Grafiki Banksy'ego - tym razem Sundance

screendaily.com / wab
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 08:31
Budynki Park City w Utah, gdzie wystartował festiwal filmowy Sundance, pokryły prace słynnego grafficiarza - Banksy'ego. Artysta jak zawsze pozostał nieuchwytny, a budynek, jak się szacuje, dzięki jego "śladom" zyskał 250 tys. dol. na wartości.
więcej

Trzy lata temu zmarł Ryszard Kapuściński

PAP / mik
Sobota, 23 stycznia 2010, godz. 10:51
Mistrz reportażu literackiego i najwybitniejszy pisarz wśród reporterów - mówiono o Ryszardzie Kapuścińskim. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. 23 stycznia mija trzecia rocznica jego śmierci.
więcej

100 lat Teatru Wielkiego w Poznaniu

PAP / mik
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 15:54
Kilkadziesiąt wydarzeń zaplanowano w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Teatru Wielkiego w Poznaniu. Działalność teatru została zainaugurowana w 1910 r. spektaklem "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
więcej

Słynna dziura w Aberdeen jest na sprzedaż

PAP / zylka
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 11:55
Słynna dziura w szkockim mieście Aberdeen, uznana za największy w Europie dół wykopany przez człowieka, została wystawiona na sprzedaż – donoszą w czwartek brytyjskie media. Chodzi o wyeksploatowany kamieniołom granitu na wzgórzu Rubislaw.
więcej

Sześćdziesiąt lat temu zmarł George Orwell

PAP / wab
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 19:03
Uważał, że każda władza demoralizuje, zawsze stawał po stronie słabszych i przegranych, jako jeden z niewielu brytyjskich publicystów upominał się o pomoc dla Powstania Warszawskiego. 60 lat temu - 21 stycznia 1950 roku - zmarł George Orwell, autor "Folwarku zwierzęcego" i "Roku 1984".
więcej

"Polska! Year" - już dwa miliony widzów!

PAP / wab
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 15:16
Prawie dwa miliony widzów uczestniczyło w 2009 roku w "Polska! Year" - Roku Polskim w Wielkiej Brytanii. Zainaugurowany w kwietniu ubiegłego roku sezon potrwa do sierpnia. Dominować w nim będzie muzyka Fryderyka Chopina.
więcej

Woskowa Michelle Obama w słynnym muzeum

PAP / wab
Wtorek, 19 stycznia 2010, godz. 14:04
Woskowa figura Michelle Obamy pojawiła się w muzeum Madame Tussaud w Londynie w pierwszą rocznicę inauguracji prezydentury jej męża Baracka Obamy.
więcej

Turcja blokuje 3,7 tys. stron internetowych

PAP / zylka
Poniedziałek, 18 stycznia 2010, godz. 16:11
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zarzuciła Turcji arbitralne blokowanie ok. 3,7 tys. stron internetowych "z powodów politycznych". Ankarę wezwano do reform prawnych, mających zagwarantować wolność słowa.
więcej

Wystawa secesyjnego szkła francuskiego

PAP / psd
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 11:05
Kolekcję secesyjnego szkła francuskiego, którego główną atrakcją jest wazon z wytwórni słynnego francuskiego artysty Emila Galle, można oglądać od soboty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
więcej

Serbia: Johnny Depp uhonorowany pomnikiem

PAP / zylka
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 12:21
Hollywoodzka gwiazda Johnny Depp został uhonorowany w środę w Serbii pomnikiem, który przedstawia postać aktora wielkości naturalnej – podała agencja Associated Press.
więcej

Globisz o teatrze i religii

Szczepan Urbaniak SJ / "Jezuici - Nasze Wiadomości"
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 15:59
W teatrze mamy do czynienia z pewną fikcją, a w Kościele z pewną rzeczywistością. W Kościele jest prawdziwe wino przemieniane w prawdziwą Krew Chrystusa. W teatrze tego nie ma – tu jest ułuda, iluzja rzeczywistości. Teatr jest dziki, ludyczny, by właśnie tam wypluć emocje.
więcej

Mapa ojca Ricciego - "czarny tulipan kartografii"

PAP / wab
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 13:03
Bardzo rzadka mapa z 1602 roku, nazywana mapą ojca Matteo Ricciego, ukazująca Chiny w środku świata, pokazywana jest na wystawie Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.
więcej

Paszporty "Polityki" m.in. dla Althamera

PAP / ad
Wtorek, 12 stycznia 2010, godz. 21:15
Paweł Althamer, Sandra Korzeniak, Borys Lankosz i Xawery Żuławski, Piotr Paziński, Karol Radziszewski, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Barbara Wysocka - to laureaci tegorocznej 17. edycji nagród tygodnika "Polityka" - Paszportów.
więcej

Startuje Och-Teatr Krystyny Jandy

PAP / drr
Wtorek, 12 stycznia 2010, godz. 16:30
W sobotę startuje Och-Teatr, stworzony przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Placówka będzie działała w budynku kina Ochota przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie.
więcej

Europejska Stolica Kultury otwarta

drr
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 17:43
Zagłębie Ruhry to Europejska Stolica Kultury 2010. Rok kulturalny stolicy został oficjalne rozpoczęty w miejscu dziedzictwa kulturowego UNESCO, Zeche Zollverein, głównej atrakcji regionu.
więcej

"Gdybym nie spotkał Teatru Ósmego Dnia..."

PAP / wab
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 14:15
Pierwsza książka przedstawiająca 45-letnią historię najwybitniejszego teatru alternatywnego Polski powojennej - album o Teatrze Ósmego Dnia - trafił do polskich księgarń. "Gdybym nie spotkał Teatru Ósmego Dnia u progu dorosłego życia, byłbym innym człowiekiem. Myślę, że to samo może powiedzieć wielu z mojego pokolenia" - napisał Janusz Majcherek we wstępie.
więcej

Wisława Szymborska najlepsza w Hiszpanii

IK / wab
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 13:09
Na liście najlepszych książek 2009 roku dodatku literackiego "Babelia" hiszpańskiego dziennika "El País" w sekcji poezja na pierwszym miejscu znalazł się ostatni tom wierszy Wisławy Szymborskiej, którego przekład na język hiszpański ukazał się jesienią ubiegłego roku.
więcej

Mapa śmierci w londyńskiej galerii Saatchi

Bożena Wałach
Piątek, 8 stycznia 2010, godz. 09:42
Żołnierze walczący na misjach w Iraku i w Afganistanie stali się bohaterami cyklu grafik amerykańskiej artystki Emily Prince. Wystawę można oglądać w słynnej galerii Saatchi na King's Road w londyńskiej dzielnicy Chelsea.
więcej

Stambuł - tu kończy się Europa

Piotr Żyłka
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 10:28
Od pół wieku trwają dyskusje czy Turcja to jeszcze Europa. Pytanie to w sposób szczególny nurtuje europejskich polityków i zachodnie elity, od lat zastanawiające się czy w Unii jest miejsce dla Turcji. My odpowiedzi szukaliśmy na ulicach Stambułu.
więcej

Polska premiera spektaklu "Trip 71"

PAP / mik
Wtorek, 5 stycznia 2010, godz. 11:50
Podróż do Las Vegas jako ucieczka od "amerykańskiego snu" to temat najnowszego spektaklu "Trip 71" w realizacji Studia Teatralnego Koło. Utwór, w którym zagra m.in. Agata Buzek, powstał na kanwie autobiografii pt. "Lęk i odraza w Las Vegas" amerykańskiego dziennikarza i pisarza kontrkultury lat 60. Huntera S. Thompsona.
więcej

Obrazy Picasso i Rousseau łupem złodziei

telegraph.co.uk / wab
Poniedziałek, 4 stycznia 2010, godz. 15:14
Około 30 obrazów, w tym także autorstwa Pabla Picassa i Henri Rousseau, zostało skradzionych z prywatnej kolekcji na południu Francji. To już druga kradzież drogocennych malarskich dzieł w ostatnich dniach w tym kraju.
więcej

Sylwester przy muzyce Chopina i Jacksona

PAP / ad
Czwartek, 31 grudnia 2009, godz. 13:43
Koncert przebojów Michaela Jacksona w wykonaniu Edyty Górniak i zespołu Lady Pank, wspólny występ Maryli Rodowicz i Dody oraz pokaz sztucznych ogni przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina zaplanowano podczas plenerowych zabaw sylwestrowych, które odbędą się w czwartek w wielu polskich miastach.
więcej

Kulturalny przegląd mijającego roku

wab
Środa, 30 grudnia 2009, godz. 12:50
Muzyka, film, literatura – najważniejsze wydarzenia i dokonania. Rok 2009 w skrócie.
więcej

Minęło 60 lat od powstania legendarnej WFDiF

PAP / wab
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 11:00
Legendarna Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie – gdzie swe filmowe arcydzieła tworzyli m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Jerzy Antczak i w której powstawała Polska Kronika Filmowa – świętuje 60-lecie istnienia.
więcej

Unikatowe bombki w gorzowskim muzeum

PAP / ad
Piątek, 18 grudnia 2009, godz. 21:58
Na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Lubuskim w Gorzowie można zobaczyć ponad 200 unikatowych bombek, które w latach 1990-2009 zostały wyprodukowane przez jedną z częstochowskich firm. Ozdoby pochodzą z kolekcji gorzowianina Bogusława Buchali.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook