Na dobranoc i dzień dobry - Mk 7, 31-37

Na dobranoc
(fot. Art By Doc / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

"Effatha, to znaczy: Otwórz się!"

 

Uzdrowienie głuchoniemego
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy: Otwórz się!

 

Opowiadanie pt. "Głuchy wirtuoz"
W dwudziestym siódmym roku życia Ludwik van Beethoven zrobił straszne odkrycie: słuch jego zaczął słabnąć i to w zastraszającym tempie. W teatrze nie rozumie aktorów, z odległości nie słyszy najwyższych dźwięków instrumentów. Przez pierwsze lata strzeże swej koszmarnej tajemnicy, nawet przed przyjaciółmi. Chodzi do wszystkich możliwych lekarzy wszystko na próżno.

 

Dopiero po 3 latach choroby zwierzył się najbliższym przyjaciołom: ‑W moich uszach szumi i dudni bez przerwy. Nędznie przeżywam moje dni. Od dwóch lat unikam towarzystwa. Nie mogę przecież powiedzieć: jestem głuchy!

 

Wczesną jesienią 1802 roku kompozytor uległ zupełnemu załamaniu psychicznemu. Pisał wstrząsający list - testament zwrócony do swoich przyjaciół: ‑ O wy wszyscy, którzy uważacie mnie za mizantropa lub wroga ludzi, jak wielką krzywdę mi wyrządzacie! Nie znacie tajemnej przyczyny tego, co jest tylko czczym pozorem. Z konieczności musiałem stać się filozofem w 28 roku życia. Byłem bliski zwątpienia. Mało brakowało, a byłbym się targnął na swoje życie. Tylko On, Chrystus powstrzymał mnie od tego kroku! Postanowiłem wytrwać i mam nadzieje, że się nie cofnę.

 

Refleksja
Słowo Jezusa: "Effatha", to znaczy "Otwórz się" jest takim bardzo mocnym wstrząsem dla tych, którzy przeżywają ciężkie chwile w swoim życiu. Zamknięcie się ze swoim bólem nie pomaga człowiekowi, tylko pogarsza jego stan cielesny i duchowy. Jezus chce wejść w to co boli. Człowieka zamkniętego zachęca do tego, aby stał się otwarty po to, by wykrzyczeć to co boli. Nie jest to łatwe, bo często są łzy, wstyd i bezradność. Jednak tylko tak człowiek może wyrazić to, czego potrzebuje. Tylko w ten sposób otrzyma też to, o co prosi. Dziękujmy Bogu za tych ludzi, dzięki którym możemy lepiej słyszeć Jezusa.

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Do kogo zwracasz się w chwilach ciężkich dla Ciebie?
2. W ciężkich sytuacjach życiowych jesteś osobą zamkniętą w sobie, czy raczej otwartą na to co podpowiada Twoje serce, ale też i inni ludzie?
3. Czy otwarcie się przed innymi sprawia Ci problemy? Dlaczego? Co jest tego przyczyną?

 

I tak na koniec...
"Czasem ktoś nieszczęśliwy pozbywa się smutku, kiedy się wygada. Czasami temu, kto chciał zabić, myśl o morderstwie wylatuje przez usta ze słowami i nie popełnia już zabójstwa" (John Steinbeck, Grona gniewu).

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mm 22:14:21 | 2015-02-12
Dzięki serdeczne...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~życzę dobrych słuchaczy 10:31:56 | 2012-10-04
Czasem ktoś nieszczęśliwy pozbywa się smutku, kiedy się wygada..

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alicja 13:58:23 | 2012-09-09
Tak przypuszczam, najprawdopodobniej dlatego, jestem przekonana :) że to godzina śmierci Jana Pawła II.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~patty 23:26:28 | 2012-09-08
 Mam pytanie: dlaczego akurat o 21:37? :) 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~muzyk 22:25:26 | 2012-09-08
(...) Z konieczności musiałem stać się filozofem w 28 roku życia. Byłem bliski zwątpienia (...)
- jednak dobrze ,że L.van Beethoven pozostał muzykiem, bo takie "ucho" mu Bóg wcześniej "otworzył"

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook