"Dama z gronostajem" w Budapeszcie

PAP / kawior
Piątek, 23 października 2009, godz. 00:29
Obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" w czwartek wieczorem dotarł do Budapesztu. Wypożyczone z Krakowa dzieło będzie od środy pokazywane na wystawie "Od Botticelliego do Tycjana" w budapesztańskim Muzeum Sztuk Pięknych - podało Muzeum Narodowe w Krakowie.
więcej

Helena Modrzejewska w Muzeum Teatralnym

PAP / kawior
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 22:08
Pamiątki po Helenie Modrzejewskiej, m.in. jej szkice, sceniczne kostiumy i biżuteria, znalazły się na otwartej w poniedziałek wystawie "Helena Modrzejewska. Z miłości do sztuki" w stołecznym Muzeum Teatralnym. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą śmierci artystki.
więcej

Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

PAP / kawior
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 21:50
W Opolu rozpoczął się w poniedziałek 24. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. Do piątku widzowie i jury obejrzą 11 przedstawień konkursowych zrealizowanych przez ostatnie dwa lata w polskich teatrach.
więcej

Rok Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO

PAP / Szymon Łucyk
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 02:17
W paryskim Centrum Pompidou rozpoczął się w ten weekend cykl pięciodniowych imprez z okazji Roku Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO.
więcej

Debata o debacie, czyli sztuka prowadzenia rozmowy

Piotr Żyłka
Piątek, 16 października 2009, godz. 11:44
Czy jest możliwe wydarzenie, którego formą i treścią ma być coś, co tak naprawdę w dzisiejszych czasach już nie istnieje? Spotkanie promocyjne wokół najnowszej książki Piotra Legutki „Sztuka debaty – czyli jak się nie dać” pokazuje, że tak.
więcej

Nominacje do Feliksów Warszawskich

PAP / mich
Piątek, 16 października 2009, godz. 11:02
Maciej Englert, Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikowski to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie. Nominacje w pięciu kategoriach ogłoszono w piątek w Warszawie.
więcej

Pamięci Kapuścińskiego

PAP / drr
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 17:34
W Warszawie, w siedzibie PAP odsłonięto tablicę upamiętniającą Ryszarda Kapuścińskiego. Tablicę umieszczoną przy głównym wejściu do agencji od strony ulicy Brackiej odsłonili żona pisarza Alicja Kapuścińska i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Na uroczystości obecna była również córka pisarza.
więcej

Zabrze: rzeczywistość przedstawiona

PAP / kawior
Niedziela, 11 października 2009, godz. 23:16
Osiem spektakli zmierzy się w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona, który rozpocznie się w 17 października w Zabrzu. To dziewiąta edycja jedynego Polsce tematycznego festiwalu prezentującego inscenizacje dramaturgii współczesnej.
więcej

Ikona w sztuce XX wieku

psd
Środa, 7 października 2009, godz. 10:55
W Galerii "Krypta u Pijarów" w Krakowie otwarta została wystawa IKONA W SZTUCE XX WIEKU. Wernisaż uświetniło spotkanie ze znaną historyk sztuki – Renatą Rogozińską, która zaprezentowała swoją książkę "Ikona w sztuce XX wieku".
więcej

Dni kultury żydowskiej w Olsztynie

PAP / kawior
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 21:59
Wystawą ilustracji do izraelskich książek dziecięcych oraz koncertem muzyki klezmerskiej rozpoczęły się w poniedziałek w Olsztynie III Dni Kultury Żydowskiej. Trwająca tydzień impreza ma na celu m.in. przywrócenie świadomości społecznej mieszkańców Olsztyna pamięci o Żydach.
więcej

Spotkania Teatrów Narodowych

PAP / kawior
Czwartek, 1 października 2009, godz. 21:22
Nowy warszawski festiwal - Spotkanie Teatrów Narodowych - zainauguruje w piątek spektakl "Ożenek" według Mikołaja Gogola w wykonaniu artystów najstarszej rosyjskiej sceny, Teatru Aleksandrinskiego z Petersburga w reżyserii Walerija Fokina. Wszystkie festiwalowe spektakle odbywać się będą w warszawskim Teatrze Narodowym.
więcej

"Grabież i niszczenie..." w Muzeum Woli

PAP / kawior
Środa, 30 września 2009, godz. 21:25
Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.
więcej

Koncert o Powstaniu Warszawskim

PAP / zylka
Środa, 30 września 2009, godz. 12:22
Aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Alina Janowska i Grażyna Wolszczak oraz dzieci i młodzież wzięli udział w koncercie-oratorium o Powstaniu Warszawskim autorstwa Romana Kołakowskiego, który odbył się we wtorek w stołecznym Teatrze Wielkim.
więcej

Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie

PAP / kawior
Wtorek, 29 września 2009, godz. 09:21
Multimedialną wystawę "Oblicza totalitaryzmu" prezentującą fotografie, archiwalne filmy i zapisy oraz listy i dokumenty otwarto w poniedziałek w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Ekspozycja jest częścią obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
więcej

"Historia i Polonia"

PAP / kawior
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 10:12
460 dzieł określających tożsamość narodową, poświęconych polskim dziejom i patriotyzmowi - można będzie obejrzeć na wystawie "Historia i Polonia". Ekspozycja, obejmująca wiele dziedzin twórczości, otwarta zostanie we wtorek w Muzeum Narodowym w Kielcach i będzie prezentowana do końca roku.
więcej

KKP: Media propagują kulturę prostactwa

PAP / zylka
Piątek, 25 września 2009, godz. 09:56
Media ogrywają wielką rolę w propagowaniu i tworzeniu kultury, niestety jest to w głównej mierze kultura prostactwa i kiczu. Misję kulturotwórczą najlepiej wypełnia radio publiczne, najgorzej telewizja - uznali uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej biorący udział w sympozjum "Kulturotwórcza rola mediów".
więcej

"Chodzi nie tylko o przypominanie myśli Jana Pawła II"

PAP / zylka
Piątek, 25 września 2009, godz. 09:37
Wspólne zadanie Kościoła i ludzi kultury w naszym kraju nie polega tylko na przypominaniu myśli Jana Pawła II, ale na podjęciu wyzwania, jakie ona stanowi - mówił w czwartek podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
więcej

Dom Jana Matejki w nowej odsłonie

PAP / zylka
Czwartek, 24 września 2009, godz. 10:16
Po dwóch latach zakończył się remont i modernizacja Domu Jana Matejki w Krakowie. Zmieniała się też aranżacja ekspozycji poświęconej artyście, którego pokazano od strony prywatnej jako męża i ojca oraz od strony zawodowej jako studenta, malarza, pedagoga i kolekcjonera.
więcej

Trwa Kongres Kultury Polskiej w Krakowie

PAP / zylka
Środa, 23 września 2009, godz. 11:47
To 6. w historii Polski tego typu spotkanie poświęcone kulturze. Kongres potrwa do piątku. Organizatorzy zaplanowali 5 sesji plenarnych oraz 26 sympozjów.
więcej

Przyjeżdża Mrożek. Tylko do Warszawy

"Dziennik Polski" / PAP / zylka
Wtorek, 22 września 2009, godz. 12:12
Sławomir Mrożek, od roku mieszkający we francuskiej Nicei, odwiedzi Polskę. Przyjedzie 1 października, po raz pierwszy od chwili wyprowadzki, by spotkać się z czytelnikami w warszawskim Teatrze Współczesnym - zapowiada "Dziennik Polski".
więcej

Grafika polska i węgierska w Królikarni

PAP
Poniedziałek, 21 września 2009, godz. 08:51
180 grafik polskich i węgierskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w przeważającej części drzeworytów, można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Królikarni.
więcej

Rozpoczął się 15. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

PAP / olz / mow
Sobota, 19 września 2009, godz. 19:41
Pod hasłem "Polak - Węgier dwa bratanki" rozpoczęła się 15. edycja Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku, przez dziewięć dni, można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje poświęcone kulturze i historii materialnej Madziarów.
więcej

Taki widok nad Nilem już się nie powtórzy

HP
Sobota, 19 września 2009, godz. 17:56
Poniżej IV katarakty, trwa zalewanie zbiornika o długości 180 kilometrów
więcej

Kongres Kultury Polskiej

kawior / kongreskultury.pl
Piątek, 18 września 2009, godz. 09:44
W 20 lat po kluczowym dla dalszego rozwoju Polski przełomie ustrojowym wielkie osobistości polskiego świata kultury spotykają się w Krakowie, by dokonać bilansu dotychczasowego dorobku kultury polskiej oraz zdefiniować najważniejsze wyzwania, jakie przed nią stoją. 23 września 2009 rozpoczyna się VI Kongres KUltury Polskiej, gdzie zaprezentowany zostanie „Raport o stanie kultury” przygotowany po dwudziestu latach wieloaspektowych przemian.
więcej

"Literatura i wojna"

PAP / kawior
Czwartek, 17 września 2009, godz. 20:48
Rękopisy wierszy Baczyńskiego, listy Broniewskiego, zapiski robione przez Gałczyńskiego w oflagu - to niektóre eksponaty z wystawy "Literatura i wojna", którą w czwartek otwarto w warszawskim Muzeum Literatury.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook