Na dobranoc i dzień dobry - Łk 21, 1-4

Na dobranoc
(fot. kevin dooley / Foter.com / CC BY)

Dać z tego, co zbywa…

 

Grosz wdowi


Gdy Jezus podniósł oczy, zobaczył, jak bogaci wrzucali swe ofiary do skarbony. Zobaczył też, jak uboga jakaś wdowa wrzuciła tam dwa pieniążki, i rzekł: Prawdziwie powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni. Wszyscy bowiem wrzucali na ofiarę z tego, co im zbywało; ta zaś z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie.

 

Opowiadanie pt. "O bogactwie i pragnieniu"


Człowiek wielkiego interesu zjawił się pewnego razu u pustelnika i zapytał, czy i jemu - zanurzonemu w świecie mogłaby w jakiś sposób pomóc duchowość. - Pomoże ci mieć więcej - odpowiedział pustelnik. - W jaki sposób? - chciał wiedzieć milioner. - Ucząc cię, abyś mniej pragnął - brzmiała odpowiedź.

 

Refleksja


Bardzo ciężko nam się rozstaje z różnymi rzeczami, a szczególnie z tymi na które ciężko pracowaliśmy. Ciężko też dzielić się zarobkami, konkretnymi pieniędzmi, które zarobiliśmy naszą ciężką pracą. Wszystko dlatego, że jest to część naszego życia. Boimy się, że to, co ofiarujemy drugiej osobie zostanie niewłaściwie wykorzystane. Dlatego tak często nie pomagamy na ulicy tym, którzy proszą nas o pomoc. Okazuje się, że wiele za tych datków przeznaczone jest na alkohol czy narkotyki, a nie np. na jedzenie…

 

Jezus zaznacza, że przede wszystkim ważny jest nasz odruch serca, ale też i roztropność. Dzielmy się nie tym z czego nam zbywa, ale przede wszystkim co mamy najcenniejszego, z tymi którzy tej pomocy realnie potrzebują. Sam odruch serca jest tu bardzo ważny, ale musi zawsze poparty być naszym rozsądkiem. Jeśli widzimy osobę, która zbiera na chleb, a tymczasem na pierwszy rzuto oka widać, że jest pod wpływem alkoholu, to zastanówmy się dwukrotnie nad wykonanym gestem dobroczynności. Ta osoba nie potrzebuje pieniędzy, ale zupełnie innej formy naszej pomocy… 

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry


1. Czy dzielisz się z innymi tym, co masz?
2. Dlaczego roztropność jest tak ważna?
3. Czy dzielenie się z innym Cię kosztuje?

 

I tak na koniec...


Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi (Jan Paweł II)

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Euzebiusz 22:58:41 | 2015-11-22
Bardzo proszę podać źródło tej opowiastki o pustelniku i milionerze. Absolutnie nie wierzę w to, że pustelnik tak odpowiedział. Po drugie pustelnicy nie wszystkim, którzy do nich przychodzili udzielali rad, a nawet kiedy rady udzielali zainteresowany musiał czekać nieraz bardzo długo na odpowiedź. Zmyślona historia i tyle.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook