Antykoncepcja ekologiczna

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Antykoncepcja hormonalna może powodować komplikacje zdrowotne, niekiedy o bardzo poważnym charakterze. Najgroźniejszymi są: choroba zakrzepowo-zatorowa, nadciśnienie tętnicze, depresja oraz poważne zwiększenie ryzyka niektórych chorób nowotworowych, a przecież nie są to powikłania jedyne.

 

Inne, jak bóle migrenowe, nadwaga, czy trądzik są nie tyle groźne, co uciążliwe. Wymogi prawa farmakologicznego zmuszają producentów do umieszczenia ubocznych skutków na ulotkach informacyjnych - warto je przeczytać, choć nie jest to lektura ani krótka ani przyjemna. W gruncie rzeczy musi budzić zdziwienie, że agendy odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi korzystających z farmaceutyków, dopuszczają na rynek środki niebezpieczne dla zdrowia i życia, środki, których zasadniczym celem jest upośledzenie fizjologicznego zdrowia kobiety. Nie można ich - w kontekście działań antykoncepcyjnych - nazywać lekami, ponieważ ciąża nie jest chorobą, a naturalnym i prawidłowym stanem fizjologicznym będącym konsekwencją poczęcia dziecka.

Bywa oczywiście i tak, że stan zdrowia kobiety domagać się może poważnych interwencji ze strony lekarza, także poprzez terapię hormonalną. Celem terapii powinno być przywrócenie stanu zdrowia, a więc stanu normalnej, cyklicznej płodności. Działania terapeutyczne powinny zatem być oparte na porządnej diagnostyce ukierunkowanej na płodność; zablokowanie płodności niekiedy bywa nieuniknionym, choć niepożądanym skutkiem ubocznym zastosowanych leków, nigdy natomiast nie może być efektem, do którego się dąży, o który się zabiega, lub którego wystąpienie traktuje się z lekceważeniem. Potwierdził to Paweł VI w encyklice Humanae vitae, gdy pisał: "Kościół natomiast uważa za moralnie dopuszczalne stosowanie środków leczniczych, niezbędnych do leczenia chorób, choćby wynikać stąd miała przeszkoda, nawet przewidywana, dla prokreacji, byleby ta przeszkoda nie była z jakichś motywów bezpośrednio zamierzona" (HV 15).

Warto na tę wypowiedź zwrócić uwagę. Współczesna ginekologia sięga po środki hormonalne - w imię rzekomo koniecznych działań terapeutycznych - niezwykle często. Przepisuje się je także w sytuacjach, w których jedynym efektem jest powstrzymanie niepokojących objawów - bez faktycznej poprawy stanu zdrowia - mimo, iż medycyna zna metody skuteczniejsze, umożliwiające przywrócenie zdrowia prokreacyjnego bez narażania kobiety na uboczne skutki stosowania preparatów hormonalnych o działaniu antykoncepcyjnym.

Niestety, sytuacja nader często obecnie wygląda tak, że kobieta wchodząc do gabinetu ginekologicznego widzi lekarza gotowego do przepisania jej takich środków zanim jeszcze jakiekolwiek badanie czy wywiad zostaną przeprowadzone. Współczesna cywilizacja ma przetrącony kręgosłup, jeśli chodzi o wartość ludzkiego życia. W konsekwencji, nie troszczy się o płodność. Nie widzi w płodności błogosławieństwa, ale zagrożenie. Nie czeka na dziecko, ale się przed nim broni.

Postawa sprzeciwu wobec poczęcia dziecka, a jednocześnie obawa przed możliwymi powikłaniami wynikającymi ze stosowania antykoncepcji hormonalnej skłania niektórych do zainteresowania się metodami naturalnymi, opartymi na znajomości procesów fizjologicznych w organizmie kobiety. Świadomość, że płodność można stosunkowo łatwo rozpoznać i że nie jest to stan zbyt długo trwający, prowadzi do wniosku, że wyrzeczenie się współżycia w okresie płodnym nie jest nazbyt poważnym wyrzeczeniem, że jest to cena, którą warto zapłacić, byle uniknąć poczęcia dziecka i zachować zdrowie.

Takie podejście oznacza, że jakkolwiek zmienia się metoda antykoncepcyjna, zasadniczy cel pozostaje ten sam: wykluczenie potomstwa. Dziecko jest nadal niepożądane i jeśliby się poczęło, jego życie będzie zagrożone przez pokusę aborcji. Takie bowiem są skutki życia w mentalności antykoncepcyjnej. Właśnie dlatego Paweł VI swoją aprobatę dla metod rozpoznania płodności ograniczył warunkiem rzetelnego rozeznania woli Bożej, w którym postawą fundamentalną jest wielkoduszność i otwartości na życie, odłożenie poczęcia potomstwa wynika z rozpoznania warunków fizycznych, psychicznych, ekonomicznych i społecznych, a nie suwerennej, apodyktycznej decyzji małżonków (por. HV 16).

Różnica pomiędzy godziwym zastosowaniem metod rozpoznania płodności a antykoncepcją naturalną (czyli ekologiczną, jak ją nazywają niektórzy) jest zatem dosyć subtelna. Wynika nade wszystko z intencji małżonków, z ich wewnętrznego nastawienia i motywacji podejmowanych wyborów. Metody naturalne same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Dobre lub złe może być ich wykorzystanie. Płodność jest wpisana w porządek stworzenia, ale nie przesądza to o godziwym wykorzystaniu wiedzy na jej temat. Można tę wiedzę wykorzystać źle, na zły sposób i do złych celów. Tak samo do złych celów można wykorzystać możliwości ludzkiego intelektu czy siłę ludzkich rąk.

Mógłby ktoś zapytać, czy nie lepiej, by ludzie korzystali z naturalnej antykoncepcji, niż mieliby korzystać ze sztucznej, skoro jest tak bardzo szkodliwa? To źle postawione pytanie. Nie jest godziwym sposobem uniknięcia większego zła moralnego (czyli poważniejszego grzechu) przyzwolenie na zło mniejsze. To prawda, że antykoncepcja hormonalna jest tylko bardziej szkodliwa od strony zdrowotnej. Ale każda antykoncepcja - jaka by ona nie była - jest zła, bo wyraża postawę zamknięcia na życie, odmowy dawania siebie drugiemu. I to tę postawę trzeba zmienić...

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.81

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (124)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Krzysiek13 13:57:35 | 2016-08-30
NPR jest przede wszystkim dla ludzi którzy chcą mieć dzieci. Jeżeli ich nie chcą/nie planują to muszą żyć we wstrzemięźliwości i wsio. Taka jest nauka Kościoła.

Nie sprzedawajcie NPR jako sposobu na lepszą miłość bo to kit i nic więcej.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agu 09:57:37 | 2016-08-24
Przecież ten komentarz to ewidentnie robota marketingowca od tego specyfiku. Nie ma sensu komentować.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~oliwka 09:17:30 | 2015-05-13
Pan Bóg stworzył  kobiety z cyklem płodnym i niepłodnym i to jest Jego koncepcja. Wobec tego antykoncepcją będzie zaburzenie tego cyklu poprzez stosowanie środków hormonalnych. Medody naturalne nie są antykoncepcją, bo nie ingerujemy w cykl.

Oceń 18 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sonia 00:02:13 | 2015-04-29
ja najbardziej obawiam się choroby zakrzepowo-zatorowej, dlatego zdecydowałam się brać osłonowo harmonellę, która chroni moje serce, wątrobę czy układ krążenia, widzę że mam teraz ładniejsze włosy, skórę czy paznokcie, pomaga także utrzymać prawidłową wagę ciała dzięki zawartości chromu

Oceń 5 27 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Roman Dąbrowski 18:58:54 | 2015-04-26
Niektórzy księża są mądrzy a niektórzy piszą głupoty. Niestety w tym przypadku autor nie rozumie NPR i pisze bzdury. Czym innym jest czystość pożycia małżeńskiego a czym innym rozeznawanie i wypełnianie Woli Bożej (w tym przypadku posiadanie dzieci). Jak można porówywać grzeszność z czystością? Głupota jest grzechem. Boże chroń nas od głupich księży.

Oceń 11 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mama 14:32:51 | 2015-04-22
od prawie 13 lat stosujemy z mężem naturalne planowanie rodziny.
W tym czasie "zaplanowaliśmy" 4 ciąże - z sukcesem, bo znając siebie łatwo jest począć dzieciątko. Pan Bóg dwójkę zabrał do grona Aniołków, dwoje się urodziło. Dzisiaj mam sporo obciążeń chorobowych aby starać się o kolejne życie, więc odpowiedzialnie, chroniąc i swoje życie i życie tego ewentualnego maleństwa, ale także myśląc o swoich dzieciach i mężu pilnujemy cyklu i nie chcemy aby doszło do poczęcia.
I chyba o to w tym chodzi. Aby nie stawiać sobie zasady - ok mam mieszkanie, samochód, pracę, męża, to teraz do idealnego planu brakuje mi 1 dziecka, albo najlepiej parki, bo taka jest moda. Aktualnie nie chcemy poczęcia, ale... gdyby mój stan zdrowotny się poprawił, gdyby sytuacja materialna pozwoliłaby mi na pozostanie w domu i zajęcie się dziećmi - chciałąbym jeszcze dać życie, bo to jest niesamowite daż życie człowiekowi ;). Rozumiem też, że w Polsce ciężko jest mieć więcej dzieci. Niby krzyczą, że pomagają, ale prawda jest taka, że nie pomagają rodzinom wielodzietnym, tylko szukają co im jeszcze można odebrać. I trudna sytuacja materialna też może być przyczyną rezygnacji z kolejnych poczęć i stosowania NPR. Ważna jest jedna rzecz - obserwacje prowadzą kobiety - to oczywiste, ale panowie powinni być stale na bieżąco - polecam aplikację na telefon OvuView - świetna sprawa

Oceń 14 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czytelnik 11:18:21 | 2015-04-22
Antykoncepcja ekologiczna - nazwijcie to jak chcecie. Naturalna metoda regulacji poczęć tak się na to kiedyś mówiło i tak uczyli w poradniach rodznnych przed ślubem. Możecie to nazwać naturalna metoda planowania rodziny i tak dalej. Zacytuję autora "Takie podejście oznacza, że jakkolwiek zmienia się metoda antykoncepcyjna, zasadniczy cel pozostaje ten sam: wykluczenie potomstwa." Nie wiem czy autor zdaje sobie sprawę jaką ofiarę ponoszą kobiety stosując naturalną metodę. Jak musi być ich samodyscyplina, regularny tryb życia, wszystko na swoim w miejscu zwłaszcza się ma pracę, dom, męża, dzieci i cały świat na głowie. A tutaj autor wypisuje o wykluczeniu potomstwa, o tym że ta metoda również może być złem, bo nie chcemy więcej dzieci. Autor to pewnie facet bo o wielu rzeczach pojęcia nie ma. Metoda naturalna jest cudowan bo pozwala małżonkom na prawdziwy kontakt ze sobą. Wystarczy jednak jakaś choroba, jakiś stres i wszystko przerwaca się do góry nogami. Wtedy z metodą gorzej. Dlatego podziwima ludzi, którzy ją stosują, nawet jeśli nie chcą więcej dzieci i tak powinni być święci. Dlatego ten artykuł jest do poprawki. Autor powinie wnikliwie ię dokształcić a potem wypowiadać. Co więcej tej metody nie powinno się nazywać antykoncepcją bo się ludziom wodę z mózgu robi. Najpier krzyczą z ambon że antykoncepcja to grzech a potem takie artykuły się pojawiają. Istny bałagan. Do  tego w tym tzw prorodzinnym kraju ciężko się utrzymać mając dużą rodzinę. Nic się tu dla rodzin nie robi, nie ma pomocy, nie ma priorytetu rodzina, a nie długo do becikowego będą dodawać bilet na samolot do Anglii. Wychować z dwójkę, czy trójkę dzieć graniczy z cudem. Ubrać, nakaramić, posłać do szkoły, czy na studia o innych rzeczach nie wspomnę. Trudno wymagać od ludzi żeby mieli po 10 dzieci. Dlatego ci, którzy mimo tego całego bagna w jakim tkwimy żyją po bożemu zasługują na świętość.

Oceń 26 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:49:34 | 2015-04-22
"Badźcie płodni i rozmnażajcie się" nie oznacza, że mamy rozmnażać się non stop przez cały okres płodności. Pan Bóg nie zakreśla tu żadnych ram. Dlatego antykoncepcja naturalna na pewno nie jest grzechem, co do hormonallnej można by dyskutować w przypadku antykoncepcji uniemożliwiającej zapłodnienie jajeczka, np. poprzez brak owulacji. Natomiast niewątpliwie jest ona szkodliwa.

Jednakże gdy małżonkowie odkładają posiadanie potomstwa na późny okres bo studia, praca, trzeba kupić mieszkanie, samochód, użyc młodości itp. to okazuje się, że oni już mają problemy z płodnością i zaczyna się kombinowanie z in vitro.

Oceń 8 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:39:18 | 2015-04-22
Papież Franciszek uważa, że odpowiedzialne rodzicielstwo to takie, kiedy ma się dzieci tyle, na ile nas stać.

Oceń 23 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 09:25:41 | 2015-04-22
"Badźcie płodni i rozmnażajcie sie" - nie, bo Ziemia jest przeludniona.
"chleba powszedniego daj nam dzisiaj" - ale przecież nie stać mnie na dziecko
"nie troszcie sie zbytnio ... " - ale posiadanie kolejnego dziecka jest wbrew rozsądkowi, bo nie zapewnię mu wyksztalcenia, czy odpowiedniego poziomu życia.

To tylko przykłady "pokory" wobec Słowa i "wiary" Bogu.

Do tego dochodzi współczesny bożek seksu i mamy potrzebę antykocecpcji. I wielu oburzonych na Kościół iż coś nakazuje czy zakazuje.
Ale to jest znów fałsz - Kościół mówi co jest złe, a każdy z nas sam musi podjąć decyzje, czy to zło zrobi, czy odrzuci.

Wybór, ale też stanięcie w prawdzie. Stąd jak wybierasz antykoncepcje, to nie opowiadaj, iz wierzysz Bogu.

Oceń 3 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?