Globisz o teatrze i religii

Szczepan Urbaniak SJ / "Jezuici - Nasze Wiadomości"
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 15:59
W teatrze mamy do czynienia z pewną fikcją, a w Kościele z pewną rzeczywistością. W Kościele jest prawdziwe wino przemieniane w prawdziwą Krew Chrystusa. W teatrze tego nie ma – tu jest ułuda, iluzja rzeczywistości. Teatr jest dziki, ludyczny, by właśnie tam wypluć emocje.
więcej

Mapa ojca Ricciego - "czarny tulipan kartografii"

PAP / wab
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 13:03
Bardzo rzadka mapa z 1602 roku, nazywana mapą ojca Matteo Ricciego, ukazująca Chiny w środku świata, pokazywana jest na wystawie Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.
więcej

Paszporty "Polityki" m.in. dla Althamera

PAP / ad
Wtorek, 12 stycznia 2010, godz. 21:15
Paweł Althamer, Sandra Korzeniak, Borys Lankosz i Xawery Żuławski, Piotr Paziński, Karol Radziszewski, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Barbara Wysocka - to laureaci tegorocznej 17. edycji nagród tygodnika "Polityka" - Paszportów.
więcej

Startuje Och-Teatr Krystyny Jandy

PAP / drr
Wtorek, 12 stycznia 2010, godz. 16:30
W sobotę startuje Och-Teatr, stworzony przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Placówka będzie działała w budynku kina Ochota przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie.
więcej

Europejska Stolica Kultury otwarta

drr
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 17:43
Zagłębie Ruhry to Europejska Stolica Kultury 2010. Rok kulturalny stolicy został oficjalne rozpoczęty w miejscu dziedzictwa kulturowego UNESCO, Zeche Zollverein, głównej atrakcji regionu.
więcej

"Gdybym nie spotkał Teatru Ósmego Dnia..."

PAP / wab
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 14:15
Pierwsza książka przedstawiająca 45-letnią historię najwybitniejszego teatru alternatywnego Polski powojennej - album o Teatrze Ósmego Dnia - trafił do polskich księgarń. "Gdybym nie spotkał Teatru Ósmego Dnia u progu dorosłego życia, byłbym innym człowiekiem. Myślę, że to samo może powiedzieć wielu z mojego pokolenia" - napisał Janusz Majcherek we wstępie.
więcej

Wisława Szymborska najlepsza w Hiszpanii

IK / wab
Poniedziałek, 11 stycznia 2010, godz. 13:09
Na liście najlepszych książek 2009 roku dodatku literackiego "Babelia" hiszpańskiego dziennika "El País" w sekcji poezja na pierwszym miejscu znalazł się ostatni tom wierszy Wisławy Szymborskiej, którego przekład na język hiszpański ukazał się jesienią ubiegłego roku.
więcej

Mapa śmierci w londyńskiej galerii Saatchi

Bożena Wałach
Piątek, 8 stycznia 2010, godz. 09:42
Żołnierze walczący na misjach w Iraku i w Afganistanie stali się bohaterami cyklu grafik amerykańskiej artystki Emily Prince. Wystawę można oglądać w słynnej galerii Saatchi na King's Road w londyńskiej dzielnicy Chelsea.
więcej

Stambuł - tu kończy się Europa

Piotr Żyłka
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 10:28
Od pół wieku trwają dyskusje czy Turcja to jeszcze Europa. Pytanie to w sposób szczególny nurtuje europejskich polityków i zachodnie elity, od lat zastanawiające się czy w Unii jest miejsce dla Turcji. My odpowiedzi szukaliśmy na ulicach Stambułu.
więcej

Polska premiera spektaklu "Trip 71"

PAP / mik
Wtorek, 5 stycznia 2010, godz. 11:50
Podróż do Las Vegas jako ucieczka od "amerykańskiego snu" to temat najnowszego spektaklu "Trip 71" w realizacji Studia Teatralnego Koło. Utwór, w którym zagra m.in. Agata Buzek, powstał na kanwie autobiografii pt. "Lęk i odraza w Las Vegas" amerykańskiego dziennikarza i pisarza kontrkultury lat 60. Huntera S. Thompsona.
więcej

Obrazy Picasso i Rousseau łupem złodziei

telegraph.co.uk / wab
Poniedziałek, 4 stycznia 2010, godz. 15:14
Około 30 obrazów, w tym także autorstwa Pabla Picassa i Henri Rousseau, zostało skradzionych z prywatnej kolekcji na południu Francji. To już druga kradzież drogocennych malarskich dzieł w ostatnich dniach w tym kraju.
więcej

Sylwester przy muzyce Chopina i Jacksona

PAP / ad
Czwartek, 31 grudnia 2009, godz. 13:43
Koncert przebojów Michaela Jacksona w wykonaniu Edyty Górniak i zespołu Lady Pank, wspólny występ Maryli Rodowicz i Dody oraz pokaz sztucznych ogni przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina zaplanowano podczas plenerowych zabaw sylwestrowych, które odbędą się w czwartek w wielu polskich miastach.
więcej

Kulturalny przegląd mijającego roku

wab
Środa, 30 grudnia 2009, godz. 12:50
Muzyka, film, literatura – najważniejsze wydarzenia i dokonania. Rok 2009 w skrócie.
więcej

Minęło 60 lat od powstania legendarnej WFDiF

PAP / wab
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 11:00
Legendarna Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie – gdzie swe filmowe arcydzieła tworzyli m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Jerzy Antczak i w której powstawała Polska Kronika Filmowa – świętuje 60-lecie istnienia.
więcej

Unikatowe bombki w gorzowskim muzeum

PAP / ad
Piątek, 18 grudnia 2009, godz. 21:58
Na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Lubuskim w Gorzowie można zobaczyć ponad 200 unikatowych bombek, które w latach 1990-2009 zostały wyprodukowane przez jedną z częstochowskich firm. Ozdoby pochodzą z kolekcji gorzowianina Bogusława Buchali.
więcej

Rozdano nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy

Czwartek, 17 grudnia 2009, godz. 21:07
Dziennikarski Laur dla reportażystki i pisarki Hanny Krall, Główna Nagroda Wolności Słowa dla Patrycji Gruszyńskiej-Ruman z Polskiego Radia - w czwartek Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozdało swoje doroczne nagrody, wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera.
więcej

Antygona - święta niepokorna

Przemysław Wysogląd SJ
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, godz. 19:50
Niecodzienne przedstawienie Antygony Sofoklesa we wsi Zagórnik.
więcej

Dukaj, Kazik i Bagiński o stanie wojennym

wab
Sobota, 12 grudnia 2009, godz. 14:45
Książka Dukaja, wokal Kazika i spot Bagińskiego przypominają o stanie wojennym. Językiem innym niż dotychczas. Zdaniem pomysłodawców, bardziej zrozumiałym i atrakcyjniejszym dla młodych ludzi. Taki jest właśnie zamysł wspólnej akcji IPN i NCK "Pamiętaj o 13 grudnia".
więcej

Bar micwa przed Ścianą Płaczu - fotoreportaż

Józef Augustyn SJ
Piątek, 11 grudnia 2009, godz. 11:47
W każdy poniedziałek i czwartek na placu przed Murem Płaczu w Jerozolimie odbywają się uroczystości bar micwy.
więcej

"Popiełuszko" czasów stalinowskich

inf.wł/bc
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 17:59
Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie otworzył wystawę poświęconą pamięci ks. W. Gurgacza jezuity, kapelana Polski Podziemnej.
więcej

Kryminał na 65-lecie teatru w Białymstoku

PAP / psd
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 17:07
Spektakl "Pomysł na morderstwo" Edwarda Tylora w reżyserii Jerzego Bończaka będzie głównym elementem obchodów 65-lecia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
więcej

Szczygieł otrzyma "European Book Prize"?

PAP / wab
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 11:19
Książka "Gottland" Mariusza Szczygła jest na krótkiej liście powieści i esejów nominowanych do tegorocznej nagrody literackiej "European Book Prize" przyznawanej od trzech lat pod patronatem europejskich socjalistów we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.
więcej

Rekordowe ceny za Rembrandta i Rafaela

PAP / wab
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 08:12
Obraz Rembrandta sprzedał się we wtorek na aukcji w Londynie za 20,2 mln funtów (91 mln zł), zaś rysunek Rafaela za 29,1 mln funtów (131 mln zł). Są to rekordowe ceny za prace tych twórców – powiadomił dom aukcyjny Christie's.
więcej

Codziennie nowa książka

Życie Duchowe
Józef Augustyn SJ
Wtorek, 8 grudnia 2009, godz. 13:17
"Nie można udawać, że nie ma Boga, ale też nie można udawać, że nie ma wolności, że wszyscy muszą myśleć jednakowo, że wszyscy muszą być katolikami, że wszyscy mamy tę samą konstrukcję psychiczną czy te same poglądy polityczne... O Wydawnictwie WAM i książce, nie tylko tej religijnej z prof. Henrykiem Pietrasem SJ rozmawia Józef Augustyn SJ.
więcej

Promocje Dobrych Książek we Wrocławiu

inf. wł. / ŁK
Poniedziałek, 7 grudnia 2009, godz. 16:56
Blisko stu wystawców, spotkania z autorami i liczne promocje czekały na odwiedzających Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Wśród wystawców nie zabrakło Wydawnictwa WAM krakowskich Ojców Jezuitów.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook