Spotkania Teatrów Narodowych

PAP / kawior
Czwartek, 1 października 2009, godz. 21:22
Nowy warszawski festiwal - Spotkanie Teatrów Narodowych - zainauguruje w piątek spektakl "Ożenek" według Mikołaja Gogola w wykonaniu artystów najstarszej rosyjskiej sceny, Teatru Aleksandrinskiego z Petersburga w reżyserii Walerija Fokina. Wszystkie festiwalowe spektakle odbywać się będą w warszawskim Teatrze Narodowym.
więcej

"Grabież i niszczenie..." w Muzeum Woli

PAP / kawior
Środa, 30 września 2009, godz. 21:25
Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.
więcej

Koncert o Powstaniu Warszawskim

PAP / zylka
Środa, 30 września 2009, godz. 12:22
Aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Alina Janowska i Grażyna Wolszczak oraz dzieci i młodzież wzięli udział w koncercie-oratorium o Powstaniu Warszawskim autorstwa Romana Kołakowskiego, który odbył się we wtorek w stołecznym Teatrze Wielkim.
więcej

Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie

PAP / kawior
Wtorek, 29 września 2009, godz. 09:21
Multimedialną wystawę "Oblicza totalitaryzmu" prezentującą fotografie, archiwalne filmy i zapisy oraz listy i dokumenty otwarto w poniedziałek w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Ekspozycja jest częścią obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
więcej

"Historia i Polonia"

PAP / kawior
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 10:12
460 dzieł określających tożsamość narodową, poświęconych polskim dziejom i patriotyzmowi - można będzie obejrzeć na wystawie "Historia i Polonia". Ekspozycja, obejmująca wiele dziedzin twórczości, otwarta zostanie we wtorek w Muzeum Narodowym w Kielcach i będzie prezentowana do końca roku.
więcej

KKP: Media propagują kulturę prostactwa

PAP / zylka
Piątek, 25 września 2009, godz. 09:56
Media ogrywają wielką rolę w propagowaniu i tworzeniu kultury, niestety jest to w głównej mierze kultura prostactwa i kiczu. Misję kulturotwórczą najlepiej wypełnia radio publiczne, najgorzej telewizja - uznali uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej biorący udział w sympozjum "Kulturotwórcza rola mediów".
więcej

"Chodzi nie tylko o przypominanie myśli Jana Pawła II"

PAP / zylka
Piątek, 25 września 2009, godz. 09:37
Wspólne zadanie Kościoła i ludzi kultury w naszym kraju nie polega tylko na przypominaniu myśli Jana Pawła II, ale na podjęciu wyzwania, jakie ona stanowi - mówił w czwartek podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
więcej

Dom Jana Matejki w nowej odsłonie

PAP / zylka
Czwartek, 24 września 2009, godz. 10:16
Po dwóch latach zakończył się remont i modernizacja Domu Jana Matejki w Krakowie. Zmieniała się też aranżacja ekspozycji poświęconej artyście, którego pokazano od strony prywatnej jako męża i ojca oraz od strony zawodowej jako studenta, malarza, pedagoga i kolekcjonera.
więcej

Trwa Kongres Kultury Polskiej w Krakowie

PAP / zylka
Środa, 23 września 2009, godz. 11:47
To 6. w historii Polski tego typu spotkanie poświęcone kulturze. Kongres potrwa do piątku. Organizatorzy zaplanowali 5 sesji plenarnych oraz 26 sympozjów.
więcej

Przyjeżdża Mrożek. Tylko do Warszawy

"Dziennik Polski" / PAP / zylka
Wtorek, 22 września 2009, godz. 12:12
Sławomir Mrożek, od roku mieszkający we francuskiej Nicei, odwiedzi Polskę. Przyjedzie 1 października, po raz pierwszy od chwili wyprowadzki, by spotkać się z czytelnikami w warszawskim Teatrze Współczesnym - zapowiada "Dziennik Polski".
więcej

Grafika polska i węgierska w Królikarni

PAP
Poniedziałek, 21 września 2009, godz. 08:51
180 grafik polskich i węgierskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w przeważającej części drzeworytów, można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Królikarni.
więcej

Rozpoczął się 15. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

PAP / olz / mow
Sobota, 19 września 2009, godz. 19:41
Pod hasłem "Polak - Węgier dwa bratanki" rozpoczęła się 15. edycja Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku, przez dziewięć dni, można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje poświęcone kulturze i historii materialnej Madziarów.
więcej

Taki widok nad Nilem już się nie powtórzy

HP
Sobota, 19 września 2009, godz. 17:56
Poniżej IV katarakty, trwa zalewanie zbiornika o długości 180 kilometrów
więcej

Kongres Kultury Polskiej

kawior / kongreskultury.pl
Piątek, 18 września 2009, godz. 09:44
W 20 lat po kluczowym dla dalszego rozwoju Polski przełomie ustrojowym wielkie osobistości polskiego świata kultury spotykają się w Krakowie, by dokonać bilansu dotychczasowego dorobku kultury polskiej oraz zdefiniować najważniejsze wyzwania, jakie przed nią stoją. 23 września 2009 rozpoczyna się VI Kongres KUltury Polskiej, gdzie zaprezentowany zostanie „Raport o stanie kultury” przygotowany po dwudziestu latach wieloaspektowych przemian.
więcej

"Literatura i wojna"

PAP / kawior
Czwartek, 17 września 2009, godz. 20:48
Rękopisy wierszy Baczyńskiego, listy Broniewskiego, zapiski robione przez Gałczyńskiego w oflagu - to niektóre eksponaty z wystawy "Literatura i wojna", którą w czwartek otwarto w warszawskim Muzeum Literatury.
więcej

"Zamki sudeckie - historia i legenda"

PAP / kawior
Czwartek, 17 września 2009, godz. 11:55
Ponad sto XVIII- i XIX-wiecznych grafik przedstawiających najbardziej znane zamki Sudetów można oglądać na wystawie "Zamki sudeckie - historia i legenda", którą w czwartek otwarto we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.
więcej

Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2009

kawior / PAP
Czwartek, 17 września 2009, godz. 11:38
Rozstrzygnięto Międzynarodowe Triennale Grafiki (MTG 2009) w Krakowie. Impreza ta to największa prezentacja współczesnej grafiki w Europie, gdzie artyści z całego świata mogą zaprezentować swoje prace na czterech wielkich międzynarodowych wystawach: Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki w Wiedniu, Triennale Grafiki w Oldenburgu oraz Triennale “PrintArt” w Katowicach.
więcej

Festiwal "Warszawa w budowie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

PAP / kawior
Środa, 16 września 2009, godz. 11:52
"Warszawa w budowie" to tytuł pilotażowej edycji festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego celem jest wywołanie publicznej debaty na temat warszawskiej przestrzeni miejskiej. W jego ramach odbędą się m.in. wystawy sztuki współczesnej oraz dyskusje na temat przyszłego wyglądu stolicy.
więcej

Galeria Malarstwa Polskiego w Katowicach po remoncie

PAP / kawior
Środa, 16 września 2009, godz. 11:25
Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945 Muzeum Śląskiego w Katowicach od piątku pokaże swoje zbiory w odnowionym wnętrzu. Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński, dobiegły końca kilkumiesięczne prace nad modernizacją pomieszczeń Galerii.
więcej

"Metafory Rzeczywistości"

PAP / kawior
Poniedziałek, 14 września 2009, godz. 12:20
Dramat "Przyjaciel" Radosława Paczochy zdobył w sobotę główną nagrodę drugiej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W konkursie jury oceniało blisko 130 prac.
więcej

Harasymiada w Bieszczadach

Agata Demkowicz
Poniedziałek, 14 września 2009, godz. 10:01
W dniach 10-12 września Komańcza i jej najbliższe okolice obchodziły święto Jerzego Harasymowicza (Harasymiadę). Impreza miała związek z jubileuszem sześćdziesięciolecia Biblioteki Publicznej w Komańczy zbiegającym się z dziesiątą rocznicą śmierci Jerzego Harasymowicza. Była to pierwsza edycja projektu, który jest punktem wyjścia do realizowania corocznych działań związanych z sylwetką poety i promocją tej miejscowości jako artystycznego centrum pogranicza beskidzko-bieszczadzkiego.
więcej

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zakopanem rozpoczęty

PAP / slo
Poniedziałek, 7 września 2009, godz. 12:11
17 zespołów folklorystycznych z różnych krajów zaprezentowało się w niedzielę na scenie 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Do najbliższego piątku będą rywalizować o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.
więcej

Karpaty OFFer 2009

Wtorek, 18 sierpnia 2009, godz. 12:54
" Cudze chwalicie, swego nie znacie..."- przez wieki m.in. to właśnie porzekadło określało postawę Polaków. Czyżby jednak nastąpiła zmiana w naszej mentalności? Wydaję się, że tak - optymizmem napawa zwrot w stronę rodzimej, lokalnej kultury.
więcej

Rusza Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"

www.wertepfestival.pl
Poniedziałek, 17 sierpnia 2009, godz. 10:27
W najbliższy piątek, 21 sierpnia na Podlasiu rozpocznie się „Wertep”. Wtedy to Kleszczele, Białowieża i Hajnówka zamienią się w eksperymentalną scenę odbędzie się tam bowiem I Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep”.
więcej

XVIII Festiwal Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu

PAP; www.przedborz.com.pl
Piątek, 14 sierpnia 2009, godz. 12:30
Każdego roku na imprezę przyjeżdża kilkuset uczestników - dzieci, młodzież i dorośli - z różnych stron świata, aby recytować i śpiewać utwory polskiej poetki, nowelistki, autorki książek dla dzieci.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook