Na dobranoc i dzień dobry - J 1, 47-51

Na dobranoc
(fot. boskizzi / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Potrzebujemy świadectwa dobra

 

Świadectwo uczniów
Odpowiedział Mu Natanael: Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela! Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego.

 

Opowiadanie pt. "O Sądzie Ostatecznym inaczej"
Kiedy przyszedł czas Sądu i Król zasiadł na tronie pełnym chwały, zgromadzili się przed nim wszyscy ludzie, żywi i umarli. Wtedy odezwał się król do archanioła Gabriela: - Czytaj głośno dziesięć przykazań! Po pierwszym przykazaniu Król powiedział: - Ci, co przekroczyli to przykazanie Boże, niech przejdą na lewą stronę! Niektórzy z tłumu poruszyli się i ze spuszczoną głową przeszli na wskazane miejsce. I tak anioł powoli czytał kolejne zdania Dekalogu, a Król w przerwach odsyłał kolejne partie na lewą stronę.

 

W końcu po ostatnim przykazaniu na placu ogólnej zbiórki ostał się tylko jeden człowiek sprawiedliwy. Król rozejrzał się wkoło i szepnął do Gabriela z niemałym zdziwieniem: - Co, tylko ten jeden pozostał z przeznaczeniem na prawa stronę? - Tak jest - odparł archanioł. - To trochę nudno będzie po tej stronie - stwierdził Król i dodał: - Zawołaj wszystkich z powrotem!

 

Gdy usłyszał te słowa - sprawiedliwy, gdy dowiedział się o powszechnej "amnestii", zdenerwował się "piekielnie" i obrzucił Króla pretensjami: - To niesprawiedliwe! Dlaczego wcześniej o tym nie powiedziałeś?! A Sędzia nic nie odpowiedziawszy, wskazał mu tylko miejsce po lewej stronie - tam, gdzie ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.

 

Refleksja
Wspominamy dziś archaniołów: Michała - walczącego z szatanem; Gabriela - przekaziciela Bożego Orędzia; oraz Rafała - opiekuna chorych i podróżujących. Ci trzej słudzy Boga pomagają nam dostać się do nieba. Na krętych drogach naszego życia przeprawiamy się wśód zawiłości tego świata. Bo każdy z nas skazany jest na walkę z pokusami grzechu, ale wezwany też do głoszenia Ewangelii potrzebującym, tych w ludzkiej doli i niedoli, naznaczonej często chorobami i bólem.

 

Trzej archaniołowie mają być dla chrześcijan pomocą w ziemskim dążeniu do świętości. Obyśmy mając opiekę tych z nieba, wspomagali innych w ich szukaniu woli Boga tu na ziemi. Możemy to uczynić dobrym słowem i czynem, których nigdy nie było, nie ma i chyba nigdy za dużo tu na ziemi nie będzie. Dlatego zacznijmy mówić i działać już od teraz...

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Wierzysz w Anioły?
2. Który Anioł Stróż jest Twoim ulubionym i dlaczego?
3. W jaki sposób czujesz obecność Twojego Anioła Stróża?

 

I tak na koniec...

"Aniołem człowieka jest czas" (Friedrich Schiller)

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pomoc 16:16:32 | 2012-10-04
Anioł Stróż a Archaniołowie...

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pomoc 16:16:21 | 2012-10-04
Anioł Stróż a Archaniołowie...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pomoc 16:15:20 | 2012-10-04
Anioł Stróż a Archanioły...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?