Dzień święty - zysk świętszy

Mirosław Bożek SJ
Piątek, 7 sierpnia 2015, godz. 13:32
Kiedy w konfesjonale słyszę, że ktoś nie był na niedzielnej Mszy Świętej, zwykle pytam o powód. Czasem słyszę, że tym powodem była choroba, czy opieka nad małym dzieckiem, którego nie ma z kim zostawić.
więcej

Tylko święci będą w niebie. Nie masz szans

Mirosław Bożek SJ
Środa, 1 lipca 2015, godz. 07:08
Co jakiś czas mówię do różnych osób, że "tylko święci będą w niebie". Widzę wtedy zdumione spojrzenia, za którymi kryje się myśl - "W takim razie to nie dla mnie!"; "Jeśli tak to wygląda, że nie mam szans!"
więcej

Co jest lekarstwem na malkontenctwo?

Mirosław Bożek SJ
Piątek, 1 maja 2015, godz. 15:43
Istnieje w języku polskim słowo, które zapożyczyliśmy z francuskiego, ale które wyraża postawę wielu Polaków. "Malkontent": "mal" to zło, "content" oznacza "zadowolony".
więcej

"…choćby inni od was nie wymagali!"

Mirosław Bożek SJ
Czwartek, 12 czerwca 2014, godz. 12:43
Żeby rodzice mogli wskazywać swoim dzieciom granice tego, co jest właściwe, a co nie, potrzebują je najpierw określić dla samych siebie. Ktoś, kto nie wymaga od siebie, nie umie stawiać zdrowych wymagań innym.
więcej

To nie moja sprawa…!

Mirosław Bożek SJ
Wtorek, 13 maja 2014, godz. 12:42
"Trzeba mieć w sobie wiele miłości, żeby uwaga zwrócona drugiej osobie wyszła jej na dobre", napisał Mikołaj Gogol. Często brakuje nam tej miłości, kiedy kogoś upominamy. Jednak dużo częstszym grzechem w naszych czasach jest zupełny brak upomnienia.
więcej

Powołanie do uczciwej i solidnej pracy

Mirosław Bożek SJ
Wtorek, 29 kwietnia 2014, godz. 09:51
Wielu katolików "zostawia" swoją wiarę w kościele. Poza murami świątyń jest "zwyczajne życie", które "ma swoje wymagania". Praca zajmuje sporą część naszego życia. Zapominamy, że jest poprzez to również ważną częścią naszego duchowego rozwoju, naszej drogi do świętości.
więcej

Spowiedź "od święta"

Mirosław Bożek SJ
Wtorek, 8 kwietnia 2014, godz. 09:02
Warto sobie uświadomić, że okazją sakramentu pojednania nie mają być święta, ani taka czy inna rodzinna uroczystość - czyjś chrzest, ślub czy pierwsza komunia. Spowiadamy się nie z powodu świąt, ale z powodu naszego grzechu
więcej

Zgorszenie i świadectwo

Mirosław Bożek SJ
Piątek, 21 marca 2014, godz. 10:09
Gdyby mnie ktoś zapytał, jakich księży - dobrych czy złych - jest więcej, odpowiedziałbym zdaniem, które gdzieś przeczytałem: "Przyjmuję, że jednych i drugich jest po równo i to ode mnie zależy, których będzie więcej."
więcej

"Wiem, że nic nie wiem" - i co dalej?

Mirosław Bożek SJ
Sobota, 15 marca 2014, godz. 10:19
Grecki filozof Sokrates używał zwrotu "wiem, że nic nie wiem". Chciał w ten sposób pokazać, że drogą do poznania mądrości jest świadomość swojej niewiedzy. Jeśli ktoś uważa, że wszystko wie najlepiej, zamyka sobie drogę do rozwoju. Jezus określa bowiem głupotę jako grzech.
więcej

Nie szata zdobi człowieka

Mirosław Bożek SJ
Niedziela, 23 lutego 2014, godz. 10:20
Słyszę czasami, jak niektórzy narzekają na "rewię mody", która rozprasza podczas niedzielnej Mszy Świętej. To prawda: można dostrzec takie osoby, które przychodzą do Kościoła, żeby "się pokazać".
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook