Wiara i radość naukowego eksperymentowania

ks. Tomasz Jelonek
Sobota, 28 listopada 2009, godz. 06:42
Jedynie Bóg jest święty, ale w swoim dziele stwórczym, a także w ta­jemnicy Wcielenia dzieli się swoją świętością ze wszystkim co stwo­rzył. To rozszerzenie świętości obejmuje najpierw świętość osób, rze­czy, miejsc i czasów szczególnie wydzielonych dla Boga i oddzielo­nych od innego użytku, ale poza tym jest tak powszechne, że w biblijnym pojęciu świętości zanika podział na sacrum i profanum, a nieświęta, a więc odpowiadająca profanum, jest jedynie sfera grzechu, której w życiu człowieka być nie powinno.
więcej

Tajemnica Umiłowanego Ucznia

Życie Duchowe
ks. Jacek Bolewski SJ
Piątek, 20 listopada 2009, godz. 09:18
Zgodnie z Ewangelią mamy się stać jak dzieci. Potwierdza to umiłowany uczeń Jezusa, zarazem odsłania więcej: Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. […] Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest (1 J 3, 1n). Kogo uczeń ma na myśli, mówiąc: „gdy się objawi”?
więcej

Czy łatwo zostać heretykiem w Kościele?

Przegląd Powszechny
ks. Marek Blaza SJ/Przegląd Powszechny
Sobota, 7 listopada 2009, godz. 07:45
Wydaje się, że ów przenośny sens pojęcia „heretyk” wywiera niemały wpływ na fakt nadużywania tego słowa w odniesieniu do poglądów konkretnych teologów. Przykładem może być tutaj refleksja o. Dariusza Kowalczyka SJ, który częstokroć przedstawiał swoje poglądy w internecie
więcej

Czy po śmierci zobaczymy się z naszymi bliskimi?

o. Zdzisław M. Kijas OFM Conv
Wtorek, 3 listopada 2009, godz. 07:00
Czy podczas zmartwychwstania spotkamy się z naszą rodziną i przyjaciółmi, rozkoszując się pełną miłością i opowiadając im o przeżywanej radości?
więcej

Skąd się wzięła śmierć i jakie jest jej znaczenie?

o. Zdzisław M. Kijas OFM Conv
Poniedziałek, 2 listopada 2009, godz. 07:13
Śmierć jest nieuchronna, ale prawda o ziemskim przemijaniu winna być odczytywana jako zadanie do spełnienia, jako możliwość spotkania się z Bogiem.
więcej

Chrześcijaństwo to czasem choroba duszy

Fabio Ruggiero
Sobota, 24 października 2009, godz. 07:43
Julian przeszedł do historii jako władca wychowany w środowisku chrześcijańskim, który stopniowo od niego odszedł, decydując się ostatecznie na porzucenie religii, w jakiej został ochrzczony, by ze szczerym odruchem serca powrócić do pogaństwa. Było to życie krótkie, zaledwie trzydziestodwuletnie, i jeszcze krótsze panowanie, trwające zaledwie 20 miesięcy, od listopada 361 do czerwca 363 r. Wystarczyło jednak, by pozostawić po sobie żywe wspomnienie w historii, by na długie wieki dawać pożywkę niewyczerpanej zdawałoby się wyobraźni.
więcej

H. Pietras, „Kościół jako społeczność zbawionych – próba zrozumienia aksjomatu: Poza Kościołem nie ma zbawienia

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 13:15
Punktem wyjścia tych rozważań są słowa Ewangelii mówiące o Królestwie Chrystusowym, jako o rzeczywistości, która „już jest”, a nie tylko ma nadejść w bliżej nieokreślonej przyszłości.
więcej

H. Pietras, „Dymisja ze stanu duchownego i jej skutki w starożytności chrześcijańskiej”

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 11:56
Temat przedstawiony na podstawie prawodawstwa starożytnego Kościoła, wyrażonego w kanonach synodalnych i kanonach Ojców, które zostały przez synody potwierdzone.
więcej

Grzech i przykazania

Posłaniec
Stanisław Łucarz SJ / "Posłaniec"
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 11:19
Czym jest grzech? Większość z nas zapewne odpowie, posługując się katechizmową definicją, wyuczoną na lekcjach religii, że grzech to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Definicja nie jest fałszywa, ale bardzo zawężona.
więcej

Czym jest miłosierdzie?

ks. Stanisław Mrozek SJ
Wtorek, 6 października 2009, godz. 14:40
W czasie obecnych, tak intensywnych, przemian i zagrożeń dla pokoju w Europie i świecie orędzie Chrystusa Miłosiernego okazuje się nagląco aktualne. Chrystus przez s. Faustynę Kowalską kieruje do świata współczesnego następujące słowa: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do Miłosiernego Serca Mojego, a Ja ją napełnię pokojem.”
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook