Powstał portal poświęcony kulturze niezależnej

PAP / mich
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:09
www.kultura-niezalezna.pl to adres nowego portalu internetowego Instytutu Pamięci Narodowej poświęconego m.in. podziemnym wydawnictwom i prasie, niezależnemu filmowi, teatralnym spektaklom i literaturze, które były odpowiedzią środowisk artystycznych na komunistyczne próby zniewolenia polskiej kultury.
więcej

Św. Franciszek we Wrocławskim Teatrze Lalek

PAP / psd
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:06
Premiera spektaklu "Franciszek, sen everymana" Mateusza Pakuły w reżyserii Jolanty Denejko jest przygotowywana we Wrocławskim Teatrze Lalek. Sztuka jest adresowana do gimnazjalistów i licealistów, ma im przybliżyć nie tylko postać św. Franciszka, ale przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagał.
więcej

370 autorów pojawi się na 13. Targach Książki

PAP / mich
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:05
Ponad 370 autorów zapowiedziało udział w 13. Targach Książki w Krakowie, które odbędą się między 5 a 8 listopada. Uczestnictwo w targach potwierdziło prawie 470 wystawców z Polski oraz Belgii, Irlandii, Niemiec, a nawet Indii - poinformowała w piątek Ewelina Podsiad ze spółki Targi w Krakowie.
więcej

Las Palmas i Gdańsk Europejską Stolicą Kultury

PAP / psd
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:01
Las Palmas, stolica hiszpańskiej wyspy Gran Canaria i największe miasto Wysp Kanaryjskich, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stawiając na współpracę z Gdańskiem - ogłosił w piątek burmistrz Las Palmas Jeronimo Saavedra.
więcej

Wystawa darów Ryszarda Kaczorowskiego

PAP / zylka
Środa, 28 października 2009, godz. 16:35
Albumy, płyty oraz czasopisma relacjonujące życie polskiej emigracji pochodzące ze zbiorów ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego pokazano na wystawie otwartej w środę w Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku.
więcej

"Podział południa" w Teatrze Narodowym

PAP / mich
Środa, 28 października 2009, godz. 11:40
Spektakl "Podział południa" w reż. Yves'a Beaunesne i wykonaniu aktorów słynnej Comedie-Francaise uświetni festiwal Spotkanie Teatrów Narodowych. Widzowie będą go mogli obejrzeć w środę i czwartek na scenie Teatru Narodowego w Warszawie.
więcej

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Korfantego

PAP / zylka
Wtorek, 27 października 2009, godz. 18:55
Tablicę upamiętniającą działacza narodowego z Górnego Śląska, Wojciecha Korfantego, odsłonięto we wtorek na ścianie budynku na rogu ulic Emilii Plater i Hożej w Warszawie. Przed wojną mieścił się tam szpital św. Józefa, w którym w 1939 roku zmarł Korfanty.
więcej

Festiwal "Camera Obscura" zakończony

PAP / drr
Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 11:55
Dokument "Złota rybka" Tomasza Wolskiego zdobył Grand Prix zakończonego w Bydgoszczy międzynarodowego festiwalu reportażu "Camera Obscura". W tym roku o nagrody festiwalowe w dwóch konkursach walczyło 26 obrazów.
więcej

Feliksy Warszawskie rozdane

Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 11:50
Reżyser Maciej Englert oraz aktorzy Sandra Korzeniak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Zieliński i Kazimierz Kaczor otrzymali nagrody teatralne Feliksy Warszawskie za sezon 2008/2009.
więcej

IV Przystanek Niepodległości

PAP / demart
Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 09:22
Wystawa "Wojenne rozstania", gra miejska "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni", koncert zespołu PUSTKI oraz projekcje filmów dokumentalnych znajdą się w programie IV Przystanku Niepodległość, który odbędzie się 11 listopada w Warszawie.
więcej

Festiwal Teatrów Niewielkich w Lublinie

PAP / psd
Sobota, 24 października 2009, godz. 11:30
16 monodramów, czyli spektakli teatralnych z udziałem jednego aktora, będzie można obejrzeć podczas 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich. Na rozpoczętej sobotę lubelskiej imprezie zaprezentują się zarówno aktorzy zawodowi jak i amatorzy.
więcej

"Dama z gronostajem" w Budapeszcie

PAP / kawior
Piątek, 23 października 2009, godz. 00:29
Obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" w czwartek wieczorem dotarł do Budapesztu. Wypożyczone z Krakowa dzieło będzie od środy pokazywane na wystawie "Od Botticelliego do Tycjana" w budapesztańskim Muzeum Sztuk Pięknych - podało Muzeum Narodowe w Krakowie.
więcej

Helena Modrzejewska w Muzeum Teatralnym

PAP / kawior
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 22:08
Pamiątki po Helenie Modrzejewskiej, m.in. jej szkice, sceniczne kostiumy i biżuteria, znalazły się na otwartej w poniedziałek wystawie "Helena Modrzejewska. Z miłości do sztuki" w stołecznym Muzeum Teatralnym. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą śmierci artystki.
więcej

Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

PAP / kawior
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 21:50
W Opolu rozpoczął się w poniedziałek 24. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. Do piątku widzowie i jury obejrzą 11 przedstawień konkursowych zrealizowanych przez ostatnie dwa lata w polskich teatrach.
więcej

Rok Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO

PAP / Szymon Łucyk
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 02:17
W paryskim Centrum Pompidou rozpoczął się w ten weekend cykl pięciodniowych imprez z okazji Roku Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO.
więcej

Debata o debacie, czyli sztuka prowadzenia rozmowy

Piotr Żyłka
Piątek, 16 października 2009, godz. 11:44
Czy jest możliwe wydarzenie, którego formą i treścią ma być coś, co tak naprawdę w dzisiejszych czasach już nie istnieje? Spotkanie promocyjne wokół najnowszej książki Piotra Legutki „Sztuka debaty – czyli jak się nie dać” pokazuje, że tak.
więcej

Nominacje do Feliksów Warszawskich

PAP / mich
Piątek, 16 października 2009, godz. 11:02
Maciej Englert, Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikowski to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie. Nominacje w pięciu kategoriach ogłoszono w piątek w Warszawie.
więcej

Pamięci Kapuścińskiego

PAP / drr
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 17:34
W Warszawie, w siedzibie PAP odsłonięto tablicę upamiętniającą Ryszarda Kapuścińskiego. Tablicę umieszczoną przy głównym wejściu do agencji od strony ulicy Brackiej odsłonili żona pisarza Alicja Kapuścińska i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Na uroczystości obecna była również córka pisarza.
więcej

Zabrze: rzeczywistość przedstawiona

PAP / kawior
Niedziela, 11 października 2009, godz. 23:16
Osiem spektakli zmierzy się w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona, który rozpocznie się w 17 października w Zabrzu. To dziewiąta edycja jedynego Polsce tematycznego festiwalu prezentującego inscenizacje dramaturgii współczesnej.
więcej

Ikona w sztuce XX wieku

psd
Środa, 7 października 2009, godz. 10:55
W Galerii "Krypta u Pijarów" w Krakowie otwarta została wystawa IKONA W SZTUCE XX WIEKU. Wernisaż uświetniło spotkanie ze znaną historyk sztuki – Renatą Rogozińską, która zaprezentowała swoją książkę "Ikona w sztuce XX wieku".
więcej

Dni kultury żydowskiej w Olsztynie

PAP / kawior
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 21:59
Wystawą ilustracji do izraelskich książek dziecięcych oraz koncertem muzyki klezmerskiej rozpoczęły się w poniedziałek w Olsztynie III Dni Kultury Żydowskiej. Trwająca tydzień impreza ma na celu m.in. przywrócenie świadomości społecznej mieszkańców Olsztyna pamięci o Żydach.
więcej

Spotkania Teatrów Narodowych

PAP / kawior
Czwartek, 1 października 2009, godz. 21:22
Nowy warszawski festiwal - Spotkanie Teatrów Narodowych - zainauguruje w piątek spektakl "Ożenek" według Mikołaja Gogola w wykonaniu artystów najstarszej rosyjskiej sceny, Teatru Aleksandrinskiego z Petersburga w reżyserii Walerija Fokina. Wszystkie festiwalowe spektakle odbywać się będą w warszawskim Teatrze Narodowym.
więcej

"Grabież i niszczenie..." w Muzeum Woli

PAP / kawior
Środa, 30 września 2009, godz. 21:25
Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.
więcej

Koncert o Powstaniu Warszawskim

PAP / zylka
Środa, 30 września 2009, godz. 12:22
Aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Alina Janowska i Grażyna Wolszczak oraz dzieci i młodzież wzięli udział w koncercie-oratorium o Powstaniu Warszawskim autorstwa Romana Kołakowskiego, który odbył się we wtorek w stołecznym Teatrze Wielkim.
więcej

Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie

PAP / kawior
Wtorek, 29 września 2009, godz. 09:21
Multimedialną wystawę "Oblicza totalitaryzmu" prezentującą fotografie, archiwalne filmy i zapisy oraz listy i dokumenty otwarto w poniedziałek w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Ekspozycja jest częścią obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook