsze. A gdy żyje w relacji z Bogiem, ma możliwość, ma szansę zmienić się na lepsze. Gdy na przykład zaufa Bogu w tym, by nie osądzać innych - staje się lepsza. Bo osądzanie innych nie robi nic dobrego.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook