Prochem jesteś... - o istocie człowieczeństwa

Karl Rahner SJ
Środa, 17 lutego 2010, godz. 07:03
Skończył się karnawał. Jak pisze Kohelet: jest czas śmiechu i jest czas płaczu. A teraz mówią nam: „Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz"; a teraz naznaczają nam prochem zie­mi znak krzyża, znak Syna Człowieczego na czo­le, aby stało się widoczne, czym jesteśmy: ludźmi śmierci i ludźmi odkupienia.
więcej

Garść informacji o sakramencie chorych

Wieczernik
ks. Adrian Put / "Wieczernik"
Środa, 10 lutego 2010, godz. 07:04
Sakrament namaszczenia chorych dla wielu katolików jest sakramentem „egzotycznym”. Jednak nie w negatywnym znaczeniu. Problemem jest częstotliwość jego występowania w naszym codziennym życiu religijnym. Stosunkowo rzadko spotykamy się z nim w naszych kościołach. Czasami bywa celebrowany podczas dnia chorych lub przy okazji rekolekcji parafialnych. Częściej sakrament ten sprawowany jest w szpitalach, hospicjach lub w domach chorych. Jednak nawet tam nie zawsze kapłanowi towarzyszy wspólnota modlących się osób.Garść informacji o sakramencie chorych
więcej

Kłopoty ze świętymi czyli co znaczy "święty"

Znak
Joanna Petry-Mroczkowska / "Znak"
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 07:12
Uświęcenie jest działaniem Ducha Świętego w człowieku, konsekwencją nawrócenia, dziełem oczyszczania duszy. Rozpoczyna się, gdy człowiek zaczyna wierzyć. W miarę wzrostu wiary rozwija się proces uświęcenia. Chrześcijańska doskonałość jest dziełem Bożym, ale nie może odbywać się bez ludzkiego udziału.
więcej

Czy można pogodzić Darwina z Biblią?

John F. Haught
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 08:00
Zarówno sceptyczni przyrodnicy, jak i ludzie wierzący często podzielają przekonanie, że musimy wybrać pomiędzy dwiema możliwościami: albo religia, albo nauka.
więcej

Jaka jest prawdziwa data narodzin Jezusa

Magazyn Familia
Michał Wojciechowski
Czwartek, 31 grudnia 2009, godz. 06:03
Jezus urodził się podczas spisu ludności. Jeden z takich spisów zarządził w państwie rzymskim cesarz August w roku 8.
więcej

Śmierć i co dalej? - o sądzie po naszej śmierci

Ks. Stanisław Mrozek SJ
Sobota, 19 grudnia 2009, godz. 06:05
Co możemy powiedzieć o tym, co stanie się z nami po śmierci? Niewiele. Wiemy o sądzie, po którym otworzy się droga – z Bogiem albo bez Niego. Czym jest jednak ten sąd, jak się odbędzie, gdzie?
więcej

Całun Turyński - autentyk czy późny falsyfikat?

Pierluigi Baima Bollone
Środa, 16 grudnia 2009, godz. 06:04
W 1898 roku, włoski adwokat robi dwa zdjęcia, W czasie wywoływania zdjęcia ujawniają niezwykłą cechę... Tak zaczyna się niezwykła, zagadkowa historia sukna zwanego całunem turyńskim.
więcej

Zbyt bliski Bóg – o książce ks. Tomasza Halika

Więź
Michał Buczek / "Więż" listopad - grudzień 2009
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, godz. 06:14
Ci, którzy mieli szczęście spotkać się z Ewangelią wiedzą, że w pewnych okolicznościach może ona stać się niebezpieczna. Jest wtedy w stanie zupełnie zmienić bieg życia, jego charakter, logikę, smak, a wreszcie jego sens.Aby jednak Dobra Nowina miała szansę stać się dla nas tak potrzebnym zagrożeniem, trzeba pozwolić jej być sobą. I o tym właśnie pisze Tomáš Halík w Cierpliwości wobec Boga.
więcej

Wieloraka grzeszność, wiecznie niszczące zło

ks. Andrzej Zwoliński
Czwartek, 10 grudnia 2009, godz. 06:30
Grzechy różnią się od siebie. Wszystkie są nieuporządkowaniem, obrazą wyrządzoną Bogu, lecz wprowadzają zaburzenia w różne punk­ty porządku ustanowionego przez Boga.
więcej

Śmierć i oczekiwanie - rozważanie na Adwent

Gustave Martelet
Piątek, 4 grudnia 2009, godz. 06:20
Śmierć opanowała dziś całe pole ludzkiej świadomości. „Być albo nie być" dawniej było przedmiotem wyboru. Formuła ta odtąd przywdziewa maskę absurdu. Już nie „być albo nie być", ale: „być i nie być", lub jeszcze lepiej: „być, aby już nigdy nie być"! Jest to wielkie nieszczęście, które sprawia, że tak trudno jest mówić dobrze o człowieku. Nie mogąc mówić, można by przynajmniej coś robić dla człowieka.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook