Polski (poor) design Bartosza Muchy

Bożena Wałach
Środa, 5 maja 2010, godz. 11:00
Zaczęło się od biednej lampy (The Poor Lamp). Zaraz potem w ruch poszły guma, filc, płyta OSB – w ten sposób powstały kolejne "poor" projekty Bartosza Muchy. Ten artysta tworzy przysłowiowe coś z niczego – choć to zbyt proste określenie na to, co z tandetnymi i lichymi materiałami potrafi dokonać krakowski projektant.
więcej

Nowy rekord - 106 mln $ za obraz Picassa

PAP / drr
Środa, 5 maja 2010, godz. 08:42
Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's.
więcej

1,5 roku w zamknięciu, by polecieć na Marsa

PAP / zylka
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 12:00
Prawie półtora roku w zamknięciu, bez światła dziennego i ze sterylnym jedzeniem, spędzą ochotnicy przygotowujący się do eksperymentu będącego symulują lotu na Marsa, by sprawdzić, jaki wpływ na ich psychikę i kondycję fizyczną będzie miała taka wyprawa.
więcej

Animacja o historii Polski hitem na EXPO

"Polska The Times" / PAP / drr
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 07:37
Gwoździem polskiego pawilonu na wystawie Expo w Szanghaju jest wyświetlane tam dzieło Tomasza Bagińskiego zatytułowane "Historia Polski" - informuje "Polska The Times".
więcej

Jest nowy przekład "Alicji w Krainie Czarów"

PAP / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 16:26
Bogumiła Kaniewska, autorka najnowszego przekładu "Alicji w Krainie Czarów" na język polski, starała się tłumaczyć w sposób zrozumiały dla dzieci, nie gubiąc finezji tekstu. - Tego połączenia brakowało mi w przekładach wcześniejszych - powiedziała.
więcej

Gdzie spędzamy długi weekend majowy?

PAP / apio
Niedziela, 2 maja 2010, godz. 11:20
Polacy, którzy zaplanowali długi, majowy weekend za granicą, spędzą go głównie w ciepłych krajach, m.in. w Egipcie, Tunezji, Turcji, Grecji - wynika z informacji biur podróży. Nadal popularne są stolice pobliskich krajów Europy oraz polskie morze i góry.
więcej

Wielkie kolejki na wystawie EXPO 2010

PAP/ drr
Sobota, 1 maja 2010, godz. 21:14
Olbrzymia światowa wystawa EXPO 2010 została otwarta w sobotę w Szanghaju dla publiczności. Chiny chwalą się na niej swoją dynamiczną gospodarką oraz najnowszą zieloną technologią. Na wejście zwiedzający musieli czekać w kolejkach.
więcej

Chatroulette - internetowy przebój z Rosji

PAP / drr
Sobota, 1 maja 2010, godz. 19:08
Hazard w internecie to nie tylko gra na pieniądze - dowodem na to jest wynalazek 17-letniego Rosjanina. Wymyślona przez niego gra losowa w spotkanie z nieznajomym od kilku miesięcy święci triumfy w internecie.
więcej

Fotograf Spencer Tunick znowu w akcji

PAP / drr
Sobota, 1 maja 2010, godz. 18:50
Kilkuset ochotników rozebrało się do naga i mimo chłodnej pogody pozowało w sobotę na golasa w imię sztuki w miejskim parku w Salford amerykańskiemu fotografowi Spencerowi Tunickowi. W ten sposób mają uczcić malarza z tego miasta.
więcej

50 lat na antenie i ponad 2,5 tys. odcinków

PAP / drr
Sobota, 1 maja 2010, godz. 11:57
"W Jezioranach", najstarsze i najdłużej nadawane obok "Matysiaków" radiowe słuchowisko w Polsce ma 50 lat. Dotychczas na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyemitowano ponad 2500 odcinków.
więcej

Zmarła Stefania Grodzieńska. Miała 96 lat

PAP / drr
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 11:01
Aktorka estradowa, tancerka, pisarka Stefania Grodzieńska zmarła w środę rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie - dowiedziała się PAP w Związku Artystów Scen Polskich. Grodzieńska miała 96 lat.
więcej

Do księgarń wchodzi komiks o zbrodni katyńskiej

PAP / zylka
Wtorek, 27 kwietnia 2010, godz. 16:52
"1940 Katyń - zbrodnia na nieludzkiej ziemi" - taki tytuł nosi komiks o zbrodni sprzed 70 lat autorstwa znanych polskich rysowników. Akcję książki, która w tym tygodniu trafi do księgarń, oparto na wspomnieniach Józefa Czapskiego.
więcej

"Abstrakcja negatywna" w galerii Delikatesy

wab
Wtorek, 27 kwietnia 2010, godz. 14:15
W krakowskich Delikatesach do końca kwietnia można obejrzeć wystawę Jadwigi Sawickiej "Abstrakcja negatywna". To nietypowa kolekcja wypisów, cytatów i konstrukcji językowych – intymna biblioteka, z której artystka czerpie w swojej twórczości malarskiej.
więcej

Warszawa: Polskie "Early Years"

wab
Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, godz. 13:16
Do 2 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Early Years". Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu "The Promised City" - cyklu interdyscyplinarnych produkcji artystycznych, których wspólnym tematem jest refleksja na temat marzeń, iluzji i poszukiwania szczęścia w nowoczesnych metropoliach.
więcej

Bochenek patronką Centrum Kultury Katowice

PAP / mik
Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, godz. 12:58
Powstające z dwóch katowickich instytucji kulturalnych Centrum Kultury Katowice będzie nosić imię Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - jednogłośnie zdecydowali w poniedziałek katowiccy radni.
więcej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Piątek, 23 kwietnia 2010, godz. 09:35
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
więcej

USA: przed startem kosmicznego rakietoplanu

PAP / ad
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 21:07
Amerykański wojskowy bezzałogowy rakietoplan kosmiczny X-37B wyruszy w swój pierwszy lot orbitalny w piątek krótko po północy czasu polskiego - poinformowało w czwartek dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) .
więcej

Bursztynowy Motyl dla Jacka Hugo-Badera

PAP / zylka
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 12:40
Podróżnik i reportażysta Jacek Hugo-Bader, autor książki "Biała Gorączka", został tegorocznym laureatem nagrody Bursztynowego Motyla. Nagroda zostanie wręczona w maju w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (Wielkopolskie).
więcej

7. Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy"

PAP / zylka
Wtorek, 20 kwietnia 2010, godz. 15:38
"Pizza w Auschwitz", "Bałuckie getto", "Zwyczajny Marzec" - te m.in. tytuły są w programie 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który we wtorek wieczorem rozpocznie się w kinie Muranów w Warszawie.
więcej

Książka na 70. rocznicę Katynia

PAP / mik
Wtorek, 20 kwietnia 2010, godz. 15:30
Książką popularnonaukową "Mord katyński. Siedemdziesiąt lat drogi do prawdy" Wojciecha Materskiego oraz audiobookiem zawierającym wybór dokumentów na temat tej zbrodni Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych uczciła 70. rocznicę Katynia.
więcej

Ogłoszono laureatów nagrody Pulitzera

PAP / drr
Poniedziałek, 12 kwietnia 2010, godz. 22:26
Dziennik "Washington Post" jest laureatem czterech tegorocznych nagród Pulitzera - ogłosiło w poniedziałek jury tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziennikarstwie amerykańskim.
więcej

Zmarła pisarka Monika Warneńska

PAP / slo
Niedziela, 11 kwietnia 2010, godz. 09:31
W Warszawie zmarła w wieku 88 lat Monika Warneńska (właściwe nazwisko Kazimiera Jelonkiewicz) - dziennikarka, pisarka, autorka blisko 40 książek, miłośniczka Indochin.
więcej

W całym kraju odwoływane są imprezy

PAP / zylka
Sobota, 10 kwietnia 2010, godz. 12:23
W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w całym kraju odwoływane są imprezy rozrywkowe i sportowe.
więcej

Powstanie kopia samolotu z Dywizjonu 303

PAP / mik
Piątek, 9 kwietnia 2010, godz. 10:30
W Suchym Lesie koło Poznania trwają prace nad budową kopii Hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303. Samolot ma być zaprezentowany we wrześniu w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie w 70. rocznicę głównych walk o Anglię w 1940 roku.
więcej

Wystawa o współczesnych Chinach w Poznaniu

PAP / psd
Czwartek, 8 kwietnia 2010, godz. 13:27
Wystawa prac chińskich fotografów, filmy i wykłady poświęcone współczesnym Chinom składają się na rozpoczęty w czwartek w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu projekt artystyczny "(nie)obecności".
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook