Na dobranoc i... - Mk 9, 38-43.45.47-48

Na dobranoc
(fot. Fanboy30 / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Nie niszcz wiary innych ludzi

 

W imię Jezusa
Jezus odrzekł: Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.

 

Opowiadanie pt. "Uważać na siebie"
Jesień złotego średniowiecza. Biskup Amoniasz przybył do wsi, której mieszkańcy byli bardzo zgorszeni - u mnicha mieszkającego na pobliskiej górze, przebywała niewiasta. Od dłuższego już czasu pustelnik nie cieszył sie we wsi zbyt dobrą opinią.

 

Wieśniacy ubłagali biskupa: - Jesteś tu teraz. Zrób coś. Trzeba nareszcie z tym skończyć. To niesamowite co tam na górze się wyrabia! - Stary biskup wyruszył na górę. Wszyscy mieszkańcy wsi ciągnęli za nim. Mnich zobaczył zbliżający sie tłum, wpadł w popłoch i schował kobietę do dużej beczki. Amoniasz był pierwszy na górze i przed wejściem do chaty zorientował sie w czym rzecz.

 

Usiadł od razu na beczce i dał ludziom znak, aby weszli do środka: - A teraz przeszukajcie chatę, znajdźcie kobietę! Szukali na próżno. Nie znaleźli nikogo. - Tak, - rzekł dobitnie biskup - uklęknijcie i proście Boga o przebaczenie, że tak oczernialiście swojego brata.

 

Kiedy wszyscy już wyszli, Amoniasz podszedł do pustelnika, położył mu rękę na ramieniu i powiedział: - Bracie, uważaj na siebie!

 

Wieść niesie, że pustelnik zmienił swoje dotychczasowe postępowanie...

 

Refleksja
Jezus kieruje swoje "biada" do tych, którzy zamiast pomagać, budować i dawać świadectwo, raczej odtrącają i niszczą swoim zachowaniem tych, którzy są wokół nich. Są bowiem, przez niezgodność słów z czynami, powodem zgorszenia. Swoim postępowaniem odtrącają i dlatego nie zasługują na miano uczniów Jezusa, bo pokazują, że to co głoszą ustami jest im obce w codziennym życiu. Błąd polega bowiem na tym, że budują na sobie, a nie na swoim Mistrzu. Przez to niszczą też wiarę innych ludzi…

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Budujesz na sobie, czy na Jezusie?
2. Czy stałeś się kiedyś powodem zgorszenia innych?
3. Czy naprawiłeś popełnione winy?

I tak na koniec...
"Gdy nie wiem, co robić, to na wszelki wypadek wolę zachować się przyzwoicie" (Antoni Słonimski)

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~już wtedy pod dywan? 16:11:56 | 2012-10-04
Biskup skłamał, ludzie mieli rację..
ale nauka gorsząca.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook