Gwiazdy opery w niepowtarzalnym koncercie

11 stycznia odbył się pierwszy w 2014 roku operowy koncert pt. "Karnawałowy wieczór gwiazd". Wydarzenie bez precedensu na skalę światowej opery. Zobaczcie relację wideo z wyjątkowej gali.

 

Na scenie opery krakowskiej wystąpili znani i cenieni soliści, śpiewający w Polsce oraz na scenach zagranicznych: m.in. Ewa Biegas, Wioletta Chodowicz, Anna Lubańska, Iwona Sobotka, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, Robert Gierlach, Wojciech Gierlach, Adam Kruszewski, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek, Wojciech Śmiłek oraz soliści Opery Krakowskiej - m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk oraz współpracujący na stałe z naszą sceną Przemysław Firek, który obchodził tego wieczoru 25 lecie pracy artystycznej. Orkiestrę poprowadzili Tadeusz Kozłowski i Tomasz Tokarczyk.

 

Przemysław Firek: 25 lecie pracy artystycznej

 

 

Studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim ukończył w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany. Karierę solisty rozpoczął jeszcze jako student, debiutując w roli Skołuby w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej w roku 1988. W roku 1989 wziął udział w "Koncercie Roku", zorganizowanym w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wybitnie uzdolnionych studentów szkół artystycznych.

 

Zobacz wywiad z Przemysławem Firkiem

 

Jest laureatem III Nagrody, dwóch wyróżnień na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1990) i międzynarodowego Konkursu Opera for Europe w Londynie (1997) oraz finalistą IV Konkursu im. Ady Sari (1991).


W sezonie 1998/1999 zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie w roli Szatana w "Raju utraconym" Krzysztofa Pendereckiego. W tym samym sezonie nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, występując w roli Escamilla w "Carmen" Georga Bizeta.

Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 1998, występując jako Hrabia Ebbo w "Czarnej Masce". Na Festiwalu Beethovenowskim w Olsztynie w roku 1999 uczestniczył w wykonaniu IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. W tym samym roku zadebiutował w Wiedniu w partii Basilia w "Cyruliku Sewilskim" Gioacchino Rossiniego pod dyrekcją Tiziano Duca.

 

Od kilku sezonów współpracuje z Warszawskim Teatrem Wielkim, z zespołem którego nagrał pod dyrekcją Jacka Kaspszyka płytę "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego oraz wziął udział w głośnej inscenizacji opery Andrea Chenier Umberto Giordano w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

 

Ostatnio jako jedyny polski śpiewak wykonał (uznawaną za najtrudniejszą w literaturze operowej ) partię Wozzecka w dramacie Albana Berga, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

 

Brał udział w plenerowej megaprodukcji pop-opery "Ça Ira" Rogera Watersa, lidera grupy Pink Floyd.

 

Jako jedyny śpiewak na świecie ma w swoim repertuarze wszystkie opery Krzysztofa Pendereckiego ("Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Ubu Rex").


Artysta ma w swoim repertuarze ponad 40 ról operowych. Do największych zalicza: Szatana w "Raju utraconym" Krzysztofa Pendereckiego, Scarpię w "Tosce" Giacomo Pucciniego, Mefista w "Fauście" Charlesa Gounoda oraz Wozzecka w dramacie pod tym tytułem Albana Berga. Równie chętnie wykonuje oratoria i msze oraz występuje z wokalnymi recitalami. Koncertował na scenach całej Europy, a także - w Japonii, Chinach i w USA.), Serwacy Łagoda w "Verbum nobile" Moniuszki i Hrabia w "Przysiędze" Tansmana (2009).

 

Organizatorzy "Karnawałowego wieczoru gwiazd"

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowska Izba Adwokacka oraz Naczelna Izba Adwokacka.

 

Relacja z wydarzenia została przygotowana przez portal internetowy Deon.pl. Realizacja Studio Inigo.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: opera, kraków, firek

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.92

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook