Czy Ewangelia pochwala nieuczciwość? [WIDEO]

W Ewangelii św. Łukasza jest mowa o nieuczciwym rządcy. Zdawałoby się, że Pismo pochwala jego nieuczciwość i uważa takie zachowanie za dobre. Poznaj prawdziwe znaczenie tego tekstu.

 

Ewangelia: Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. (Łk 16, 1-8)

 

Pytanie: Czy Ewangelia pochwala nieuczciwość i dlaczego synowie światła są mniej roztropni od synów tego świata? 

 

 

 

 

Tego jeszcze nie było. Biskup Grzegorz Ryś mierzy się z pytaniami zadanymi przez czytelników DEON.pl dotyczącymi najtrudniejszych fragmentów Biblii. Odpowiada na najtrudniejsze i rozwiązuje kwestie, z którymi nie potrafiliście sobie poradzić w czasie lektury. W każdą niedzielę tylko na DEON.pl.

 

Wszystkie odcinki znajdziesz TUTAJ

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan777 10:12:44 | 2016-05-10
Umiłowani w Panu Jezusie Chrystusie
Co zatem Pan Jezus Chrystus chciał powiedzieć przez tę przypowieść.

POKAZAŁ PRAWDZIWĄ NATURĘ CZŁOWIEKA W MOCY WŁADCY TEGO ŚWIATA.
I PRZESTRZEGŁ PRZED TYM MÓWIĄC:

‘Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».


Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan777 09:43:22 | 2016-05-10
@Grzegorz Ryś

Nie masz ty przyjaciół przy sobie . Scenografia w jakiej zostałeś przedstawiony jest adekwatnym twoim wizerunkiem. Twoje leniwie rozłożone ciało w fotelu jest dopełnieniem wizerunku biblijnej nierządnicy. Ale to dobrze. Niechaj wszyscy widzą kim jesteś naprawdę. Nie masz ty daru w przekazywaniu biblijnych treści. Narobiono wiele huku o twoich przyszłych wystąpieniach i co?. Klapa i to zupełna klapa. Ty należysz do tych obłudników, którzy wołają my mamy władzę odpuszczania grzechów, do tych, którzy nakazują zadośćuczynić BOGU za grzechy, do tych, którzy pobierają pieniądze za wymyślone sakramenty, do tych, którzy obiecują członkom KK, że za sfinansowaną mszę za duszę można wykupić jej wejście do nieba. Nawet nie widzisz jak wypowiadasz słowo mamona.
To słowo jest częścią ciebie. Faryzeuszu ślepy ta przypowieść jest o tobie i podobnych do ciebie. Zmienię dwa słowa w tej przypowieści abyś mógł wreszcie to zrozumieć.


16
1 Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty biskup miał rządcę- księdza , którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek.  Pobierał on bowiem pieniądze za śluby, pogrzeby  za msze za dusze w czyśćcu , za pierwsze komunie, i podobne.. 2 Przywołał księdza biskup  do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego księżowania, bo już nie będziesz mógł być księdzem". 3 Na to ksiądz rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię probostwa? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. 4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z probostwa. …………………..

Jak widzisz wiele sytuacji życiowych można przypisać do tej przypowieści.
Więc o co chodzi w tych słowach Pana Jezusa Chrystusa?

Odpowiedź jest napisana JEDNĄ LINIJKĘ POD CYTOWANYMI SŁOWAMI PRZYPOWIEŚCI:

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan777 09:40:23 | 2016-05-10
9 Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną4, aby gdy [wszystko] się skończy4, przyjęto was do wiecznych przybytków.
10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni5, prawdziwe dobro kto wam powierzy? 12 Jeśli w zarządzie cudzym dobrem6 nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
13 7 Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».

A te zdania są najważniejsze:
‘’ Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną4, aby gdy [wszystko] się skończy4, przyjęto was do wiecznych przybytków’’

‘’ 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni5, prawdziwe dobro kto wam powierzy? ( jeśli więc ksiądz zdobywając niegodziwą mamonę nie okazał się wiernym biskupowi – nie dzielił się uczciwie nieuczciwie zdobytymi pieniędzmi za śluby msze za dusze podobne  TO KTO POWIERZY MU PRAWDZIWE DOBRO)

‘Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».

Człowiek nie może pozyskiwać przyjaciół za pieniądze. ’
A TY GRZEGORZU RYŚ SŁUŻYSZ BOGU, CZY MAMONIE, CZY JEDNEMU I DRUGIEMU.???
Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

oczko 04:28:18 | 2016-05-10
NIEUCZCIWY Rządca gdy przywołał do siebie dłużników swego Pana i kazał im zmiejszyć zakres swojego zobowiązania - tak naprawdę zrezygnował z %, który się mu należał za owy zarząd (mądrzy bibliści mówią, że w tamych czasach właśnie TEN UŁAMEK, z którego zrezygnował rządca była tym, co odpalał mu Pan za zarząd określonym mieniem ) ...

Czyli zdecydował się zrezygnować ze swojej części ZAROBKU, ażeby zyskać SYMPATIĘ ziomków z okolicy ...

Pan pochwalił go za to, że wreszcie zdecydował poświęcić DOBRO MATERIALNE (procent, który należał mu się za zarząd mieniem) i wykorzystał je do tego, ażeby ZJEDNAĆ SOBIE LUDZI...

To dlatego Jezus mówi, wykorzystaj swój hajs rozsądnie, nie bądź sknera... ZJEDNUJ sobie nim ludzi, wykorzystuj go do POGŁĘBIANIA RELACJI z bliźnimi, za chwilę on przestanie mieć znaczenie, więc zamiast odkładać na nową furkę, zaproś w sobotę ziomków na kolację w knajpie ... wszystko na Twój koszt ! MAKE LOVE <3 !

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook