Jaka jest istota miłości? - Mt 5, 43-48

(fot. nanny snowflake/flickr.com)

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził».


A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.


Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski".

 

Rozważanie do Ewangelii

 

Najlepszym komentarzem do dzisiejszej Ewangelii będą słowa o. Antony de Mello SJ: "Czymże jest miłość? Przyjrzyj się kwiatowi róży. Czy róża może powiedzieć: Zapach mój przeznaczam tylko dla dobrych ludzi, a odmawiam go ludziom niegodziwym? Albo czy możesz sobie wyobrazić lampę, która ukrywa swoje światło przed złymi ludźmi, którzy szukają w nim drogi? Mogłaby to zrobić tylko wtedy, gdyby przestała być lampą. Zauważ, jak naturalnie i bez ograniczeń drzewo udziela swego cienia każdemu człowiekowi, dobremu i złemu, młodemu i staremu, wysokiemu i niskiemu; wszystkim zwierzętom, każdej żywej istocie, a nawet tym, którzy podcinają jego korzenie. Tak oto określiliśmy pierwszą cechę miłości: nie robi ona żadnych różnic. Właśnie dlatego jesteśmy wezwani, by być podobni Bogu, który sprawia, że słońce świeci zarówno nad dobrymi, jak i złymi, że deszcz pada zarówno nad świętymi, jak i nad grzesznikami; bądźcie doskonałymi jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest. Kontempluj w zadziwieniu nieskazitelną doskonałość róży, lampy i drzewa, a zrozumiesz, na czym polega istota miłości".
 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Magdalena 15:39:31 | 2014-03-15
Można kontemplować doskonałość róży, lampy i drzewa, ale to jeszcze nie woda żywa…

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~chani 15:18:20 | 2014-03-15
Cóż z tego, że krytykowany jest przez Watykan, a kto jest najważniejszy Jezus i Jego Ewangelią, czy Watykan z papieżem?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ks. Paweł 12:16:18 | 2014-03-15
Naprawde nie macie już kogo cytować, tylko waszych "indeksowych" współbraci???

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PrzezTrudyDoGwiazd 10:43:47 | 2014-03-15
"Przebudzenie" o. de Mello, który częściowo był przez Watykan krytykowany. Z wieloma kwestiami jednak nie sposób się nie zgodzić i nie sposób nie znaleźć w jego mądrościach najlepszych odwołań do nauk Bilbijnych. Rozważań na najwyższym poziomie!
Było tam także przytoczone arabskie przysłowie, które doskonale oddaje sens dzisiejszej Ewangelii:
"Natura deszczu jest zawsze taka sama, pozwala rosnąć zarówno cierniom na bagnach, jak i kwiatom w ogrodach".

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook