Na dobranoc i dzień dobry - Mk 10, 17-30

Na dobranoc
(fot. covilha / flickr.com / CC BY 2.0)

Bogactwa przeszkadzają

 

Niebezpieczeństwo bogactw
Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną.

 

Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego . Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego.

 

Opowiadanie pt. "Siła przyciągania"
Rabin Mojżesz Leib często powtarzał: "Jak łatwo jest ubogiemu człowiekowi zdać się na Boga. Cóż bowiem innego posiada, na co mógłby się zdać? A jak ciężko jest bogatemu zdać się na Boga. Całe jego bogactwo woła do niego: Zdaj się na mnie!"

 

Refleksja
Jezus zwraca uwagę na to, że bogactwa przeszkadzają nam w życiu. Chcemy mieć więcej nawet wtedy, kiedy już mamy dużo. Taka już jest natura człowieka. Zdobywając bogactwa tego świata, tracimy często zdrowy rozsądek. Nasz cenny czas poświęcamy wtedy na gromadzenie wielu niepotrzebnych rzeczy. Wpadamy w koło z którego wydawać by się mogło, nie ma wyjścia...

 

Tymczasem Jezus nie powiedział, że bogaci nie mają szans dostania się Królestwa Bożego. Zwraca jednak uwagę na to, że "zakręcenie" się wokół takiego świata, gdzie materia jest celem samym w sobie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Człowiek całej swojej nadziei nie może pokładać w tym co jest ulotne, co dziś jest wydawać by się mogło tak ważne, a jutro już nie. Dlatego warto nasze życie poświęcić czemuś co ubogaca, a nie niszczy naszego życia. Chrystus wzywa do wolności wobec wszystkiego, co przeszkadza nam być ludźmi. Bogactwa tej ziemi pomagają tylko wtedy, kiedy jesteśmy ludźmi... wolnymi.

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy pieniądze pomagają Ci stawać się coraz lepszym człowiekiem?
2. Czy pomagasz materialnie potrzebującym?
3. Jeśli pieniądze Ci przeszkadzają w rozwoju osobistym, to dlaczego?

I tak na koniec...
"Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, który dużo daje" (Erich Fromm)

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.82

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Euzebiusz 09:58:47 | 2015-10-12
W tej Ewangelii młodzieniec zwraca się do Pana Jezusa słowami "Nauczycielu dobry" a Jezus odpowiada "Czemu nazywasz Mnie dobrym. Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg".

Proszę mi wytłumaczyć, jak rozumieć tę odpowiedź Jezusa, bo w moim kościele ksiądz to tak zawile tłumaczył, że aż tu postanowiłem zapytać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan Kaczmarczyk 00:09:59 | 2015-10-11
Według mnie dużo w tej Ewangelii jest o tym, jak sami próbujemy zastąpić Boga. A jak odpuścimy i damy Mu miejsce, to On nam pokaże, co faktycznie mamy zrobić http://www.operator-paramedyk.pl/2015/10/10/nie-rob-nic-mk-1017-30/ .

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Maciej z Poznania 16:36:27 | 2012-10-17
Artykuł jest ciekawy. Jednak w mojej opinii zabrakło w nim kilku ważnych elementów. Zysk jest jednym z celów działalności gospodarczej, ale nie powinien być jedynym jej celem. Majątek i bogactwo może służyć dobrym celom. Odpowiadając na pytania:  1) pieniądze mogą pomóc mi się stać lepszym człowiekiem i często je do tego wykorzystuję 2) tak, 3) pieniądze mogą pomóc mi w rozwoju osobistym, chociaż jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacje i ludzi, którym przeszkadzają.

Kilka ciekawych linków:
Powołanie lidera biznesu - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141036/powolanie-lidera-biznesu
Wywiad z Thomasem Monaghan - http://www.milujciesie.org.pl/nr/temat_numeru/jak_zostac_czlowiekiem_sukcesu.html
Wywiad z Frankiem Hanna - http://solidarityassociation.com/index.php?option=com_content&view=article&id=231:readers-digest-interviews-hanna&catid=21:book-what-your-money-means&Itemid=248

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~modlitwa za... 21:55:54 | 2012-10-13
A jeśli nie masz pieniędzy, podaruj potrzebującemu swoją modlitwę. Bóg zatroszczy się o niego ze względu na nią!

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook