Pełna pasji "(A)pollonia" na deskach Paryża

PAP / wab
Niedziela, 8 listopada 2009, godz. 14:26
Głośny spektakl "(A)pollonia" warszawskiego Nowego Teatru w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego gości od tego weekendu na scenie Teatru Narodowego Chaillot. Po premierze w Paryżu widzowie zgotowali całemu zespołowi gorącą owację.
więcej

Polacy wybrali najlepszą francuską powieść

PAP / wab
Sobota, 7 listopada 2009, godz. 14:15
Delphine de Vigan autorka książki "Podziemne godziny" ("Les heures souterraines") została laureatką tegorocznej edycji nagrody polskich studentów "Lista Goncourtów – polski wybór 2008". Werdykt ogłoszono w sobotę podczas 13. Targów Książki w Krakowie.
więcej

"Transfer!" Klaty na festiwalu "Paryska Jesień"

PAP / wab
Piątek, 6 listopada 2009, godz. 20:49
Spektakl Jana Klaty "Transfer!" można oglądać do soboty podczas trwającego w stolicy Francji festiwalu kulturalnego "Paryska Jesień". Traktujące o losach polskich i niemieckich przesiedleńców przedstawienie przychylnie przyjęli francuscy recenzenci.
więcej

Żółta walizka przed poznańskim lotniskiem

PAP / wab
Czwartek, 5 listopada 2009, godz. 14:13
Rzeźba plenerowa "Neseser" autorstwa Macieja Kuraka stanęła przed terminalem poznańskiego lotniska Ławica. Jest to kolejna praca z kolekcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
więcej

Rozpoczęły się 13. Targi Książki w Krakowie

Targi Książki w Krakowie / apio
Środa, 4 listopada 2009, godz. 14:30
W dniach 5-8 listopada odbędą się 13. Targi Książki w Krakowie. Jak co roku zabiorą wszystkich Państwa do urzekającego świata książki, a poeci, pisarze, publicyści i dziennikarze opowiedzą o swojej pracy i twórczych inspiracjach podczas 4 dni spotkań w wielu magicznych miejscach Krakowa.
więcej

Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Okno"

PAP / psd
Środa, 4 listopada 2009, godz. 14:05
XIII Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Okno" rozpoczynają się w środę w Szczecinie. Artyści z siedmiu krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Norwegii, Danii, Holandii i Finlandii zaprezentują przedstawienia, performance, koncerty, projekcje filmów i warsztaty teatralne. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Teatralny Kana.
więcej

Polskie akcenty na nowojorskim festiwalu

PAP / wab
Środa, 4 listopada 2009, godz. 13:59
Jedenaście polskich wydarzeń artystycznych znalazło się w programie festiwalu pt. "Rewolucja artystyczna w Europie Środkowo-Wschodniej" w Nowym Jorku, upamiętniającym 20. rocznicę obalenia komunizmu.
więcej

Wystawa projektów Muzeum II Wojny Światowej

PAP / agz
Wtorek, 3 listopada 2009, godz. 19:36
Prace ośmiu firm, które wzięły udział w międzynarodowym konkursie na wstępny projekt ekspozycji głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaprezentowano na otwartej we wtorek wystawie w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
więcej

Francja. Nagroda Goncourtów dla Marii Ndiaye

PAP, wab
Poniedziałek, 2 listopada 2009, godz. 22:59
42-letnia pisarka Maria Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów za powieść "Trois femmes puissantes" ("Trzy silne kobiety"). Jest pierwszą od 11 lat kobietą, która otrzymała tę nagrodę.
więcej

Niezwykła galeria w niezwykłym miejscu

inf. wł. / ŁK
Poniedziałek, 2 listopada 2009, godz. 15:31
W wigilię Wszystkich Świętych przy Kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie otwarto wystawę obrazów na szkle oraz rzeźb Anny Gertych Malikowej. Większość ekspozycji umieszczona została w przeznaczonym na galerię sztuki chrześcijańskiej grobowcu, gdzie w XIX wieku chowano Siostry Norbertanki.
więcej

Międzynarodowy Festiwal Literatury w Krakowie

PAP / psd
Poniedziałek, 2 listopada 2009, godz. 14:30
Koncertem Jordi Savalla w krakowskim kościele św. Katarzyny rozpocznie się w poniedziałek wieczorem 1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Koncert jest dedykowany honorowemu gościowi festiwalu - francuskiemu pisarzowi, eseiście i tłumaczowi Pascalowi Quignardowi.
więcej

Filmy z sieci będą za darmo i legalnie

press.pl / psd
Poniedziałek, 2 listopada 2009, godz. 10:54
Już niedługo będzie można oglądać filmy w internecie za darmo.Pod jednym warunkiem...
więcej

Francja świętuje. Asterix skończył 50 lat

PAP/ drr
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:10
Asterix, bohater słynnej francuskiej serii komiksów, skończył 50 lat. Urodziny hucznie obchodzone są we Francji. W wielu miejscach Paryża pojawiły się gigantyczne rzeźby i obrazy przypominające przygody sympatycznego Galla i jego kompanów.
więcej

Powstał portal poświęcony kulturze niezależnej

PAP / mich
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:09
www.kultura-niezalezna.pl to adres nowego portalu internetowego Instytutu Pamięci Narodowej poświęconego m.in. podziemnym wydawnictwom i prasie, niezależnemu filmowi, teatralnym spektaklom i literaturze, które były odpowiedzią środowisk artystycznych na komunistyczne próby zniewolenia polskiej kultury.
więcej

Św. Franciszek we Wrocławskim Teatrze Lalek

PAP / psd
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:06
Premiera spektaklu "Franciszek, sen everymana" Mateusza Pakuły w reżyserii Jolanty Denejko jest przygotowywana we Wrocławskim Teatrze Lalek. Sztuka jest adresowana do gimnazjalistów i licealistów, ma im przybliżyć nie tylko postać św. Franciszka, ale przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagał.
więcej

370 autorów pojawi się na 13. Targach Książki

PAP / mich
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:05
Ponad 370 autorów zapowiedziało udział w 13. Targach Książki w Krakowie, które odbędą się między 5 a 8 listopada. Uczestnictwo w targach potwierdziło prawie 470 wystawców z Polski oraz Belgii, Irlandii, Niemiec, a nawet Indii - poinformowała w piątek Ewelina Podsiad ze spółki Targi w Krakowie.
więcej

Las Palmas i Gdańsk Europejską Stolicą Kultury

PAP / psd
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:01
Las Palmas, stolica hiszpańskiej wyspy Gran Canaria i największe miasto Wysp Kanaryjskich, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stawiając na współpracę z Gdańskiem - ogłosił w piątek burmistrz Las Palmas Jeronimo Saavedra.
więcej

Wystawa darów Ryszarda Kaczorowskiego

PAP / zylka
Środa, 28 października 2009, godz. 16:35
Albumy, płyty oraz czasopisma relacjonujące życie polskiej emigracji pochodzące ze zbiorów ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego pokazano na wystawie otwartej w środę w Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku.
więcej

"Podział południa" w Teatrze Narodowym

PAP / mich
Środa, 28 października 2009, godz. 11:40
Spektakl "Podział południa" w reż. Yves'a Beaunesne i wykonaniu aktorów słynnej Comedie-Francaise uświetni festiwal Spotkanie Teatrów Narodowych. Widzowie będą go mogli obejrzeć w środę i czwartek na scenie Teatru Narodowego w Warszawie.
więcej

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Korfantego

PAP / zylka
Wtorek, 27 października 2009, godz. 18:55
Tablicę upamiętniającą działacza narodowego z Górnego Śląska, Wojciecha Korfantego, odsłonięto we wtorek na ścianie budynku na rogu ulic Emilii Plater i Hożej w Warszawie. Przed wojną mieścił się tam szpital św. Józefa, w którym w 1939 roku zmarł Korfanty.
więcej

Festiwal "Camera Obscura" zakończony

PAP / drr
Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 11:55
Dokument "Złota rybka" Tomasza Wolskiego zdobył Grand Prix zakończonego w Bydgoszczy międzynarodowego festiwalu reportażu "Camera Obscura". W tym roku o nagrody festiwalowe w dwóch konkursach walczyło 26 obrazów.
więcej

Feliksy Warszawskie rozdane

Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 11:50
Reżyser Maciej Englert oraz aktorzy Sandra Korzeniak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Zieliński i Kazimierz Kaczor otrzymali nagrody teatralne Feliksy Warszawskie za sezon 2008/2009.
więcej

IV Przystanek Niepodległości

PAP / demart
Poniedziałek, 26 października 2009, godz. 09:22
Wystawa "Wojenne rozstania", gra miejska "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni", koncert zespołu PUSTKI oraz projekcje filmów dokumentalnych znajdą się w programie IV Przystanku Niepodległość, który odbędzie się 11 listopada w Warszawie.
więcej

Festiwal Teatrów Niewielkich w Lublinie

PAP / psd
Sobota, 24 października 2009, godz. 11:30
16 monodramów, czyli spektakli teatralnych z udziałem jednego aktora, będzie można obejrzeć podczas 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich. Na rozpoczętej sobotę lubelskiej imprezie zaprezentują się zarówno aktorzy zawodowi jak i amatorzy.
więcej

"Dama z gronostajem" w Budapeszcie

PAP / kawior
Piątek, 23 października 2009, godz. 00:29
Obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" w czwartek wieczorem dotarł do Budapesztu. Wypożyczone z Krakowa dzieło będzie od środy pokazywane na wystawie "Od Botticelliego do Tycjana" w budapesztańskim Muzeum Sztuk Pięknych - podało Muzeum Narodowe w Krakowie.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook