Szekspir x 20! Już niebawem w Gdańsku

wab
Czwartek, 15 lipca 2010, godz. 12:28
W dniach od 30 lipca do 8 sierpnia 2010 r. odbędzie się XIV Gdański Festiwal Szekspirowski. W tym roku zaprezentowanych zostanie 20 spektakli z całego świata.
więcej

Polscy astronomowie: kolejna planeta odkryta

PAP - Nauka w Polsce / wab
Czwartek, 15 lipca 2010, godz. 12:09
Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez dra Gracjana Maciejewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył nową planetę pozasłoneczną o masie 15 mas Ziemi. To jedna z najmniejszych znanych egzoplanet.
więcej

EduFun: "Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

PAP - Nauka w Polsce / wab
Czwartek, 15 lipca 2010, godz. 11:54
W Parku Rady Europy w Gdyni działa już Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun. Na trzech tysiącach metrów kwadratowych stanęły cztery namioty tematyczne i dziesięć wielkogabarytowych konstrukcji, dzięki którym dzieci same odkryją najważniejsze prawa rządzące przyrodą.
więcej

Dom Marilyn Monroe za jedyne 3,6 mln

PAP / wab
Środa, 14 lipca 2010, godz. 10:03
Ostatni dom Marilyn Monroe w Los Angeles, w którym aktorkę znaleziono martwą w sierpniu 1962 roku, został wystawiony na sprzedaż za 3,6 miliona dolarów - poinformowała agencja nieruchomości odpowiedzialna za transakcję.
więcej

Symbolika i mity "Bitwy pod Grunwaldem"

PAP / wab
Środa, 14 lipca 2010, godz. 07:52
"Bitwa pod Grunwaldem" Matejki - najbardziej znane polskie dzieło historyczne - zawiera wiele scen, o których interpretację badacze prowadzą spory do dziś. Z jednej strony obraz oddaje przebieg bitwy, jak widział to Długosz, z drugiej zawiera sceny symboliczne, czy wręcz nieprawdziwe.
więcej

Grunwald 1410 - triumf i legenda

Sławomir Patlewicz / grunwald600.pl / NCK
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 13:15
Rozegrana sześćset lat temu na polach między Grunwaldem, Stębarkiem, Łodwigowem i jeziorem Lubień bitwa jawi się jako wyjątkowa pośród starć nie tylko średniowiecza, ale i całej historii Europy. Zajmuje szczególne miejsce w świadomości naszych rodaków, z których każdy na pewno zna właściwie tylko dwie historyczne daty: swojego urodzenia i 1410.
więcej

Grunwald w PRL

prof. Antoni Dudek / grunwald600.pl / NCK
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 12:35
Trudno było o bardziej spektakularny przykład walki z germańską ekspansją od bitwy pod Grunwaldem. Dlatego jeszcze w 1943 roku, po obu stronach frontu wschodniego, miały miejsce wydarzenia, które jasno wskazywały, że Grunwald będzie dla komunistów istotnym narzędziem propagandy historycznej - pisze prof. Antoni Dudek.
więcej

15 lipca 1410 r. i jego skutki

prof. Henryk Samsonowicz / grunwald600.pl / NCK
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 12:25
Jedna z największych bitew stoczonych w średniowiecznej Europie miała znaczenie wykraczające poza doraźne, polityczne skutki. Stanowiła zamknięcie pierwszego etapu wielkich przemian zachodzących w środkowych i wschodnich krajach kontynentu.
więcej

Grunwald 600 lat później, czyli...

Jan Wróbel / www.grunwald600.pl / NCK
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 12:13
Od bohatera do gangstera. Jan Wróbel pisze o prestiżu rycerstwa w XXI wieku, bo etos ten, wbrew temu, co by się mogło wydawać, jest dziś nadwątlony, a wręcz zagrożony. Jest wiele powodów, dla których rycerze mogą nie być wzorem do naśladowania. Bo przecież, po pierwsze...
więcej

Czeska Telč - najpiękniejsze miasteczko Europy

Dziennik Polski
Jakub Taczanowski / "Dziennik Polski"
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 08:47
Telč to arcydzieło renesansu na południowych Morawach.
więcej

Portrety sław jazzu w Starej Galerii ZPAF

wab
Wtorek, 13 lipca 2010, godz. 08:12
W dniach od 19 lipca do 13 sierpnia 2010 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę Trzy minuty dla jazzu. Wystawa poświęcona jest portretom muzyków jazzowych autorstwa Lechosława Carnellego.
więcej

"ClickCEOP" - czyli klikaj i informuj

PAP / drr
Poniedziałek, 12 lipca 2010, godz. 16:10
Portal społecznościowy Facebook wprowadził nową funkcję, dzięki której młodzi Brytyjczycy mogą zgłaszać nieodpowiednie lub niestosowne działania podejmowane wobec nich w sieci - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
więcej

Eva Weinmayr: Ciekawe, co oznacza ta cisza

wab
Poniedziałek, 12 lipca 2010, godz. 11:13
Do 29 sierpnia w Galerii Zachęta w Warszawie można oglądać najnowszy projekt artystyczny Evy Weinmayr, będący oryginalnym dochodzeniem w sprawie tajemniczego zniknięcia brytyjskiego duetu artystycznego Art in Ruins, stworzonego przez Hannah Vowles i Glyna Banksa.
więcej

"Fryderyka przygody na mniej poważną nutę"

PAP / apd
Niedziela, 11 lipca 2010, godz. 11:14
Wesele w Żychlinie (Wielkopolska) jest tematem komiksu o Fryderyku Chopinie. Kompozytor w 1829 r. przyjechał do tej miejscowości na wesele Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Adamem Kurnatowskim. Komiks zatytułowano "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę".
więcej

Great Island - synonim emigracji

wab
Sobota, 10 lipca 2010, godz. 19:11
Projekt Krzysztofa Miękusa "Great Island" dotyka problemów współczesnego nomadyzmu i migracji. Na wystawie prezentowane są fotografie oraz instalacja wideo.
więcej

Janda reżyseruje "Przygodę" Máraiego

wab
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 14:37
Sztuka węgierskiego pisarza to fascynująca wyprawa w głąb ludzkiej psychiki. Kolejne sceny dramatu w reżyserii Krystyny Jandy pokazują niejednoznaczność intencji i motywacji bohaterów. Skrywane tajemnice i nieoczekiwane odkrycia burzą porządek dnia, który wydawał się szczytem w karierze uznanego lekarza profesora Kádára - jego rolę gra Jan Englert.
więcej

Frutti di mare a ciąża

drr / inf. pras.
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 13:57
Kobietom w ciąży mniej wolno - kulinarnie. Przyszłe mamy bardziej niż inni muszą uważać na to, co jedzą. Zwłaszcza, gdy wakacje zamierzają spędzić z dala o polskiej kuchni.
więcej

Willa Reykjavik - dzielnica sztuki

wab
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 11:55
W lipcu w centrum Reykjaviku powstanie tymczasowa, międzynarodowa dzielnica sztuki. Stworzy ją 14 europejskich galerii z Warszawy, Paryża, Berlina, Mediolanu, Stambułu, Londynu, Wilna i Reykjaviku.
więcej

Dr House w obiektywie aparatu

DEON.pl / ad / drr
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 11:42
Do robienia zdjęć służy aparat fotograficzny, natomiast filmy kręcimy kamerą. Taki paradygmat wciąż wydaje się obowiązywać w świecie zawodowych fotografów i filmowców. Nieustanny rozwój technologiczny powoduje jednak, że to, co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś staje się możliwe.
więcej

Made in Poland - niebanalne pamiątki z Polski

wab
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 10:52
16 lipca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarta zostanie wystawa "Nie zapomnij o mnie!", prezentująca niebanalne pamiątki z Polski, zaprojektowane przez młodych designerów. Wystawa potrwa do 29 sierpnia 2010 r.
więcej

Czeski Sen – Świadomy Sen. Warszawa i Łódź

wab
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 10:25
„Czeski Sen – Świadomy Sen” to międzynarodowy projekt przygotowywany przez Fundację Dominik Art Projects. Ma przybliżyć złożoność sztuki współczesnej oraz wielorakość wypowiedzi artystycznej czeskich twórców, dlatego na projekt składają się wystawy, pokazy wideo art’u, spotkania z artystami.
więcej

MORE IS MORE. Przepych i nadmiar w sztuce

wab
Piątek, 9 lipca 2010, godz. 09:18
Mniej znaczy więcej (ang. less is more) to głoszone przez Miesa Ven der Rohe hasło programowe światowego modernizmu w architekturze. Sformułowanie to stało się podstawą racjonalnego funkcjonalizmu, który potępił wszelki ornament, uznając go za zbrodnię. Co złego widzieli w nadmiarze artyści i myśliciele związani z modernizmem?
więcej

Od jutra w Gdańsku Wikimania 2010

PAP / apd
Czwartek, 8 lipca 2010, godz. 16:41
W piątek w Gdańsku rozpocznie się konferencja Wikimania 2010, w której weźmie udział około 500 twórców różnego rodzaju Wikimediów, w tym ponad 250 wersji językowych Wikipedii z całego świata. Jednym z gości spotkania będzie założyciel Wikipedii Jimmy Wales.
więcej

Na wakacje w Tatry

PAP / drr
Czwartek, 8 lipca 2010, godz. 10:15
Rośnie ruch turystyczny w Tatrach. Oblężenie przeżywa Giewont, a na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba czekać w Kuźnicach nawet dwie i pół godziny. Ratownicy górscy radzą, aby w góry wyruszać wcześnie rano, wtedy można uniknąć dużego ruchu na szlakach.
więcej

Interaktywny spacer po Nowej Hucie

PAP / wab
Czwartek, 8 lipca 2010, godz. 07:44
Pod nazwą NHpedia wystartowała interaktywna internetowa encyklopedia o Nowej Hucie. NHpedia to społecznościowy wortal, który nie tylko dostarcza informacje o tej dzielnicy Krakowa, ale też umożliwia internautom publikowanie własnych materiałów na jej temat.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook