50 lat na antenie i ponad 2,5 tys. odcinków

PAP / drr
Sobota, 1 maja 2010, godz. 11:57
"W Jezioranach", najstarsze i najdłużej nadawane obok "Matysiaków" radiowe słuchowisko w Polsce ma 50 lat. Dotychczas na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyemitowano ponad 2500 odcinków.
więcej

Zmarła Stefania Grodzieńska. Miała 96 lat

PAP / drr
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 11:01
Aktorka estradowa, tancerka, pisarka Stefania Grodzieńska zmarła w środę rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie - dowiedziała się PAP w Związku Artystów Scen Polskich. Grodzieńska miała 96 lat.
więcej

Do księgarń wchodzi komiks o zbrodni katyńskiej

PAP / zylka
Wtorek, 27 kwietnia 2010, godz. 16:52
"1940 Katyń - zbrodnia na nieludzkiej ziemi" - taki tytuł nosi komiks o zbrodni sprzed 70 lat autorstwa znanych polskich rysowników. Akcję książki, która w tym tygodniu trafi do księgarń, oparto na wspomnieniach Józefa Czapskiego.
więcej

"Abstrakcja negatywna" w galerii Delikatesy

wab
Wtorek, 27 kwietnia 2010, godz. 14:15
W krakowskich Delikatesach do końca kwietnia można obejrzeć wystawę Jadwigi Sawickiej "Abstrakcja negatywna". To nietypowa kolekcja wypisów, cytatów i konstrukcji językowych – intymna biblioteka, z której artystka czerpie w swojej twórczości malarskiej.
więcej

Warszawa: Polskie "Early Years"

wab
Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, godz. 13:16
Do 2 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Early Years". Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu "The Promised City" - cyklu interdyscyplinarnych produkcji artystycznych, których wspólnym tematem jest refleksja na temat marzeń, iluzji i poszukiwania szczęścia w nowoczesnych metropoliach.
więcej

Bochenek patronką Centrum Kultury Katowice

PAP / mik
Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, godz. 12:58
Powstające z dwóch katowickich instytucji kulturalnych Centrum Kultury Katowice będzie nosić imię Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - jednogłośnie zdecydowali w poniedziałek katowiccy radni.
więcej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Piątek, 23 kwietnia 2010, godz. 09:35
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
więcej

USA: przed startem kosmicznego rakietoplanu

PAP / ad
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 21:07
Amerykański wojskowy bezzałogowy rakietoplan kosmiczny X-37B wyruszy w swój pierwszy lot orbitalny w piątek krótko po północy czasu polskiego - poinformowało w czwartek dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) .
więcej

Bursztynowy Motyl dla Jacka Hugo-Badera

PAP / zylka
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 12:40
Podróżnik i reportażysta Jacek Hugo-Bader, autor książki "Biała Gorączka", został tegorocznym laureatem nagrody Bursztynowego Motyla. Nagroda zostanie wręczona w maju w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (Wielkopolskie).
więcej

7. Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy"

PAP / zylka
Wtorek, 20 kwietnia 2010, godz. 15:38
"Pizza w Auschwitz", "Bałuckie getto", "Zwyczajny Marzec" - te m.in. tytuły są w programie 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który we wtorek wieczorem rozpocznie się w kinie Muranów w Warszawie.
więcej

Książka na 70. rocznicę Katynia

PAP / mik
Wtorek, 20 kwietnia 2010, godz. 15:30
Książką popularnonaukową "Mord katyński. Siedemdziesiąt lat drogi do prawdy" Wojciecha Materskiego oraz audiobookiem zawierającym wybór dokumentów na temat tej zbrodni Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych uczciła 70. rocznicę Katynia.
więcej

Ogłoszono laureatów nagrody Pulitzera

PAP / drr
Poniedziałek, 12 kwietnia 2010, godz. 22:26
Dziennik "Washington Post" jest laureatem czterech tegorocznych nagród Pulitzera - ogłosiło w poniedziałek jury tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziennikarstwie amerykańskim.
więcej

Zmarła pisarka Monika Warneńska

PAP / slo
Niedziela, 11 kwietnia 2010, godz. 09:31
W Warszawie zmarła w wieku 88 lat Monika Warneńska (właściwe nazwisko Kazimiera Jelonkiewicz) - dziennikarka, pisarka, autorka blisko 40 książek, miłośniczka Indochin.
więcej

W całym kraju odwoływane są imprezy

PAP / zylka
Sobota, 10 kwietnia 2010, godz. 12:23
W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w całym kraju odwoływane są imprezy rozrywkowe i sportowe.
więcej

Powstanie kopia samolotu z Dywizjonu 303

PAP / mik
Piątek, 9 kwietnia 2010, godz. 10:30
W Suchym Lesie koło Poznania trwają prace nad budową kopii Hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303. Samolot ma być zaprezentowany we wrześniu w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie w 70. rocznicę głównych walk o Anglię w 1940 roku.
więcej

Wystawa o współczesnych Chinach w Poznaniu

PAP / psd
Czwartek, 8 kwietnia 2010, godz. 13:27
Wystawa prac chińskich fotografów, filmy i wykłady poświęcone współczesnym Chinom składają się na rozpoczęty w czwartek w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu projekt artystyczny "(nie)obecności".
więcej

Londyńczycy będą mieć własną wieżę Eiffla

Bożena Wałach
Środa, 7 kwietnia 2010, godz. 12:38
Gigantyczna 115-metrowa wieża stanie na terenie Parku Olimpijskiego. Zgodnie z zamysłem burmistrza Londynu, Borisa Johnsona, futurystyczny projekt doskonale będzie wyrażać energię i ducha miasta w czasie igrzysk, a po ich zakończeniu na stałe wpisze się w panoramę miasta, budząc zainteresowanie mieszkańców i turystów. Paryż ma wieżę Eiffla, Nowy Jork – Statuę Wolności, Londyn będzie miał ArcelorMittal Orbit – bo taką nazwę otrzyma rzeźba.
więcej

Wybitni myśliciele na X Dniach Tischnerowskich

PAP / zylka
Wtorek, 6 kwietnia 2010, godz. 15:52
Wybitni myśliciele - laureat Nagrody Templetona w 2007 r. kanadyjski filozof prof. Charles Taylor oraz czeski socjolog ks. prof. Tomas Halik - będą gośćmi X Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie w dniach 21-24 kwietnia.
więcej

Opowieść o życiu i męczeństwie ks.Popiełuszki

PAP / psd
Sobota, 3 kwietnia 2010, godz. 14:21
Męstwo to cecha, która wyróżniała ks. Jerzego Popiełuszkę. W trudnym dla Polski czasie, kiedy ludzie bali mówić się prawdę, on starał się prawdę ujawniać - mówił PAP ks. Jan Sochoń, autor książki "Tama", która trafiła właśnie do księgarń.
więcej

Joanna Szczepkowska prezesem ZASP

Piątek, 2 kwietnia 2010, godz. 20:47
Aktorka Joanna Szczepkowska została prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Wybory nowego szefa Związku odbyły się w piątek, drugiego dnia 50. Walnego Zjazdu Delegatów ZASP.
więcej

"Apokaliptycy i dostosowani" - Eco-system

Dziennik Polski
Marcin Wilk / "Dziennik Polski"
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 14:44
Popis erudycji, inteligencji i błyskotliwości - oto sygnał, że w naszych rękach jest nowa książka autora "Imienia róży". Polska nowość włoskiego filozofa, semiologa, estetyka, mediewisty, pisarza i felietonisty, autora licznych prac naukowych, czyli "mistrzunia" Umberto Eco, zatytułowana jest "Apokaliptycy i dostosowani" i - od razu dopowiedzmy - o ile ktoś chce dobrze orientować się, na czym stoi kultura współczesna, powinien wziąć ją do rąk.
więcej

Niemiecki artysta posprząta polskie domy

PAP / drr
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 14:06
Od 6 do 15 kwietnia niemiecki artysta Dietmar Schmale będzie sprzątał mieszkania i domy w Trójmieście. Zdjęcia z tego performance znajdą się na wystawie "Sąsiedzi. Wątki polskie w niemieckiej sztuce współczesnej", organizowanej przez Gdańską Galerię Miejską.
więcej

To nie żart! Plaga "farmerów" w urzędach!

PAP / drr
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 12:00
Radnego Płowdiw, drugiego największego miasta w Bułgarii, na początku marca przyłapano na tym, że podczas debaty nad budżetem na ekranie służbowego laptopa doił wirtualną krowę. W kraju wybuchł skandal. Ujawniane są kolejne przypadki aktywności urzędników w sieci.
więcej

Taneczna współpraca Śląska ze Skandynawami

PAP / zylka
Wtorek, 30 marca 2010, godz. 14:25
Śląski Teatr Tańca z Bytomia przygotowuje trzy spektakle z zespołami tańca współczesnego z Islandii i Norwegii. Efekty projektu "Dance Bridge" zostaną pokazane m.in. w Bytomiu na przełomie czerwca i lipca.
więcej

Pół wieku Jana Pietrzaka na estradzie

PAP / drr
Poniedziałek, 29 marca 2010, godz. 22:26
Jan Pietrzak, jeden z twórców Kabaretu pod Egidą świętował w poniedziałek benefis 50-lecia działalności artystycznej. "Wobec celnego żartu w pana piosenkach przemoc i cenzura okazywały się bezsilne" - napisał prezydent Lech Kaczyński w liście gratulacyjnym.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook